Představujeme
Renault Master - Master byl odhalen
Boris Dacko 06.04.2010 00:02
Po více než dvanácti letech a milionu prodaných vozidel na 45 trzích světa přichází Renault s novou generací modelu Master.
Současná generace je v pořadí již třetí, nebudeme-li počítat výraznou modernizaci té poslední v roce 2003. Prakticky se stejným modelem jsme se setkávali také pod značkami Renault Trucks, Opel (model Movano) či Nissan (Interstar). Novinka, která bude na trhy uvedena v dubnu tohoto roku, přináší nejen nový design exteriéru a interiéru, ale také řadu inovací. Mezi ty nejvýznamnější patří bezpochyby možnost objednání vozidla s pohonem předních nebo zadních kol, podobně jako je tomu u Fordu Transit. Nový Master charakterizuje čistý, avšak poměrně agresivni styling s výraznou mřížkou chladiče, velkými protáhlými předními světlomety, svalnatými blatníky a tradičním asymetrickým pojetím zadního okna. Přístrojový panel vychází koncepčně z řešení použitého u předchozí generace, ovšem vw novém vysoce atraktivním a funkčním pojetí. V tomto směru jsou asi nejlépe vypovídající fotografie. Je však důležité doplnit, že zásadním způsobem přibyly odkládací prostory ať už pro dokumenty, laptop, rukavice, nápoje či nejrůznější drobnosti, od mobilního telefonu nebo MP3 přehrávače až po krabičku cigaret.
Pozornost zaslouží také držák dokumentů na středové části panelu, který dovoluje umístění důležitých informací na papíru formátu A4 do roviny snadno přístupné očím řidiče. Interiér se také prodloužil o dalších 6,7 cm, což může působit poměrně zanedbatelně, ašak ve skutečnosti přináší podstatné zvýšení komfortu zvláště pro nohy. Komfortní a uživatelsky přátelské prostředí je vytvářeno mimo jiné i více sklopenou pozicí řidičova sedadla, nebo menším průměrem volantu, jako i jeho větším sklonem k řidiči. Pozice za volantem je nyní mnohem bližší osobním automobilům. Uživatelsky vstřícná je i nabídka nejrůznějších doplňků, jmenovat můžeme pevné rohové světlomety, bezklíčkové odemykání a zamykání dveří, automatickou klimatizaci, navigační systém Carminat vyvinutý ve spolupráci s TomTom, couvací kameru nebo vyhřívaná sedadla.
Široká paleta variant
Dříve, než se podíváme na konstrukci vozidla a nabídku pohonných jednotek, měli bychom si něco málo říci o nabídce karosářských verzí. Tu tvoří tři výšky střechy a čtyři délky (při rozvorech 3182 mm, 3682 mm a 4332 mm), přičemž nejdelší provedení lze kombinovat pouze se zadním pohonem. Zadní pohon také vylučuje objednání nízké střechy. Celkem je tedy k dispozici deset objemů skříně, a to od 8 do 17 m3. Renault Master bude samozřejmě dodáván i ve verzích podvozek pro další dostavbu s krátkou či dvojitou kabinou (v délkách L2, L3 a L4), nebo minibus (délka L3). Pokud jde o celkovou hmotnost, řadu Master budou tvořit dodávky 2,8 t, 3,3 t, 3,5 t a 4,5 t (jedno nebo dvojmontáž u 3,5 a 4,5 t), verze Combi jako 2,8 a 3,5 tuny, minibusy 3,5 a 4,5 t (dvojmontáž u 4,5 t) a nakonec podvozky (s jednoduchou i prodlouženou kabinou) 3,5 t (jedno nebo dvojmontáž) a 4,5 t (výhradně dvojmontáž). Modely s pohonem zadních kol budou standardně vybaveny stabilizačním systémem ESC (s charakteristkou odvíjející se od míry naložení), kontrolou trakce ASR, a na přání pak i uzávěrkou diferenciálu.
Všechny modely budou vybavovány kotoučovými brzdami na všech kolech, vpředu s vnitřním chlazením. Předokolky budou charakteristické výškou ložné plchy 548 mm, zadokolky pak výškou 674 mm, ovšem s již standardně dodávaným schůdkem pro snazší přístup. Kompletní nabídka pohonných jednotek bude známá až po mezinárodní prezentaci, ceny a výbavy pak až po uvedení na český a slovenský trh. V tuto chvíli to však vypadá, že bude založena na třech výkonových variantách jednoho agregátu, a to 2,3litrového dCi. Avizované výkonové verze jsou 100, 125 a 150 k. U modelů s předním pohonem bude agregát uložen příčně, u zadokolek pak podélně. Z dosavadních informací je také zřejmé, že nová pohonná jednotka přinese úsporu paliva 1 l/100 km u předního pohonu, a až 2,7 l/100 km u verzí se zadním pohonem. Operační rádius by měl dosáhnout na jednu nádrž 1400 km, což je o 200 km více než u předchozí generace. Náklady na údržbu údajně poklesly o 40 %, mimo jiné i prodloužením servisních intervalů. S podrobnějšími informacemi se vrátíme po mezinárodní prezentaci.
Zdroj: Trucker 03/10
Autor: Boris Dacko