Představujeme
Renaulr Premium Lander - Renault pro stavbu
18.01.2010 00:25
Test
Hlavním modelem pro sektor stavebnictví je u Renault Truck off-road Kerax. Ale potřeby stavebního sektoru jsou mnohem širší, a tak muselo zákonitě dojít k rozšíření nabídky.
Už třetí rok nabízí Renault Trucks svým klientům ze sektoru stavebnictví i druhý model – Renault Lander. Je to jediné vozidlo svého druhu na trhu, které bylo speciálně vyvinuté pro zásobování a dopravu materiálu na stavbách po silnici i v lehčím terénu. Tomu také odpovídá konstrukce vozidla, či spíše použitý materiál a prvky podvozku, který je ve stejné konfiguraci o cca 2000 kg lehčí než výrazně robustnější a do těžkého terénu určený model Kerax. Konec konců, už označení Premium Lander signalizuje, že model vychází z řady Premium.
Jeho motory Euro 5 nyní (tj. v modelovém roce 2009/2010) získaly na výkonnosti. Zákazníci si tak mohou vybrat mezi agregáty DXi7 s výkonem 270 k, 310 k a 340 k nebo větším agregátem DXi11 s výkony 380 k, 430 k a 460 k. Se stejným záměrem, tedy poskytnout zákazníkovi co nejširší možnosti, přichází Renault Trucks s modelem Premium Lander 8x2*6, který umožňuje zvýšení užitečného zatížení až o 500 kg, úsporu paliva dosahující až 10 % oproti srovnatelnému vozidlu vybavenému manuální převodovkou, a také lepší ovladatelnost díky poloměru zatáčení, který je zvýšený o 12,5 %. Dalším modelem Renault Lander, který zvyšuje své užitečné zatížení je podvozek Premium Lander 8x4 pro domíchávače betonu Extra-Light (o 250 kg). Mechanická převodovka ZF a automatizovaná převodovka Optidriver+ byly optimalizovány tak, aby lépe uspokojovaly očekávání zákazníků co do spolehlivosti. To ale platí na vozidla zmíněného modelového roku.
Ke zkrácenému redakčnímu testu jsme ale s kolegou u ústeckého dealera Autodíly Špindler převzali sice zcela nové (interiér kabiny byl ještě zabalen v „igelitu“ a na počítadle ujeté vzdálenosti bylo jen 1064 km) vozidlo Lander 410 6x4, ale jak je zřejmé z výkonu motoru, jednalo se o verzi modelového roku 2008, takže motor DX 11 měl ještě 410 k (nyní je zvýšen výkon na 430 k). Pro model Lander, či lépe řečeno, jeho místo v dopravním řetězci stavebního sektoru, je charakteristická i nástavba na testovaném vozidle. Zkrácená valníková (hliník) nástavba z produkce karosárny Future Tech byla vzadu doplněna o hydraulickou ruku Palfinger PKK 15500 s možností dálkového ovládání. A protože rám byl na svém konci vybaven zesíleným koncovým příčníkem s přípravou pro montáž tažného zařízení, je zřejmé, že takto koncipovaný Renault Lander je primárně určen k přepravě – nejlépe paletovaného – stavebního materiálu v soupravě s vlekem.
Pokud jde o „operační vzdálenost“, pak je limitována budkou. Na podvozku testovaného Landeru byla usazena dvoudveřová prodloužená budka Global v „pracovní“ žluté barvě. Kabina nabízí dvě velmi pohodlná místa a velký odkládací prostor za sedadly, nikoliv však lůžko. I když by možná jedno užší sklopné instalovat šlo. Ale na druhou stranu, dostatečný prostor za sedadly umožňuje jak sedadlo řidiče, tak i spolujezdce dostatečně sklopit, takže v případě přepravy nákladu na delší vzdálenost, kdy řidič musí mít předepsaný odpočinek, má k dispozici docela slušný prostor k relaxaci, přičemž si opěradlo může sklopit až do vodorovné polohy.
Pokud jde o vlastní pracoviště řidiče, pak k usednutí za volant je nutné zdolat dva schody. Není to nic náročného, vždyť Lander má silniční podvozek, tj. jeho světlá výška je přece jenom menší, než u off-roadu Kerax. Sedadlo je pneumaticky odpružené a samozřejmě všestranně seřiditelné. Ve dvou rovinách lze nastavit i čtyřramenný volant s dostatečně silným věncem. Dvě standardní páčky pod volantem doplňují vpravo satelitní ovladač na autorádio, vlevo nahoře pak subtilní páčka, sloužící k ovládání odlehčovací motorové brzdy Optibrake. Ovšem tuto brzdu lze také stisknutím kolébkového spínače na palubní desce nastavit do tzv. „automatického“ provozu, kdy je uvedena v činnost po lehounkém sešlápnutí brzdového pedálu. Palubní deska je mírně klenutá tak, aby řidič měl ve svém dosahu všechny ovládací prvky a spínače umístěné v její střední části. V testovaném vozidle ovšem nebyla všechna místa obsazena. Pod dvěma řadami kolébkových spínačů má své místo autorádio s CD přehrávačem. Mimochodem, přehledností, jednoduchostí obsluhy a velikostí ovládacích tlačítek potěší každého řidiče. Elektronický tachograf našel své místo nad čelním sklem, kde jsou také dvě odkládací poličky vybavené síťkou, zabraňující padání věcí do kabiny.
Nechybí větrací výklopný díl na střeše. Pokud jde o přístrojový štít je umístěný v zorném poli řidiče, ovšem zasloužil by si lepší odstínění. Dva nejdůležitější údaje však řidič vidí velmi dobře vždy. Digitálně a velkou číslicí se na displeji zobrazuje rychlost vozidla a dostatečně velký číselník má i analogový otáčkoměr. Samozřejmě v případě, že použijete uzávěrky diferenciálů, jejich uzamknutí se zobrazí na displeji. Stejně tak lze vyvolat na displej požadovaný údaj z palubního počítače.
Ačkoliv v nabídce výrobce je i automatizovaná převodovka, v testovaném vozidle byla „klasika“, tedy přímo řazená 16stupňová převodovka se systémem řazení Range & Split vybavená akustickým signálem upozorňujícím méně zkušeného řidiče na nutnost přeřazení na vyšší, resp. nižší rychlostní stupeň. U testovaného Landeru pracovala bezchybně, její ovládání bylo přesně a přiměřeně tuhé. Výbavu pracoviště řidiče vizuálně doplňovalo dálkové ovládání hydraulické ruky Palfinger, které našlo své odkládací místo mezi krytem motoru a palubní deskou. Bylo tam relativně pevně uchycené, a přitom dostupné pro řidiče i případného závozníka.
Startujeme, studený motor okamžitě běží, a zvolna vyjíždíme ze servisu Auto Šindler v Ústí nad Labem. Míříme po E442 na Děčín. Podle Labe je to vlastně rovina, takže motor se jen zahřeje na provozní teplotu. Míříme na Nový Bor, kde hodláme otočit a střídat se za volantem. Ovšem drobná chybička v navigaci při průjezdu, či spíše výjezdu z Děčína nás nasměrovala nikoliv na silnici I/13, ale na řádově nižší trasu II/262. Nevadí, alespoň bude klid. Omyl, na silnici druhé třídy přes Benešov nad Ploučnicí a Žandov do České Lípy byl překvapivě velký provoz kamionů, které tudy objíždějí placené úseky. Zato trasa podél řeky Ploučnice je nejen plná stoupání a klesání, ale také zatáček, a průjezdy mezi domy – zvláště v Benešově nad Ploučnicí – jsou opravdu úzké.
Renault Lander se řídí ale velmi příjemně, cestu do České Lípy absolvuji v podstatě jenom na „horní“ řadu rychlostních stupňů. Pravda, vozidlo je prázdné. Přesto v klesáních využívám účinku motorové brzdy Optibrake a šetřím brzdové kotouče. Stejně tak si pochvaluje řízení vozidla, výkon motoru i brzdové soustavy kolega na zpáteční cestě. Při manévrování zádí k rampě – zkoušíme si to u jednoho velkoskladu v České Lípě, zjišťujeme, že není vidět konec vozidla! Hydraulická ruka Palfinger namontovaná na konci rámu je totiž o několik centimetrů užší, než valníková nástavba, kterou velmi dobře ve zpětném zrcátku řidič vidí. Určitě by pomohly svítící „fajfky“ namontované na rám hydraulické ruky, které by její konec přesně vymezily. Výkon motoru se zdá až nadbytečný, ale musíme si uvědomit, že vozidlo bude provozováno s přívěsem. Pak je 410 koňských sil resp. točivý moment 1900 Nm pro regionální provoz optimální výkon.
Po celou cestu jsme si pochvalovali dobře odhlučněnou kabinu. Tedy nejen motor, ale i dobrou aerodynamiku. Určitě potěší velký odkládací prostor za sedadly. A samozřejmě prostor a komfort na pracovišti řidiče. Protože celý den byla teplotní inverze – tj. byla skoro tma a občas pršelo – dali jsme šanci i vytápění kabiny. Zamlžené čelní sklo bylo čisté během několika sekund a po pár kilometrech jízdy bylo příjemné klima i za volantem. Zpětná zrcátka – dostatečně velká s elektrickým nastavením – jsou elektricky vyhřívána, takže už při zařazení druhého rychlostního stupně (pro rozjezd prázdného trucku je „jednička“ zbytečná) byla čistá.
A málem bych zapomněl na jednu příplatkovou „maličkost“ na straně závozníka. Pravé dveře byly v provedení VISION, tedy s prosklenou dolní částí, takže řidič např. při nájezdu bokem vozidla k rampě dokáže velmi přesně manévrovat, protože vše vidí „na vlastní oči“ a nikoliv zprostředkované zrcátkem. Mimochodem, u tohoto typu dveří se elektricky ovládané boční sklo nespouští dolů do dveří (to u celoprosklených dveří nelze) ale posouvá se do strany. Renault Lander na zkušební trase potěšil nejen komfortem ovládání, ale i dobrým odhlučněním i zpřevodováním přímo řazené převodovky a výkonem motoru. Stejně tak jsme si pochvalovali s kolegou dobré manévrovací schopnosti. Za celý test ukázal palubní počítač průměrnou spotřebu 26 l/100 km, ale znovu připomínám, že jsme jezdili sice v kopcovitém terénu, ale bez nákladu a bez přívěsu.
Zdroj: Doprava a silnice 12/09
Autor: Jiří Krenar
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)