Představujeme
Okolo Mortefontaine
16.09.2003 00:00
|
Příkladem může být třeba francouzská automobilka Renault, která si pečlivě „hlídá“, aby její lehká užitková vozidla homologovaná v kategorii N 1 (Kangoo Express, Trafic a Master) byla stále konkurenceschopná. A tak v roce 2002 na autosalonu v Hanooveru rozšířila řadu Trafic o verze zvýšený furgon a prodloužené kombi. Tyto modely tak doplnily již vyráběnou škálu vozidel. Nyní je tedy k dispozici furgon ve dvou rozvorech (L1 a L2) a dvou výškách (H1 a H2). Zvýšený furgon L2H2, je vyšší o 544 mm a poskytuje velkorysý objem nákladového prostoru 8 m3. Tím ale inovace užitkových modelů neskončila. V minulých dnech nás automobilka Renault pozvala na jednodenní prezentaci spojenou s jízdními testy dalších novinek. Celá akce se konala nedaleko Paříže v okolí Mortefontaine. Renault Kangoo 2003 Z Prahy do Francie jsme odlétali již krátce po sedmé ráno, takže v půl desáté jsme již byli v Paříži v salonku hotelu Hilton, který je jen pár set metrů od letištní haly. Následoval velmi krátký „brífing“ a už na nás na parkovišti čekaly připravené Renaulty Kangoo model 2003. Všechny měly stejnou zelenou barvu a stejný nový motor 1.5 dCi. Podle připraveného itineráře byla před námi asi 70 km dlouhá trasa zakončená na zkušebním polygonu C.E.R.A.M. automobilky Renault u Mortefontaine.
Modernizovaný Renault Kangoo měl oficiální výstavní premiéru na letošním ženevském autosalonu. Tam ovšem byla prezentována jeho osobní verze, s kterou Renault „boduje“ ve třídě „hravých jednoprostorových vozů“. No, my občas používáme spíše výraz „deriáty LUV“, protože tyto automobily vznikly vesměs na bázi užitkových vozidel, ať už se jedná o Berlingo, Doblo, Partner či Combo. Já jsem se s Renaultem Kangoo poprvé potkal při jeho premiéře v roce 1997. Od té doby zaujímá vedoucí pozici na francouzském trhu osobních verzí malých užitkových vozů nazývaných ve Francii též „Ludospace“.
Obdobně si vede i jeho užitkové provedení Kangoo Express. Ale konkurence své modely průběžně modernizuje a tak nesmí Renault „usnout na vavřínech“. První, co na novém Kangoo upoutá, je nová přední část. Oproti první generaci je zde nová maska chladiče s vodorovnými lamelami, uprostřed které je logo Renault, nový a mohutnější je přední nárazník, světlomety s čirou optikou i kapota. Design přídě vozidla tak je nyní řešen v současném duchu značky vozidel Renault. Nově byl ale řešen i zadní nárazník a v zadních sloupcích umístěná koncová světla.
Usedám za volant a konstatuji, že přívětivě řešená palubní deska prošla výraznou modernizací. Je zde nová uzavíratelná schránka před spolujezdcem, konzola na držáky nápojů, vyjímatelný popelník (miniaturní popelnice, kterou známe z modelu Trafic) a odstraněním viditelných šroubů a zmenšením mezer mezi obkladovými panely palubní desky bylo dosaženo i zkvalitnění celého kokpitu. Nově tvarovaná jsou i sedadla, která nyní poskytují lepší vedení těla v zatáčkách.
A můžeme startovat. Ve všech vozidlech byl pod kapotou nový vznětový přeplňovaný motor 1.5 dCi/80 k, který známe již z druhé generace modelu Mégane II. Po ujetí prvních kilometrů, kdy se nám podařilo „vymotat se“ z podjezdů a nadjezdů u letiště, si uvědomuji, že motor je velmi kvalitně odhlučněn. Vedle použití většího množství tlumicích materiálů se na snížení přenosu hluku do interiéru vozidla podílí i přepracované uložení motorů 1.5 dCi a 1.6 16V. Podle firemních materiálů právě toto nové řešení snižuje přenos akustických rezonancí o 3 dB při rychlosti 130 km/h.
Automobilka Renault ale při modernizaci karoserie i interiéru nezapomněla na bezpečnost. Nové Kangoo je proto vybavováno systémem ABS Bosch 8.0 poslední generace, elektronickým omezovačem brzd EBV a asistenčním systémem brzd. Montovány jsou brzdy s větším průměrem a rozchod kol zadní nápravy byl zvětšen o 9 mm. Na vysoké úrovni zůstává pasivní bezpečnost. Nový je bezpečnostní sloupek volantu snižující průnik prvků řízení do kabiny při nárazu, konstrukce předního nárazníku lépe rozptyluje energii v momentě nárazu, dveře mají pružnější výztuže se zvýšenou schopností absorpce bočního nárazu apod. Standardně je montován airbag řidiče, na přání pak airbagy spolujezdce či boční.
Dojíždím do cíle první etapy. V příjemném konferenčním středisku uprostřed zkušebního okruhu C.E.R.A.M. na nás čeká krátká prezentace vozidla. Následuje občerstvení a na parkovišti si můžeme k dalším jízdám vypůjčit Kangoo, tentokrát se zážehovým motorem 1.6 16V/95 k a se samočinnou převodovkou Proactive. S kolegou, který čte dobře připravený itinerář, vyrážíme na další okruh, obsahující jak rychlý dálniční úsek, tak i silnice všech tříd. Přiznávám zcela dobrovolně, že samočinná převodovka „nebyla šálkem mého čaje“. Ale to je čistě subjektivní pocit, kolega si ji pochvaloval.
Motor naopak svým výkonem potěšil, když svým naturelem jsem jasně zaměřen na užitkové vozidla tudíž na řádně „nýtující nafťák“. Výroba malých „užitkáčů“ Kangoo Expres probíhá ve stejném závodě MCA v Maubeuge, kde sjíždějí z výrobní linky i osobní verze. Od roku 1997 bylo předáno zákazníkům více jak 600 000 vozidel a Kangoo Express si tak i v loňském roce udržel první místo v počtu prodaných vozidel daného segmentu jak ve Francii, tak i v Evropě.
Vedle nového designu nabízí rozmanité karoserie a dva rozvory (verze Kangoo Maxi je delší o 3250 mm). Disponuje tak objemem nákladového prostoru od 2,3 až po 3,5 m3, délkou nákladového prostoru od 1,25 m až po 2,79 m a užitečným zatížením až 800 kg. Zákazník si může zvolit různé kombinace karoserie: neprosklené, prosklené bez bočních posuvných dveří, s jedněmi či se dvěma bočními dveřmi, zadními asymetrickými dveřmi či s výklopnou stěnou a s různými přepážkami. K dispozici je i výklopná zadní část střechy, tzv. „žirafon“. Budiž pochválen importér, že na český trh dodává vozidla i jako „polotovar“ do kterého naši nástavbáři montují přepážky dle požadavků zákazníka a tedy levněji.
Pro modelový rok 2003 jsou v nabídce tři zážehové a dva vznětové motory. Základem je zážehový motor 1.2/60 k – 93 Nm, dále je zde motor 1.2 16V /75 k – 105 Nm a konečně nejsilnější agregát 1.6 16V / 95 k – 148 Nm. Naprostá většina zážehových motorů ale směřuje do osobních verzí, zatímco „pracovní“ Kangoo Express je nejvíce dodáván se vznětovým motorem. Tady jsou nyní k dispozici dva nové agregáty se vstřikováním Common Rail: 1.5 dCi/65 k – 160 NM resp. 80 k-185 Nm. U všech motorů montovaných do tzv. Nového Kangoo byl prodloužen servisní interval na 30 000 km. Pokud jde o Kangoo 4x4 s pohonem všech kol, zatím je vyráběn ve stávajícím provedení a nové Kangoo 4x4 začne sjíždět z výrobní linky až v závěru letošního roku. Renault Trafic Na parkovišti zkušebního okruhu ale byly připraveny k jízdním testům i další novinky. Tentokrát z řady Trafic. Nejdříve jsem si zvolil karoserii Minibus, která rozšiřuje nabídku osobních verzí. Trafic Minibus může pojmout až osm cestujících a je určen spíše pro profesionální klientelu. Je dodáván se zážehovým motorem 2.0 16V/120 k, resp. se třemi vznětovými motory 1.9 dCi/82 k, 1.9 dCi 16V/100 k a nově i s motorem 2.5 dCi 16V/135 k. Na český trh by měl být uveden ve druhém čtvrtletí letošního roku.
Přiznávám bez mučení, že mě ani tak u zkoušeného „trafouše“ nezajímal interiér, jako spíše nový motor 2.5 dCi s turbodmychadlem a se systémem vstřikování Common Rail. Je odvozen od motoru 2.2 dCi 16V a disponuje největším výkonem 99 kW/135 k při 3500 min-1 a maximálním točivým momentem 310 Nm při 1750 min-1. S výjimkou nejslabšího dieselu je ke všem motorům montována šestistupňová přímo řazená převodovka, která snižuje jak spotřebu, tak i hlučnost.
Na zkušební trati po venkovských silničkách v okolí Mortefontaine jsem se musel hodně „krotit“, abych se rychlou jízdou nestal objektem zájmu dopravní policie. A stejný motor byl také ve furgonu se zvýšenou střechou, s kterým jsem vyrazil na další testovací okruh. Škoda, že užitková vozidla neměla v nákladovém prostoru nějakou zátěž. Renault Trafic dnes existuje již ve 47 variantách při dvou rozvorech (3098 a 3498 mm), se dvěma užitečnými nosnostmi (1000 a 1200 kg) ve dvou výškách u karoserie furgon.
Na výběr jsou čtyři motory a dvě převodovky. A ještě jedna „špionážní“ informace. Jak jsem se dozvěděl, ještě v letošním roce bude k dispozici jako novinka klasický rámový podvozek Renaultu Master s dvoumontáží na zadní nápravě, čímž se opět o něco rozšíří možnosti nástavbářů a Renault dokáže vyhovět i klientům, kteří zatím „odcházejí“ ke konkurenci.
Celodenní jízdní testy nových modelů Renault Kangoo a Trafic končí. Opět usedám za volant zeleného Kangoo s motorem 1.5 dCi a podle itineráře se vracím - tentokrát mnohem kratší trasou – k hotelu Hilton u letiště Charles de Gaulle. Odevzdávám klíčky a už se těším, až nového „kangoše“ právě s tímto motorem a v užitkové verzi podrobíme běžnému redakčnímu testu. Všechny nové modely, tj. Kangoo, Trafic a podvozek Master budou již v průběhu roku uvedeny i na náš trh. Krátce po dvaadvacáté hodině se vracíme s jarem provoněného pařížského venkova do v té době ještě značně prochlazené Prahy.
Prodej druhé generace Renault Kangoo byl zahájen koncem dubna a v průběhu roku budou dodávány i nové verze modelů Trafic a podvozek Master. text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 5/2003 |