Představujeme
Renault Kerax - expert pro stavebnictví
25.12.2003 00:00
|
Pohled na výsledky prodeje nových nákladních automobilů v České republice za první pololetí letošního roku ukazuje, že importér Renault Trucks předal zákazníkům již 462 vozidel a v pomyslné „ligové tabulce“ drží třetí pozici. Z tohoto počtu bylo 233 automobilů s celkovou hmotností nad 12 tun.
Na těchto dobrých výsledcích se nemalou mírou podílejí i podvozky modelu Kerax, které jsou oblíbeny u dvou skupin zákazníků. První využívají Keraxy (po doplnění patřičnou nástavbou) ke komunálním účelům, k údržbě silnic apod. a druhou, početnější skupinu pak tvoří stavební podvozky, na které jsou v tuzemsku montovány třístranné sklápěcí korby, domíchávače betonu apod.
A Kerax se svoji kompletní řadou podvozků (včetně tahačů), konfigurací pohonu od 4x2 přes 6x6 až po 8x4 a dvou motorů s několika variantami výkonu je schopen vyhovět různým požadavkům. Základní podvozek s konfigurací 4x2 nabízí celkovou hmotnost 19 tun a k dispozici je motor s nejmenším výkonem 265 kW.
Na opačném konci pak jsou vozidla s konfigurací 8x4 s výkonem motoru 303 kW (412 k – označení 420) a s celkovou technickou hmotností 40 tun.
Jestliže pro komunální využití jsou žádány podvozky 4x2 resp. 6x4, silničáři chtějí konfiguraci 4x4 nebo 6x4, pak do stavebnictví míří vesměs podvozky s pohonem 6x6 nebo 8x4. A právě jednoho stavebního „drobečka“ Keraxe 8x4 jsme měli k dispozici k běžnému redakčnímu testu.
Těžký třístranný sklápěč (nástavbu dodala firma VS Mont v provedení Hardox) se znakem náprav 8x4, tj. první dvě nepoháněné nápravy řiditelné, druhé dvě poháněné, vybavené redukcemi, uzávěrkami diferenciálů a mezinápravovou uzávěrkou diferenciál, jsem převzal v lomu Bílý Kámen u Jihlavy.
Podvozky 8x4 jsou určeny pro provoz v lehkém, středně těžkém terénu i na silnicích a převážně slouží k přepravě materiálu z lomů, pískoven apod. po silnicích na stavby. Ten, kdo by potřeboval vozidlo s vyšší průchodností těžkým terénem, měl by raději zvolit konfiguraci 6x6.
Celková hmotnost našeho vozidla dle technického průkazu byla 32 tun, naloženo bylo necelých dvacet tun štěrku s hlínou. K pohonu byl využit jedenáctilitrový řadový šestiválec v nejvýkonnější verzi 303 kW (412 k – na vozidle označení 420), který disponuje točivým momentem 1870 Nm již od 1050 min-1.
Jeho optimální provoz zajišťuje elektronická řídicí jednotka V-MAC 3. Standardně je montována šestnáctistupňová přímo řazená převodovka ZF 16 S 150 se vzduchotlakým posilovačem. Stavební Keraxy mají na všech kolech bubnové brzdy, my jsme měli za příplatek montovanou výfukovou odlehčovací brzdu.
Testovaný Kerax byl vybaven krátkou, nízkou dvoumístnou denní budkou, která pro tento typ provozu je nejžádanější. Poskytuje posádce dostatečný komfort, je velmi dobře odhlučněná a hlavně řidič má za všestranně nastavitelným volantem i sedačkou dostatek místa.
K výbavě i stavebních vozidel dnes již patří takové „drobnosti“, jako jsou palubní diagnostika, autorádio (u francouzských vozů velmi často se satelitním ovládáním na sloupku řízení), klimatizace, tempomat, elektricky ovládaná okna, vyhřívaná a elektricky seřiditelná zpětná zrcátka, tachograf pro dva řidiče, tónované přední sklo atd.
Po třech schůdcích, přičemž ten spodní je na výkyvných závěsech, umožňující jeho „složení“ při styku s terénem, jsem se pohodlně vyšplhal za volant. Jeho seřízení bylo dílem okamžiku, ještě nastavit sedačku a upravit zpětná zrcátka. Kerax je naložen, proto se rozjíždím na první rychlostní stupeň. Na silnici využívám pouze celé rychlosti a převážně horní řadu, ale po odbočení do terénu a zvláště pak ve stoupáních do vyšších pater kamenolomu již přicházejí na řadu „půlky“.
Řazení je přesné, přiměřeně tuhé (přenos pohybu k převodové skříni zajišťují lanovody), a stejně tak jako na silnici, tak i v terénu, jsem si pochvaloval účinnost řízení s kapalinovým posilovačem s progresivním účinkem. Vědom si toho, že jsem plně naložen a konfigurace je „jenom“ 8x4, raději jsem si vyhýbal hodně rozbahněným úsekům.
Ale na druhé straně není nutné se terénu, kde nehrozí zapadnutí, vyhýbat. V přední části podvozku je světlá výška 399 mm, v zadní 315 mm a přední nájezdový úhel je 25o. To nejsou špatné parametry, zvláště když uvážíme, že tento podvozek je určen pro smíšený provoz silnice/terén.
Řidič je za volantem svého vozu prakticky celý den. Jeho výkonnost proto ovlivňuje ve velké míře únava. Čím je kvalitněji zpracován interiér, tím později se únava dostavuje. Důležitým faktorem je ergonometrické zpracování pracoviště řidiče. Za volantem Keraxu jsem se cítil velmi dobře. Přístrojový panel je přehledný (mohl by ale být lépe odstíněn před sluncem), všechny ovládací spínače a páčky jsou dobře dostupné.
Pod volantem u levé ruky je páčka ovládání motorové brzdy, u pravého kolene pak ovladače vyklápěcího mechanismu (levá strana korby se otevírá hydraulicky, zadní čelo a pravá bočnice samotíží). Na středovém tunelu, u robustní krátké řadicí páky jsou spínače uzávěrek diferenciálů a pojistný ventil parkovací brzdy.
Mechanicky nastavitelnou klimatizaci jsem ocenil nejen s ohledem na venkovní teplotu, ale také při jízdě v prašném prostředí spodního patra lomu, kde byl provoz nákladních vozidel odvážejících vytěžený kámen od bagrů.
Pro běžnou denní údržbu stačí zvednout přední čelo vozidla, v případě nutnosti nějaké opravy je celá budka hydraulicky sklopná vpřed. Za budkou Keraxu, upevněno na korbě, je rezervní kolo s lanovým jeřábkem. Pro očistu předního skla má řidič k dispozici dva schůdky pod a na nárazníku, včetně dvou madel pod spodní hranou předního skla.
A ještě jeden detail. Případná výměna žárovky v předním světlometu je možná po jeho vyklopení vpřed. Jednoduché a velmi praktické. Samozřejmostí je, že světlomet je chráněn drátěnou mřížkou před poškozením při jízdě v terénu.
Renault Kerax 420.40 8x4 potěšil nejen výkonem motoru, snadnou ovladatelností, ale i velmi dobrými jízdními vlastnostmi na silnici (omezovač po dosažení rychlosti 85 km/h „omezil“) i dobrou průchodností v terénu. Servis Záruka: 1 + 1 (první rok bez omezení počtu najetých km, druhý rok na poháněcí soustavu s omezením 200 000 km s tím, že dovozce nabízí celou řadu typů prodloužené záruky). Servisní intervaly: 40 000 km, možno prodloužit dle provozních podmínek. Cena práce ve značkovém servisu v ČR (bez DPH): Dle reginou, základní mechanické práce od 300,-do 500,- Kč. Ceny vybraných náhradních dílů (bez DPH): čelní sklo 7567 Kč, přední nárazník (komplet) 18 292 Kč, brzdové obložení 4191 Kč, přední světlomet (komplet) 12 093 Kč, zadní sdružená svítilna 3152 Kč. V České republice je 10 koncesionářů a autorizovaných servisů. Pojištění Generali pojišťovna Havarijní pojištění. Pouze havárie: Spoluúčast 5 procent – 76 114 Kč, spoluúčast 10 procent – 72 234 Kč, spoluúčast 15 procent – 68 652 Kč,20 procent – 65 070 Kč. Havárie a krádež: Spoluúčast 5 procent –83 576 Kč, spoluúčast 10 procent – 79 397 Kč, spoluúčast 15 procent – 75 517 Kč, spoluúčast 20 procent – 71 637 Kč. Pojištění odpovědnosti. Standard 21 028 Kč, Plus 22 080 Kč, Exclusive22 712 Kč. Leasing ČP Leasing Finanční leasing. Na 36, 48 nebo 60 měsíců, záloha 20 až 70 procent, splátky měsíční, odkupní hodnota 1000 Kč + DPH. Příklady smluv: Na 36 měsíců, záloha 40 procent – 1 200 000 Kč, splátka bez pojištění 71 241 Kč/s pojištěním 77 038 Kč. Na 48 měsíců, záloha 30 procent – 900 000 Kč, splátka bez pojištění 65 615 Kč/s pojištěním 71 681 Kč. Na 60 měsíců, záloha 25 procent – 750 000 Kč, splátka bez pojištění 59 141 Kč/s pojištěním 65 207 Kč. text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 8/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)