Představujeme
Rychlonohý jezevčík Renault Midlum
17.09.2004 00:00
|
Ačkoliv má v nabídce i lehké modely Renault Master, vlastní produkce začíná lehkou řadou Mascott, další je střední až vyšší střední řada Midlum, následuje řada Premium pokrývající ve dvou verzích vyšší střední a nejvyšší třídu, k dispozici je ovšem i řada stavebních a speciálních podvozků či tahačů Kerax a konečně na vrcholu nabídky je „vlajková loď“ Renault Magnum.
Řada Renault Midlum Renault Midlum je vyráběn v závodě Blainville v rozpětí od 7500 kg až do 12 000 kg celkové hmotnosti (kategorie „B“) s pěti různými rozvory, resp. v kategorii „C“ s celkovou hmotností 12 000 až 18 000 kg, kde je na výběr osm rozvorů. K dispozici jsou čtyři typy budek, včetně osmimístné čtyřdveřové dvoubudky. K pohonu slouží alternativně dva motory. První je vznětový přeplňovaný čtyřválec se zdvihovým objemem 4116 cm3 s mezichladičem plnicího vzduchu s výkony 112 kW resp. 128 kW (označení odpovídá zaokrouhlenému výkonu v koních, tj. 150 a 180 k).
Druhý motor je šestiválec s mezichladičem plnicího vzduchu se zdvihovým objemem 6,2 l s výkony 158 kW a 195 kW. Oba motory mají vysokotlaké vstřikování paliva systém Common-Rail. K dispozici jsou šesti i osmistupňové převodovky. Standardně je konfigurace podvozku 4x2, ale v nabídce jsou i vozidla s pohonem 4x4 jak v silničním, tak off-road provedení. Vedle odpružení náprav listovými parabolickými pery je v nabídce i pneumatické odpružení zadní nápravy, odlehčovací motorová brzda resp. retardér, různé objemy palivové nádrže, klimatizace atd. Podvozky jsou dodávány s budkou a jsou plně připraveny na montáž různých nástaveb. V nabídce jsou ale i podvozky – tahače přívěsů. Midlum 180.08 K redakčnímu testu jsme převzali zcela nové vozidlo Midlum 180.08/B s celkovou hmotností 7,5 t, které krátce předtím bylo dovezeno na podvalníku přímo z výrobní linky do Ústí nad Labem ke koncesionáři Autodíly Špindler. Tam se ho ujal pan Mach a bleskurychle zajistil montáž již předem objednané nástavby u společnosti D.T.M. a střešního spoileru doplněného krátkými bočními lištami (výrobce Top servis). Dále provedl předprodejní servis a ještě „horký“ Midlum přistavil do Prahy. Takže ve chvíli, kdy jsem si seřizovalpneumaticky odpružené sedadlo řidiče, motor měl za sebou vedle firemního záběhu na brzdě pouhé dvě stovky kilometrů. Prodloužená dvoumístná kabina s jedním lůžkem za sedadly ještě voněla novotou, volant i řadicí páka byly v ochranné igelitové fólii. Díky všestranně seřiditelnému sedadlu řidiče i nastavitelnému sklonu volantu jsem si najde dobrou polohu pro řízení i dlouhý řidič.
Elektrické seřízení zpětných zrcátek (vyhřívaných) fungovalo znamenitě a tak jsem ještě vyplnil tachografové kolečko a umístil jej do tachografu Kienzle, který má své místo pod palubní deskou u levého kolene. Nad čelním sklem je autorádio, otvor na případnou montáž CB radiostanice a jsou zde i dvě rozměrné odkládací schránky. Za dvouramenným volantem s příjemně silným věncem jsou v zorném poli řidiče palubní přístroje. Otáčkoměr, rychloměr, palivoměr i teploměr a řada kontrolek jsou dobře čitelné, i když v ostrém letním slunci se kryt přístrojů občas lesknul. Neškodilo by lepší odstínění. Páčky pod volantem jsou příjemně robustní a slouží k standardnímu ovládání osvětlení vozidla resp. stíračů s ostřikovačem. V mírně zaoblené části palubní desky jsou pak potřebné kolébkové spínače např. varovných světel, osvětlení v kabině, uzávěrky diferenciálu a odlehčovací výfukové brzdy. Ta je uváděna do činnosti lehkým sešlápnutím brzdového pedálu.
Pohodlné lůžko za sedadly, s vybráním pro dobré nastavení sedadla řidiče, skrývá pod sebou další úložný prostor. Konstrukce lůžka však poněkud omezuje možnost nastavení, resp. posunu sedadla spolujezdce vzad. Ale výrobce celkem logicky předpokládá, že s tímto lehkým distribučním vozidlem jezdí pouze řidič. Na druhé straně prodloužená budka s lůžkem i celní uzávěry na plachtě signalizují, že klient, který si tento konkrétní Renault Midlum objednal, počítá s jeho využitím v mezinárodní dopravě. A zcela jistě ví, proč si objednal podvozek s rozvorem 5050 mm o celkové délce skoro 10 metrů, který umožňuje montáž nástavby dlouhé 7563 mm (proto také ode mne získal hned pojmenování jezevčík, až na tu barvu). Vysoká plachtová konstrukce spolu s max. délkou vozidla avizují, že zřejmě bude přepravovat objemné, leč lehčí zboží. A tento můj dojem jen potvrzovala montáž tažného zařízení ISO 50 na konci rámu. Motor Tomu také odpovídá motor, skrývající se pod označením 180. Jde o vznětový přeplňovaný čtyřválec Renault dCi 4 s maximálním výkonem 128 kW/174 k a s největším točivým momentem 580 Nm. Namontována byla šestistupňová přímo řazená převodovka ovládaná krátkou řadicí pákou u pravého stehna řidiče. Měl bych spíše napsat „na středovém tunelu“, ale ono to není tak zcela pravda. Mezi sedadly tunel opravdu je, ale je krátký, takže mohl být v úrovni palubní desky významně snížen a je tak umožněn průchod řidiče k pravým dveřím. S výhodou lze využít při nutnosti vystoupit vpravo v úzkém prostoru skladů apod. Celkový dojem
Ačkoliv agregát byl zcela „syrový“, jeho výkon, zvláště příjemně plochá křivka točivého momentu, mě doslova nutil k překračování povolených rychlostních limitů. Řazení jednotlivých rychlostních stupňů bylo přiměřené tuhé, ale přesné a jednoznačné. Test jsem absolvoval jen s třetinovým zatížením, takže zadní tuhá náprava neodskakovala ale motor nemusel být ani v kopcích (absolvoval jsem samozřejmě oblíbený barrandovský kopec, ve směru na Plzeň v tu chvíli mimořádně plynule průjezdný) plně vytáčen. Přesto jsem ocenil jeho velmi dobré odhlučnění. Odstupňování jednotlivých rychlostí spíše než rozvážení zboží po městě odpovídalo u testovaného vozu dálkové nebo regionální dopravě. Také dlouhý zadní převis (3040 mm) není ideální pro manévrování v hustém provozu a spíše vyžaduje pohodlný přístup k nakládací rampě. Konec konců, obrysový poloměr zatáčení 9180 mm už napovídá, že pro rozvážku zboží do města by se více hodil Midlum „kraťas“ s menším rozvorem.
Z místa řidiče jsem měl velmi dobrý výhled, rozměrná zpětná zrcátka s dostatečně dlouhým ramenem zajišťují kontrolu situace i za vozidlem. Příjemné (ale za příplatek) bylo satelitní ovládání autorádia upevněné pod volantem u pravé ruky. Palubní počítač spojený se systémem VMAC 3 včas avizuje např. doplnění oleje apod. Kdo ale dává přednost fyzické kontrole provozních kapalin, má možnost tak učinit po odklopení čelní masky. A když už jsme u přední části vozidla, v robustním čelním nárazníku jsou dva schůdky, umožňující i nevysokým řidičům pohodlnou očistu předního skla. Dobrý dojem na mne udělalo celkové dílenské zpracování. Plasty na palubní desce nedrnčely a nikde nic nevrzalo. Na dlážděných úsecích pražských vozovek ale lehce klepal střešní spoiler. Jeho upevnění by zřejmě tuzemský výrobce či nástavbář, který montáž prováděl, měl věnovat větší pozornost.
Ale o účinnosti spoileru nepochybuji. V průběhu testu jsem převážně mimo hlavní město „natočil“ jen pár set kilometrů, přičemž jsme se za volantem střídali s kolegou, který je vyznavačem spíše sportovnějšího stylu jízdy tj. s častým vytáčením motoru do vyšších otáček. Přesto průměrná spotřeba (dle palubního počítače, tj. tento údaj je orientační), nepřekročila 19 l/100 km. Předpokládám, že po zajetí motoru, tj. zhruba po 30 000 km, by spotřeba měla o něco klesnout. Pravda, nebude to platit při plném zatížení a připojení vleku.
Sedmitunový jezevčík Renault Midlum 180.08/B v průběhu testu bez „ztráty kytičky“ projel všemi nástrahami velmi husté nákladní dopravy na našich silnicích i právě konané policejní akce Kryštof. Základní technické údaje MOTOR Řadový vznětový čtyřválec Renault dCi 4 Euro 3 přeplňovaný turbodmychadlem. Vysokotlaké vstřikování Common-Rail. Elektronické řízení motoru VMAC 3. Zdvihový objem 4116 cm3, největší výkon 128 kW při 2400 min-1, max. točivý moment 580 Nm při 1200 min-1. PŘEVODOVÉ ÚSTROJÍ Šestistupňová, přímo řazená převodovka 4106 B se zvukovým signálem zařazení zpětného chodu. Pohon zadních kol. Uzávěrka diferenciálu. Elektronický snímač tachografu. Tempomat. PODVOZEK A BUDKA Žebřinový rám doplněný ochranou proti podjetí vozidel při kolizi. Přední náprava tuhá typu E 46AB s kapacitou 3400 kg. Řízení ZF 8090 s hydraulickým posilovačem. Zadní náprava tuhá, typ P669 s jednoduchou redukcí a uzávěrkou diferenciálu. Max. zatížení 5200 kg. Odpružení vpředu i vzadu parabolickými listovými pery se stabilizátorem. Kotoučové brzdy na všech kolech, systém ABS, odlehčovací výfuková brzda. Budka typu Global s hydraulickým sklápěním vpřed. Dvoumístná s jedním lůžkem. Seřiditelný sloupek volantu, tachograf Kienzle. Valníková nástavba D.T.M. s plachtou s celním uzávěrem. Třídílné hliníkové bočnice. ROZMĚRY A HMOTNOSTI Vozidlo (d/š/v) 9727/2140/3900 mm, rozvor 5050 mm. Max. karosovatelná délka 7563 mm. Nástavba s rozměry (d/š/v)7560/2550/3790 mm. Celková hmotnost vozidla 7500 kg, užitečná hmotnost (bez nástavby) 3986 kg. Zadní převis 1989 mm. Obrysový poloměr zatáčení 9180 mm. Palivová nádrž o objemu 130 l s elektrickým předehřevem paliva na filtru. Pneumatiky GoodYear Region RHS/RHD 215/75R 17.5. text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 8/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)