Představujeme
Renault Master - Nová ofenziva
Ondřej Horský 12.10.2010 00:24
Svezli jsme se
Paleta lehkých užitkových vozidel Renault omládla třetí generací Master s novým designem a vybavením, úspornějšími motory i verzí s pohonem zadních kol…
Široký sortiment řady Master tvoří vozidla o celkové hmotnosti od 2800 do 4500 kg, furgony a podvozky s jednoduchou nebo zdvojenou kabinou, pohonem kol přední nebo zadní nápravy, i v jednoduché nebo dvojité montáži pneumatik. Ložný objem skříní činí až 17 m3, užitečná hmotnost dosahuje až 2254 kg (furgon) nebo 2495 kg (chassis). Pro řidiče a jejich pohodlí byly inovovány kabiny poskytující prostředí velmi blízké osobnímu automobilu, integrovanou navigaci TomTom, maximalizované množství a formát odkládacích ploch a schránek. Postranní a zadní dveře byly rozšířeny a podlaha snížena. Nová generace Master disponuje rozvory náprav 3182, 3682 a 4332 mm s dlouhým nebo krátkým zadním převisem, nabízí čtyři užitečné délky a tři výšky karoserie. Podvozek pro montáž nástavb poskytuje užitečné délky 3182 až 4838 mm u verze s pohonem předních kol, resp. 3182 až 5746 mm s pohonem zadních kol v jednoduché montáži a 3639 až 5468 mm s dvojmontáží. Užitečná hmotnost u furgonu s pohonem předních kol činí 994 až 1684 kg, u furgonu s pohonem zadních kol až 1397 kg při celkové hmotnosti 3500 kg a až 2244 kg při celkové hmotnosti 4500 kg.
Odpružení kol bylo upraveno pro větší zatížitelnost náprav. Typy s jednoduchou montáží zadních kol jsou vybaveny dvoulistovým odpružením, verze s dvojmontáží mají tři listy per. Ovládání vozidla je snazší také díky menšímu průměru otáčení 12,0 m. Adaptivní stabilizace ESP a ASR je u vozů s pohonem kol zadní nápravy standardem a nastavuje se samočinně podle hmotnosti nákladu. Nové ABS i AFU (asistent nouzového brzdění) a airbag řidiče jsou také v základní výbavě. Šířka posuvných postranních dveří je větší o 170 mm (nyní 1270 mm) a výška zadního prahu leží 542 mm nad zemí u furgonů s pohonem kol přední nápravy, 672 mm u typů s pohonem kol zadní nápravy v jednoduché montáži a 700 mm s koly ve dvojmontáži. Kabiny poskytují bohatou soustavu odkládacích prostorů. Nechybějí uzavíratelná schránka pro laptop, či běžné dokumenty formátu A4, plocha pro mobilní telefon se spojovacím zařízením, nastavitelná psací deska (příplatková výbava), schránka na brýle, držáky kelímků s nápoji, prolisy pro PET láhve, skříňka, která může být dokonce chlazená apod. Volit lze i Bluetooth pro telefon handsfree a satelitní navigaci TomTom.
K dispozici jsou tři varianty motoru M9T EU4, ale i EU5 s čističem pevných částic, přeplňované vznětové řadové čtyřválce s elektronicky řízeným vstřikováním paliva common rail a recirkulací výfukových plynů EGR. Zdvihový objem činí 2298 cm3 ( 85 x 101,3 mm) a největší výkon 74 kW (100 k)/ 3500 min 1 (točivý moment 285 N.m/1250 – 2000 min 1), případně 92 kW (125 k)/3500 min 1 (310 N.m/1250 – 2500 min 1) nebo až 110 kW (150 k)/3500 min 1 (350 N.m/1500 – 2750 min 1) podle volby zákazníka. U typů s pohonem kol přední nápravy jsou uloženy napříč, avšak pro pohon kol zadní nápravy podélně. Typ 125 (tedy 92 kW) ve furgonu L2H2 EU4 má spotřebu nafty menší než 8,0 l/100 km a emise CO2 nižší než 227 g/km, což je o sedm procent méně než u předchozí generace, aniž by ztratil na výkonu. U vozů s oběma výkonnějšími motory se alternativně za příplatek montuje robotizovaná šestistupňová převodovka, která úroveň spotřeby dále snižuje. Šestistupňová mechanická převodovka s přímým řazením je naopak obohacena o kontrolku Freeshift v otáčkoměru, jejíž rozsvícení doporučuje zařazení vyššího nebo nižšího převodového stupně pro optimalizaci hospodárné jízdy.
Vznětové motory EU5 s novou generací čističe pevných částic, který se samočinně regeneruje i při volnoběhu, nemají zhoršené parametry spotřeby a nevyžadují žádnou aktivitu řidiče navíc, mají totiž další vstřikovací trysku ve výfukovém potrubí a po dosažení mezního množství sazí v čističi řízený vstřik nepatrného množství paliva zvýší teplotu výfukových plynů na více než 570 °C a zachycené saze tak vyhoří. Interval výměny motorového oleje vzrostl ze třiceti tisíc na čtyřicet tisíc kilometrů (nebo 2 roky), rozvodový řetěz motoru a čistič pevných částic mají stejnou životnost jako celé vozidlo. Servisní náklady klesly o pozoruhodných čtyřicet procent. Sedadlo řidiče je přizpůsobeno širšímu rozpětí výšky postav, ustaveno níže a dostalo mimořádný rozsah podélného posuvu. Poloha při řízení je téměř shodná s osobními automobily, byla zvolena na základě antropometrických údajů zahrnujících vývoj výšky a hmotnosti populace. Bezpečnější je i jízda za zhoršené viditelnosti, neboť Master má halogenové hlavní a zatáčecí světlomety (osvětlují zatáčku v závislosti na natočení volantu). Úprava kotoučových brzd zkrátila dráhu zatíženého vozidla z rychlosti 100 km/h na 42 až 48 m podle typu a hmotnosti na suché vozovce. Nový Renault Master se vyrábí v továrně Société des Véhicules Automobiles de Batilly (SOVAB) ve francouzském Batilly s kapacitou sto tisíc vozů ročně; prodej i servis zajišťují jak Renault Group (výrobce osobních automobilů), tak Renault Trucks (nákladní vozy, součást Volvo Truck Corporation).Seznámení s novými Mastery jsme absolvovali na velmi dobře zvolených trasách na Riviéře (západně od Nice) na dálnici i úzkých silnicích v blízkém pohoří s velkými výškovými rozdíly a sériemi zatáček. Zvolili jsme furgon Master dCi 150/3500 L4/H2, nejdelší verzi se zvýšenou střechou o celkové hmotnosti 3500 kg a motorem o výkonu 110 kW, pětistupňovou převodovkou s přímým řazením a pohonem kol zadní nápravy ve dvojmontáži. Poznatkům dominovalo potlačení rezonancí skříně a hluku motoru, jeho nadprůměrná pružnost, výtečný převod řízení a účinnost posilovače, skvělý výhled všemi směry a pohodlí za volantem.
Na dálnici je nový Master schopen suverénně držet krok s konfekčními osobními vozidly asi do rychlosti 100 km/h, potom poněkud ztrácí v pružném zrychlení. Potěší stabilitou, poslušností ve stopě a necitlivostí na nárazy větru. Neméně příjemná je jízda po vedlejších komunikacích. Tam se nejlépe uplatní pružnost motoru a výborné odstupňování převodovky. Hnací agregát je schopen snášet i týrání akcelerací z 1000 otáček, stejně jako vytáčení přes 4000 min 1. Kličkování sériemi zatáček usnadňuje progresivní převod řízení, i to, že posilovač zachovává zpětnou vazbu vjemu pohybu kol. Nastavení podvozku téměř plně eliminuje naklánění karoserie při razantním průjezdu obloukem. Účinné brzdy zase zaslouží ocenění za plynulý nástup a přesné dávkování brzdného účinku. Pohodu poskytuje ergonomické i logické rozmístění ovladačů, jejich přesný krok (včetně řadicí páky) a markantní označení srozumitelnými symboly. Přístup do nákladového prostoru s bohatou soustavou poutacích ok situovaných nejen na podlaze, lze označit za absolutní špičku v této kategorii. Jak při hodnocení formátu dveří a výšky podlahy nad zemí, tak lehkého chodu dveří a jejich zámků.Nelze samozřejmě přehlédnout ani detaily působící diskutabilně. Patří k nim umístění spínače varovných blikačů na spodní ploše police nad předním sklem (řidič střídající různá vozidla jej může hledat dlouho nebo marně) a také zástavba třetího brzdového světla uprostřed výšky zádě je sice elegantní a efektní, ale funkčně již méně vhodná.
zdroj: Automobil 09/10
Autor: Ondřej Horský