Představujeme
Opel – Malý valník Opel
Jiří Krenar 06.10.2016 05:46
Menší stavební společnosti často místo trucku kategorie N2 či N3 uvítají pro svoji činnost malý „náklaďák“ kategorie N1.
A konec konců, i další dopravci volí nyní vozidla kategorie N1 s celkovou hmotností do 3500 kg, ať už s nástavbou valník, valník s plachtou, sklápěč, skříňovou apod. Potvrdí to všichni čeští nástavbáři, kteří nyní mají v tomto segmentu práce „až nad hlavu“. Důvod je prostý. Nejsou řidiči s oprávněním skupiny C, nebo C + E. A není to jenom český problém, týká se to celé Evropy. Schválně si někdy zkuste spočítat, kolik takových malých „trucků“ . tj. valníků s plachtou, s polskou registrací potkáte např. na trase Náchod – Praha – Rozvadov. A jezdí denně, včetně sobot, nedělí a svátků, nákladních vozidel do 3,5 tuny se žádné zákazy jízdy netýkají.
V regionálním provozu vedle klasických dvou až třímístných vozidel s valníkovou nástavbou často potkáme i vozidla s dvojkabinou pro až sedm osob. Slouží zpravidla pracovním četám údržby silnic apod. K dnešnímu redakčnímu testu jsem ale převzal valník s jednoduchou třímístnou kabinou na podvozku Opel Movano. Jen pro úplnost dodávám, že na našem trhu můžete potkat naprosto shodné vozidlo, které nabízí Renault, protože jde o společný projekt. Opel Movano měl standardní valníkovou nástavbu, která je montována už přímo na výrobní lince a dle slov importéra je dnes takto objednaný valník na stejné cenové úrovni, jako když si necháte na dodaný podvozek postavit valníkovou nástavbu až v Česku u nástavbáře.
Pokud jde o podvozek, základ tvořil Opel Movano L2 s motorem 2.3 CDTI s výkonem 92 kW/125 k resp. 310 Nm, s rozvorem 3682 mm, takže celková délka vozidla byla 5749 mm. Ano, je to už docela velké vozidlo, a je dobré na to myslet při výběru místa na parkování ve městě zvláště, když se parkuje šikmo nebo kolmo k chodníku. Ocelová korba s hliníkovými bočnicemi o rozměrech 3170 x 2040 x 400 mm, nabízí dost velkou ložnou plochu, na každé straně doplněnou o pět upevňovacích ok, celkem tedy 10. Dle OTP byla u konkrétního vozidla užitečná hmotnost „jenom“ 1320 kg. Vzhledem k tomu, že tato kategorie „trucků“ zatím není tak často převažována policií na silničních váhách, dá se předpokládat, že zvláště při jízdách na krátkou vzdálenost jej bude řidič lehce přetěžovat. To se ale odrazí na zvýšené spotřebě, rychlejším opotřebení brzd a konec konců i na životnosti hnacího ústrojí i podvozku. Konkrétní vozidlo mělo poháněnou přední nápravu (varianta s pohonem zadních kol je také v nabídce), což při přetěžování zadní nápravy znamená odlehčení hnaných a řízených kol! Testovaný valník měl prostřední motor co do výkonu k dispozici je ještě stejný agregát s výkonem 74 kW/285 Nm, nebo 110 kW/350 Nm. Standardně je montována přímo řazená šestistupňová převodovka, za příplatek je k dispozici šestistupňová robotizovaná převodovka Easytronic. A měl bych také dodat, že k dispozici jsou i dva motory v úpravě ecoFLEX vybavené systémem Stop/Start.
Prázdný valníček se vyznačuje velkou agilitou, ale na českých silnicích či ulicích při rychlé jízdě musíte počítat s tím, že zadní kola u nezatíženého vozu budou často poskakovat nad vozovkou. Pominu-li nulový komfort, nutně to vede k rychlejšímu opotřebení pneumatik i k méně bezpečné jízdě. S „náklaďákem“, i když je malý, se jezdí s citem. Stačí ale nad zadní nápravu naložit a dobře upevnit třeba stavební materiál na paletě s celkovou hmotností cca 300 kg a vozidlo se zcela zklidní, jízda je příjemně plavná a také zadní náprava přesně drží zvolenou stopu. Ovládání, je zcela shodné s běžným vanem stejné značky. V kabině je dostatek místa pro řidiče i dva spolucestující. Konkrétní vozidlo mělo výškově nastavitelný volant, všestranně, tj. i výškově, seřiditelné sedadlo řidiče, el. ovládaná zrcátka i okna, ale také elektronický stabilizační systém ESP+ASR. K mé velké radosti postrádalo systém Stop/Start. Základní verze autorádia s CD měla připojení k USB, AUX, škoda, že nebyl k dispozici rozšířený program palubního počítače. V letním vedru jsem ocenil dostatečně výkonnou klimatizaci. Co jistě pochválí každý řidič, je dostatek odkládacích kapes, schránek a přihrádek, včetně poličky nad čelním sklem. A do dveří se vedle řady dalších věcí vejde i 1,5 l PET lahev s limonádou. Přitom je ještě k dispozici místo za sedadly, kam se dá pověsit třeba pracovní bunda, vesta apod.
Jestliže současné laboratorní homologační podmínky nutí výrobce do osobních vozidel často montovat jenom pětistupňové převodovky, v našem Movanu byl solidní a dobře odstupňovaný „šestikvalt“, který se také významně podílí na dobré spotřebě. Za celou dobu testu (a s kolegou jsme jezdili jak po centru města, tak po venkovských „trojkách“ i po dálnici, a vždy spíše svižně) ukázal palubní počítač průměrnou spotřebu 8,5 l/100 km při polovičním zatížení. Ale při jízdách po okraji Prahy, či na venkovském testovacím okruhu, který již dobře známe, a při dodržování rychlostních limitů, se průměrná spotřeba držela na 7,5 l/100 km. Zajímavým technickým detailem na konkrétním vozidle bylo pneumatické odpružení zadní nápravy s možností nastavení tuhosti měchů z kabiny dle manometrů umístěných vpravo od sedadla řidiče. Dá se tak upravit tuhost odpružení dle množství přepravovaného nákladu a udržet tak stále stejná světlá výška vozidla. A ještě jedna drobnost k nákladovému prostoru. K valníku logicky patří i vysoká ochranná stěna za budkou, sloužící současně k upevnění přepravovaných dlouhých předmětů. Ta je ovšem montována za příplatek.
Vlastní jízda s malým truckem je shodná s vanem, tedy svižná (dle zatížení). Řazení bylo přesné, výhled od volantu velmi dobrý a výkon motoru dostačující. Ano, na dálkové trasy bych si asi zvolil motor s výkonem 110 kW. Protože jde o vozidlo kategorie N1, samozřejmostí jsou velmi dobré manévrovací schopnosti i výhled rozměrnými zrcátky za vozidlo. Trochu rozpaky u mě budilo závěsné zařízení ISO 50 (koule) na rámu vozidla. Při plném zatížení (užitečná hmotnost až 1320 kg) lze připojit ještě bržděný vlek o hmotnosti 2500 kg. Šest tun na 125 koní by asi ve zvlněné krajině bylo víc než dost.
Převzato z časopisu