Představujeme
Renault Austral – Francouzský reparát
Lukáš Dittrich 25.05.2023 02:09
Foto: Renault
Ačkoliv se kompaktní SUV těší mezi zákazníky velké oblibě, Renault Kadjar se přílišného prodejního úspěchu nedočkal. Také proto nástupce změnil své jméno a k dobru dostal jako první typ francouzské značky novou techniku založenou na platformě CMF-CD.
Renault Kadjar prodejní statistiky segmentu C-SUV tak úplně nezboural. Podle výrobce za tím byla kromě jiného přílišná podobnost s vozy Nissan. Aktuálně míří na trh reparát, na němž si Renault dal velmi záležet. Opět sdílí základní platformu se svým japonským partnerem, na první pohled to ale není vidět. Kromě toho typ Austral dostal navíc zcela nové hybridní ústrojí.
Foto: Renault
Renault Austral vychází jako první typ francouzské značky z platformy CMF-CD. Ačkoliv se o platformě CMF v minulosti hovořilo mnohokrát a dnes ji využívá řada modelů, aktuální provedení CD je nové. Jednak umožňuje větší využití elektrifikovaných motorů, jednak přináší například novou víceprvkovou zadní nápravu pro hybridní variantu. Na stejném základu přichází například Nissan X-Trail (viz str. 16), oproti němu je ovšem Austral menší. Nicméně i Renault časem nabídne větší crossover spadající do kategorie D-SUV. Ve srovnání se starým typem Kadjar je Austral o 21 mm delší, o 7 mm širší, má o 21 mm delší rozvor náprav a také rozsáhlejší možnosti individualizace.
Novinkou je provedení Esprit Alpine přinášející dynamičtější vzhled, dvacetipalcová kola nebo možnost sáhnout po matné barvě karoserie.
Interiér následuje elektrický Renault Mégane. I v typu Austral tak palubní desce dominují dva displeje v uspořádání, jemuž automobilka říká OpenR. Mají skvělou grafiku a využívají operační systém Android Automotive. Šikovná je posuvná opěrka ruky na středovém tunelu mezi předními sedadly, usnadňující ovládání funkcí na spodní části středového dotykového displeje. Na mezinárodní prezentaci byly k dispozici výhradně výbavy Esprit Alpine, jež celkově dobrý dojem z interiéru podtrhují kvalitními materiály v čele s Alcantarou.
Foto: Renault
Renault Austral je uvnitř prostornější než Kadjar. Ve druhé řadě sedadel se nebudou tísnit ani pasažéři vysocí 190 cm. Zadní dělená lavice je posuvná v rozsahu šestnácti centimetrů. Prostor pro zavazadla má objem 500 litrů u nehybridních verzí, 575 litrů v případě zadních sedadel odsunutých zcela vpřed a 1525 litrů se sklopenými zadními opěradly. Hybridní varianta E-Tech ubere 70 litrů. Nemůže za to trakční 400V akumulátor (ten je umístěn pod předními sedadly), nýbrž 12V akumulátor, jenž je uložen právě v zavazadlovém prostoru.
Paleta motorizací připravených pro Renault Austral zahrnuje mild-hybridní zážehové motory a full-hybridní ústrojí E-Tech. Se vznětovým agregátem se už nepočítá. Jako první dorazí na český trh čtyřválec 1.3 TCe dostupný ve verzích o výkonu 103 kW (140 k) a 116 kW (158 k). Jde o známý agregát ze společného vývoje s automobilkou Daimler, který je u typu Austral opatřen 12V mild-hybridní asistencí. Dostupný bude jak se šestistupňovou manuální převodovkou, tak s bezstupňovým „automatem“.
Později bude následovat hybridní Austral E-Tech 200. Toto označení už známe například z typu Arkana nebo Captur (E-Tech 145), hnací ústrojí v novém crossoveru se ale v mnoha ohledech výrazně liší. Největším rozdílem je přítomnost tříválcového motoru 1,2 l, zatímco stávající provedení francouzských hybridů pracuje s atmosféricky plněným čtyřválcem. Obě poháněcí ústrojí mají kromě základní koncepce identický startér-generátor, elektromotor a výkonovou elektroniku. Ta ale v případě Australu využívá jiný software. Důkladně byla přepracována i takzvaná multimódová převodovka, obsahující čtyři převody pro spalovací motor a dva pro elektromotor (ten druhý je řazen kolem rychlosti 80 km/h). Převodovka je nově jednodušší, nabízí až 15 různých kombinací a využívá jiný systém chlazení oleje, jenž nově umožňuje také jeho ohřev.
Foto: Renault
Pro E-Tech 145 a E-Tech 200 jsou společné rovněž lithium-iontové články, ale zatímco slabší E-Tech jich používá 68, zde najdete 96 článků. Akumulátor tak má větší kapacitu (2 kWh), umožňující větší zapojení elektrického pohonu, a krátkodobě může poskytnout výkon až 75 kW. S tím souvisí také změna chlazení článků. Chlazení vzduchem je nově podporováno kompaktním chladicím okruhem připojeným na okruh klimatizace automobilu. Celé hybridní pohonné ústrojí tak používá v rámci svého termomanagementu celkem tři chladicí okruhy. Jeden (s nízkou teplotou) pro akumulátor, druhý (střední teplota) pro elektromotor a třetí s vysokou teplotou pro spalovací motor.
Tříválcový zážehový agregát je přeplňován turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek, využívá recirkulaci výfukových plynů, variabilní časování ventilů, pro klidnější chod obdržel vyvažovací hřídel, nechybí přímý vstřik paliva, variabilní olejové čerpadlo nebo elektrická vodní pumpa. Účinnost nového motoru je 41 %. Renault nabídne dvě varianty této druhé generace systému E-Tech. K nám se dostane zmíněný E-Tech 200 (146 kW/199 k), slabší alternativa (118 kW/160 k) se zde prodávat nebude. Austral se bude vyrábět také v provedení osazeném pouze samotným novým tříválcem. Půjde o 48V mild hybrid, disponující výkonem 96 kW (130 k), nicméně ani ten se k nám zatím nepodívá.
V rámci mezinárodní prezentace jsme měli k dispozici výhradně nový hybrid. Při klidnějším režimu jízdy zaujme tichým projevem a velmi příjemné jsou také bezprostřední reakce na částečné sešlápnutí plynu dané okamžitou reakcí elektromotoru. Renault uvádí, že v městském a příměstském režimu lze ujet pouze na elektromotor až 80 % dané trasy. My jsme během testovací jízdy zahrnující především okresní komunikace zvládli na trase dlouhé 160 km bez spalovacího motoru zhruba čtvrtinu. Výsledná spotřeba byla 6,7 l/100 km. Určité potíže nastávají při sportovnější jízdě. Převodovka občas nestíhá, při podřazování dochází k větším prodlevám a automobil sebou občas cukne.
Foto: Renault
Renault Austral E-Tech může být doplněn, jako jediná z u nás prodávaných verzí, o systém řízení zadních kol 4Control Advanced. Zadní kola se natáčejí proti těm předním v úhlu až 5° a při vyšších rychlostech po směru těch předních v úhlu do 1°. Novinkou je možnost nastavení tohoto systému ve třinácti krocích. Maximální úhly zůstávají, podle konkrétní volby se však mění rychlost reakce zadních kol na natočení volantem. Součástí řízení zadních kol je v úvodu zmíněná nová víceprvková zadní náprava. Všechny ostatní varianty typu Austral využívají torzní příčku. V kombinaci s víceprvkovým zavěšením si Austral v zatáčkách počíná velmi suverénně a podvozek je komfortní i na 20palcových kolech. Zvyk vyžaduje snad až příliš strmé řízení.
Austral přichází coby moderní SUV s naprosto kompletní nabídkou asistenčních systémů, zahrnující vše včetně asistovaného řízení spojeného s inteligentním tempomatem upravujícím rychlost podle dopravního značení i podle dat z navigace. Sáhnout bude možné rovněž po adaptivních světlometech Matrix LED Vision, kdy každý přední světlomet používá 12 individuálně ovládaných diodových modulů. Celkově může být typ Austral vybaven více než třemi desítkami asistenčních systémů.
Foto: Renault
Renault Austral se českému publiku poprvé představí v těchto dnech na výstavě e-Salon. Spolu s touto premiérou budou spuštěny také objednávky. Mild-hybridní varianty dorazí k prodejcům na přelomu února a března příštího roku, Austral E-Tech 200 by měl být k dispozici koncem léta.
Technické údaje
Poháněcí soustava
a) E-Tech 200: zážehový, kapalinou chlazený čtyřdobý tříválec, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, variabilní časování ventilů; elektronicky řízené přímé vstřikování; filtr pevných částic, EU6d; 1199 cm3 (ø 75,5 x 89,3); 96 kW (130 k)/4500 min-1 a 205 N.m/1750 min-1; hybridní ústrojí s elektromotorem v tělese převodovky Multi-Mode, 50 kW (68 k) a 205 N.m; elektrický startér/generátor 25 kW (34 k) a 50 N.m; lithium-iontový akumulátor 400 V/2 kWh; systémový výkon 146 kW (199 k).
b) TCe 140: zážehový, kapalinou chlazený čtyřdobý čtyřválec, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, variabilní časování ventilů; elektronicky řízené přímé vstřikování; filtr pevných částic, EU6d; 1333 cm3 (ø 72,2 x 81,3); 103 kW (140 k)/4500–5750 min-1 a 260 N.m/1750–3500 min-1. Manuální šestistupňová nebo automatická bezstupňová převodovka CVT.
c) TCe 160: viz b), ale 116 kW (158 k)/5250–5500 min-1 a 270 N.m/1800–3750 min-1. Automatická bezstupňová převodovka CVT.
Foto: Renault
Podvozek
Samonosná karoserie, platforma CMF-CD; vpředu modifikované vzpěry MacPherson a zkrutný stabilizátor, vzadu víceprvkové zavěšení pro a), torzní příčka pro b) a c); odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s posilovačem a kotouči, vpředu s vnitřním chlazením; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,2 m (10,1 m pro 4Control Advanced).
Rozměry a hmotnosti (v pořadí a/b/c)
Rozvor náprav 2667 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1482/1476 mm; d/š/v 4510/1843/1618 mm; objem zavazadlového prostoru 430–555/1455 l pro a), 500–575/1525 l pro b) a c); objem palivové nádrže 55 l; hmotnost pohotovostní 1373 (1422 pro CVT)/1464/1517 kg, celková 1947 (2003 pro CVT)/2003/2101 (2153 s 4Control Advanced) kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí a/b/c)
Největší rychlost 175 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 10,70 (9,97 pro CVT)/9,70/8,40 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 6,2/6,2/4,6 l/100 km; emise CO2 139/140/104 g/km.
Cena V době uzávěrky nebyla stanovena.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)