Představujeme
Cisterny Schwarzmüller
Doprava a silnice 19.03.2010 00:04
Představujeme
Rakouský koncern Schwarzmüller má centrálu v městečku Hanzing na pomezí Rakouska a Německa blízko u regionálního centra Pasov.
Je všeobecně známým výrobcem a dodavatelem návěsů, přívěsů a nástaveb užitkových vozidel, který provozuje 3 hlavní výrobní závody (vedle Rakouska ještě v Maďarsku v Budapešti a v České republice v Žebráku) a 6 výrobně servisních poboček a celou řadu autorizovaných servisů působících v zemích Evropské unie, ale i mimo EU. Firma Schwarzmüller se svým objemem výroby a dodávek řadí k největším výrobcům užitkových přípojných vozidel v Evropě. Koncern Schwarzmüller vyrábí zejména valníková vozidla všech typů, sklápěcí vozidla, mrazírenské návěsy a celou širokou škálu speciálních užitkových vozidel (pro přepravu krátkého i dlouhého dřeva, pro přepravu výměnných nástaveb a lodních kontejnerů, podvalníků pro přepravu zemních strojů, atd.).
Výjimečný segment výrobního programu značky Schwarzmüller však představují cisternová vozidla, která se vyrábí v provedení jako nástavby na podvozky různých nákladních vozů, přívěsy tažných vozidel a ponejvíce jako návěsy určené pro provoz s tahači ve dvou i třínápravových verzích. Firma Schwarzmüller v porovnání se svými konkurenty produkuje neobvykle široký sortiment cisternových vozidel. Vyrábí totiž nejen vozidla pro přepravu pohonných hmot, topných a jiných minerálních olejů, kapalných průmyslových chemikálií, asfaltových pryskyřic v tekutém stavu, kapalných technických plynů, ale také i vozidla pro přepravu tekutých potravin a potravinářských surovin.
Cisternová vozidla určená pro přepravu potravin a potravinářských výrobků v tekutém stavu jsou ve zvláštním postavení, které je dáno výlučností převážených produktů, jako jsou např. ovocné šťávy, cukerné roztoky, mléko a mléčné produkty, jedlé oleje, tekutá čokoláda, víno, pivo, tekuté tuky různých druhů atd., atd., vždy se jedná o potravinářské produkty určené pro konzumaci člověkem, a tudíž jak konstrukční a materiálové provedení a způsoby používání, zejména pak čištění a sanace těchto vozidel, podléhají specifickým a velmi striktním předpisům a ustanovením.
Nejdůležitějšími konstrukčními částmi cisternových vozidel jsou jejich nádrže. V případě cisternových vozidel pro přepravu potravin vyrábí společnost Schwarzmüller tyto nádrže ze speciální nerezové oceli vhodné pro použití v potravinářském průmyslu. Podle velikosti vnitřního objemu jsou nádrže rozděleny na jednotlivá menší oddělení, tzv. komory, jejichž počet je dán hlavně charakterem přepravovaných látek a individuálními požadavky dopravních firem na využití vozidla. Vlastní nádrže s příslušenstvím se montují buď na podvozky různých nákladních vozidel, které se liší svou celkovou hmotností, hlavními parametry i dalším provedením, nebo na samostatné rámy podvozků přívěsů či nejčastěji návěsů. Návěsy z důvodu vysokého objemu svých nádrží jsou zákazníky v současnosti preferovány nejvíce.
Tyto rámy podvozků jsou vyrobeny z vysokopevnostní uhlíkové nebo rovněž nerezové oceli a spolu s dalšími konstrukčními celky a přídavnými díly jako jsou nápravy s koly, skříně na armatury a příslušenství, bezpečnostní konstrukce, držák náhradního kola a drobnější nástavbářské prvky (opěry, blatníky, zakládací klíny atd.) tvoří komplet podvozku přívěsu nebo návěsu. Podvozky všech přípojných vozidel značky Schwarzmüller jsou běžně vybaveny moderními bezpečnostními systémy jako jsou elektronické brzdné systémy EBS, systémy příčné stability vozidla RSS a signalizace stavu obložení brzdových destiček. Rovněž se v poslední době zavádí i systém monitorování tlaku v pneumatikách IVTM, který je zobrazován na displeji v kabině řidiče tažného vozidla. Provedení nádrží je ve vztahu k podvozku přívěsu či návěsu samonosné či v případě návěsů s dlouhým průběžným rámem podvozku samonosné není. Nádrže vozidel bývají v beztlakovém, ale na přání zákazníka i v tlakovém provedení, téměř vždy válcového tvaru.
Tlakové provedení nádrže pak umožňuje (volný prostor mezi hladinou produktu v nádrži a nádrží) vyplnit tlakovým médiem (např. vzduchem, dusíkem, směsí vzduchu a CO2, apod.), což umožnuje zefektivnit a hlavně urychlit proces výdeje produktu. Z důvodu bezpečné jízdy při provozu ne plně naložených cisternových vozidel jsou jednotlivé komory osazeny vnitřními dělicími přepážkami s třemi otvory pro možné přelití produktu. Z důvodu snížení tendence některých druhů lepkavých produktů k ulpívání mají dělicí přepážky přivařené nerezové obvodové lemy a vnitřní povrchy nádrží a komor jsou leptány. Nádrže jsou na svých horních částech opatřeny důležitými bezpečnostními konstrukcemi jako přepadovými vanami s odtokovými trubkami pro dešťovou vodu, plošinami pro obsluhu mezi jednotlivými dómy komor, lávkami se sklopným zábradlím po délce nádrží s žebříky pro výstup obsluhy. Dómy komor jsou vybaveny otvory s kryty pro plnění nádrže příslušnými produkty a ventilačními armaturami. Podle provedení nádrží jsou kryty dómů komor tlakové nebo beztlakové.
Spodní část nádrže je vždy zesílena příčnými výztuhami z profilů materiálového složení jako má vlastní nádrž a mezi nimi se nacházejí ventily pro vypouštění produktu z jednotlivých komor, tzv. patní ventily, které jsou napojeny na samostatná vypouštěcí potrubí vyvedená po stranách nádrže či vzadu. Oblíbená jsou i různá provedení výtokových baterií, do kterých jsou jednotlivé výpusti svedeny, a prostřednictvím individuálního uspořádání navazujících výpustí a uzavíracích členů na nich tak umožňují různé režimy výdeje produktu. Patní ventily mohou mít jak pneumatické, tak mechanické ovládání své funkce. Vypouštěcí potrubí se spojují s plněnými nádržemi na složištích speciálními hadicemi, které svým provedením a svými koncovkami odpovídají potravinářským předpisům.
Velmi důležitým konstrukčním prvkem u cisternových vozidel sloužících pro přepravu potravin je centrální čisticí potrubí pro vyplachování vnitřku jednotlivých komor tlakovou vodou za použití schválených čisticích prostředků. Toto čisticí potrubí s odbočkami potrubí do jednotlivých komor, které jsou zakončeny rozstřikovacími hlavicemi, je vedeno vně na nádržích vozidel nahoře a v zadních částech nádrží je svedeno dolů a končí přípojkou. Pravidelné čištění cisternových vozidel je nutné z hygienických důvodů a jeho periodické provádění podléhá přísné evidenci a kontrolám ze strany příslušných státních orgánů. Velmi často bývá zákazníky požadována možnost přepravy potravinářských produktů v zahřátém stavu. Proto společnost Schwarzmüller vyrábí svoje vozidla s tepelně izolovanými nádržemi. Jako izolační prostředek slouží vrstva minerální vlny tloušťky 100 nebo 150 mm vložená mezi vlastní nádrž a její opláštění. Pro vylepšení izolačních vlastností a tudíž k snížení intenzity prostupu tepla do vnějšího prostředí existuje možnost až třívrstvého provedení izolace, kde je mezi 2 vrstvami minerální vlny vložena ještě izolační vrstva z tenké perforované hliníkové fólie.
Vnější plášť nádrže je tvořen většinou leštěným nerezovým plechem nebo lakovaným hliníkovým plechem. Přední a zadní vnější kupole nádrže jsou vyrobeny z polyesteru a jsou rovněž lakovány a izolovány vrstvou minerální vlny. Pro přepravu některých produktů, které se vyznačují obzvláštní citlivostí na změnu dopravní teploty, lze cisternová vozidla vybavit nezávislým teplovodním vytápěním s uzavřeným obvodem s tlakovými topnými kapsami na spodní části nádrže a vlastním topným přístrojem s oběhovým čerpadlem umístěným v přídavné skříni nainstalované po straně podvozku vozidel. Ke zvýšení účinnosti výdeje produktu a zkrácení doby výdeje slouží vedle popsaného tlakového provedení nádrží i výdejní čerpací zařízení, což jsou většinou lopatková nebo lamelová čerpadla, jejichž parametry a druhy pohonu jsou přizpůsobeny individuálním přáním a požadavkům zákazníků. Cisternová vozidla jsou vybavena pneumatickými rozvody pro brzdná zařízení, kompletními elektroinstalacemi 24 V pro elektrické obvody se spotřebiči a osvětlení vozidel a rovněž označovacími a bezpečnostními prvky dle platných předpisů a směrnic. Důležitým momentem při výrobě užitkových vozidel značky Schwarzmüller obecně a cisternových zvláště je i provedení jejich povrchové úpravy. Na kvalitně očištěný či otryskaný kovový povrch dílů určených pro lakování se v poloautomatických lakovnách nanáší postupně první vrstva základového laku, pak druhá (tzv. plnič) a nakonec třetí vrstva svrchního dvousložkového akrylátového laku v barevném odstínu dle přání zákazníka. V případě požadavků zákazníka firma Schwarzmüller opatří cisternová vozidla pro převoz potravin i výbavou dle předpisu ADR 2009 (Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí). Do této kategorie spadají hlavně cisternová vozidla, která přepravují líh a jeho směsi.
Společnost Schwarzmüller ve svém výrobním závodě a centrále pro Českou republiku v průmyslové zóně města Žebrák provozuje specializované pracoviště na provádění veškerých servisních a opravárenských činností (včetně odstraňování následků i velmi těžkých havárií) na cisternových vozidlech. Práce zde provádí vysoce kvalifikovaný personál, který má v oboru rozsáhlé a dlouhodobé zkušenosti. Součástí tohoto pracoviště je i samostatné autorizované metrologické středisko s úřední značkou K 131, které je státním Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictí autorizováno k výkonu ověřování stanovených měřidel výdeje produktu z cisternových vozidel. Firma Schwarzmüller je oficiálním partnerem společnosti TÜV SÜD Czech, spojeným s ní smlouvou o spolupráci a s právem užívání označení „Partner TÜV SÜD Czech“. Dále je držitelem osvědčení TÜV SÜD Czech o odborné způsobilosti k provádění výroby, oprav, rekonstrukcí, prohlídek a zkoušek cisteren. Firma Schwarzmüller je rovněž držitelem certifikátu systému kvality ISO 9001 a jakosti svařování ISO 3834. V ČR slouží zákazníkům společnosti Schwarzmüller ještě vlastní servisní pobočka v Bohumíně a dalších pět autorizovaných servisních středisek.
Zdroj: Doprava a silnice 02/10
Autor: -RED-