Představujeme
Opel/Renault/Renault Trucks – Renault a Opel inovují
Jiří Krenar 17.07.2014 06:05
U příležitosti Commercial Vehicle Show v Birminghamu byl představen nový Renault Master/Opel Movano.
Konec dubna 2014 patřil tradičně v Birminghamu užitkovým vozidlům. Toho samozřejmě vedle řady jiných výrobců, využily i značky Opel a Renault, aby oficiálně představily veřejnosti své inovované (o nějaké větší modernizaci se tentokrát nehovoří ani na úrovni firemního marketingu) řady Opel Vivaro/Renault Trafic a Opel Movano/Renault Master. O Traficu resp. Vivaru jsme již informovali a tak se zaměříme na větší řadu, tj. Opel Movano/Renault Trafic. Ano, máte pravdu, v tuto chvíli bych se měl také zmínit o „třetím do party“, tj. o Nissanu NV 400, ale importér této značky žádné informace neposkytnul. Pokud jde o – v tuto chvíli – „dvojčata“ Master/Movano, pak na karoserii najdete jedinou změnu. Design nového Mastera/Movana dostal novou kapotu s větším firemním logem. Vše ostatní se tentokrát odehrálo jaksi „pod povrchem“. Obě řady, tj. Master a Movano, dostaly optimalizované motory, které snižují spotřebu i emise. Vylepšený Master/Movano dostal výkonnější vznětové motory, mezi kterými nechybí agregáty BiTurbo, které mají výrazně sníženou spotřebu paliva i emise CO2 – a tedy i provozní náklady. Škála motorů nyní zahrnuje pět turbodieselů včetně dvou nejmodernějších agregátů BiTurbo, které jsou zcela nové. Tyto motory přeplňované dvojicí turbodmychadel kombinují vynikající výkonové parametry s výjimečně nízkou spotřebou paliva a nízkými emisemi CO2. Motor BiTurbo o výkonu 100 kW (136 k) a maximálním točivým momentem 340 Nm má emise CO2 nižší o 8 procent (o 15 g/km), tedy 180 gramů na kilometr, a to především díky standardně montovanému systému Start/Stop. Špičkový motor BiTurbo o výkonu 120 kW (165 k) s maximálním točivým momentem 360 Nm má o téměř 10 kW (13 k) vyšší výkon a o 10 Nm vyšší točivý moment než jeho předchůdce. Se standardně montovaným systémem Start/Stop vykazuje emise CO2 nižší o 39 gramů na 100 kilometrů. Jeho spotřeba je nižší o 1,5 litru nafty na 100 kilometrů, což odpovídá úspoře 18 procent.
Základní verzi řady Master/Movano pohání turbodiesel o zdvihovém objemu 2,3 l (označení dCi u Renaultu, resp. CDTI u Opla), který nyní disponuje výkonem 81 kW (110 k), což je o 7,4 kW (10 k) více než dříve. Také verze motoru 2.3 CDTI o výkonu 92 kW (125 k) si zachovává skvělou spotřebu paliva a nízké emise při vyšších jízdních parametrech. Ke zlepšeným parametrům přispěl i kratší šestý převodový stupeň modifikované převodovky. Pro motory s výkonem 125 a 150 k nabízí Renault i robotizovanou převodovku. Ta u předchozí verze vozidla nebyla na českém trhu vůbec žádána, možná ani nebyla k dispozici. Vyznačovala se nepříjemným „škubavým“ způsobem řazení jednotlivých rychlostních stupňů a už vůbec se nedalo hovořit o nějaké úspoře paliva. Další změny se odehrály v oblasti nově nabízených bezpečnostních elektronických prvků. K těm novým patří např. standardně montovaný elektronický stabilizační systém ESC, různé asistenční systémy nebo zpětné zrcátko ve sluneční cloně před spolujezdcem, které eliminuje mrtvý úhel z pohledu řidiče při pravém boku vozu. Vylepšená verze má nyní standardně elektronický stabilizační systém ESC (Electronic Stability Control) nejnovější generace a řadu technologií, které podporují řidiče a zvyšují bezpečnost jízdy. K nim patří např. asistenční systém pro rozjezdy do svahu HSA (Hill Start Assist), který udržuje tlak v brzdovém systému ještě asi 2 sekundy po uvolnění brzdového pedálu, což zabraňuje samovolnému couvnutí vozu při rozjezdu do kopce. Stabilizátor přívěsu TSP (Trailer Stability Program) sleduje vzájemné pohyby tažného vozu a připojeného přívěsu a pokud by rozkmit dosáhl kritické úrovně, systém TSP automaticky aktivuje brzdy vozidla, což přívěs stabilizuje. Zlepšená kontrola trakce zabraňuje prokluzování kol a tím usnadňuje rozjezdy na nezpevněném nebo kluzkém povrchu. Velké konvekční zrcátko, umístěné ve slunečné cloně před spolujezdcem, zlepšuje výhled řidiče do oblasti mrtvého úhlu podél pravého boku vozu.
Komfort řidiče, který využívá kabinu modelu Master/Movano jako mobilní kancelář, zvyšuje infotainment CD 16 BT USB, standardně vybavený modulem Bluetooth a dvěma USB vstupy USB, nebo systém CD 16 BT USB DAB s přijímačem digitálního rozhlasového vysílání DAB+ (Digital Audio Broadcast). Tady je zajímavý trend, zaznamenaný již před několika roky u trucků pro dálkovou dopravu, přenášet „kancelářské práce“ na řidiče. Mám pocit, že je to „krok stranou“, protože v dnešním silničním provozu se musí řidič plně soustředit na řízení vozidla a na sledování dění před sebou. Pakliže do vozidla zabudujeme systémy pro „kancelářskou práci“, pak riskujeme, že je řidič bude využívat za jízdy. Nový Renault Master dokonale odpovídá potřebám zákazníků v městském prostředí: v nabídce od 2,8 do 4,5 t, ve verzi furgon, podvozek, dvojitá kabina, kombi, bus, plošina s kabinou, s předním nebo zadním pohonem, jednomontáží nebo dvojmontáží pneumatik, robotizovanou nebo manuální převodovkou. Pokud jde o Master, pak i nadále jeho čtyřtunová verze bude v nabídce u prodejců Renault Trucks. Opel avizuje, že zatímco extra-dlouhá verze skříňové dodávky Movano L4 se až dosud vyráběla jen s dvoumontáží kol na zadní nápravě, nyní lze objednat i nejdelší Movano s jednoduchou zadní montáží a v několika výškách střechy. Jednoduchá zadní kola přinášejí řadu výhod: Šířka ložné plochy mezi zadními podběhy se zvětšila o 300 milimetrů, což usnadňuje přepravu rozměrného nákladu. Vůz je navíc lehčí a proto má i menší spotřebu paliva a celkové provozní náklady snižují i menší náklady spojené s obměnou pneumatik.
Převzato z časopisu