Představujeme
FPT Powertrain Technologies - Motorářský obr
Trucker 20.11.2008 00:00
Technika
Více než 3 miliony vyrobených a prodaných spalovacích motorů a 2,5 milionu převodových skříní a náprav, to je roční vizitka společnosti FPT Powertrain Technologies.
V branži, v níž se pohybujeme, jsme zvyklí hovořit zhruba o stovkách tisících vyrobených nákladních a užitkových vozidel. Dokonce když se zaměříme jen na ta těžká, je počet 100 000 kusů za rok pro mnohé z výrobců celkem slušná meta, kterou tak-tak dosahují nebo mají v plánu ji v nejbližších letech překonat.Největší výrobce nákladních vozidel v ČR dokonce dosahuje roční produkce na hranici 2,5 tisíce kusů (nutno dodat, že vozidel specifické konstrukce a jízdních vlastností), největší výrobce osobních automobilů a jejich užitkových variant v ČR je zhruba na ročním čísle okolo 600 000 vozidel, na Slovensku je to cca 300 000 vozidel. Přesto, že je to opravdu hodně, produkce motorů ve společnosti FPT Powertrain Technologies atakuje čísla, která jsou o řád vyšší!
Firma byla ustanovena v roce 2005 a je stoprocentně vlastněná společností FIAT S.p.A. V úrovni společností vyrábějících automobilové součásti a jejich systémy jsou společně s ní ještě firmy Magneti Mareli a Comau, obě dvě také ve 100 % majetku Fiatu. Naopak firma TEKSID sem patří jen z 84 %. V oblasti výroby nákladních vozidel, zemědělských a stavebních strojů disponuje Fiat S.p.A. z 90 % společností CNH (především značky New Holland, Case IH) a 100 % nám dobře známou společností IVECO, do jejíž vlastnictví spadá také například značka Astra. Na úrovni osobních automobilů patří pod Fiat S.p.A. 100 % Fiat Group Automobile sa Maserati a z 85 % také Ferrari.
Moc a vliv
Fiat jako takový představuje podstatnou část srdce italského průmyslu. Z hlediska společenského je třeba si uvědomit, že bývaly časy, kdy Itálii neřídila vláda z Říma, ale L’Avvocato Gianni Agnelli z Turína. Fiatu a samotné Itálii se za předsednictví Agnelliho podařilo zkonsolidovat domácí a zahraniční vztahy. Fiat se tak dostal do rychlého pruhu autostrády mezinárodních automobilových trhů. Nikdy předtím a nikdy potom žádná automobilka na světě nepředstavovala co do rozsahu, kultivovanosti a kontinuity tak obrovský kontrast v porovnání s poměrně malou, málo rozvinutou a nestabilní zemí, v niž se zrodila a působila.
V roce 1966 udělal Agnelli nejefektivnější obchod svého života. Díky tradičně dobrým vztahům s Ruskem a později též Sovětským svazem a pomocí spojenectví s předsedou rady ministrů SSSR Kosyginem a jeho ministrem strojírenství Tarasovem postavil Fiat na levém břehu Volhy, tisíc kilometrů od Moskvy, fabriku na žigulíky a lady. Než se Rusové rozhodli pro Fiat, kontaktovali řadu jiných zahraničních automobilek. Požadovali, aby celá transakce proběhla jako barterový obchod mezi vládami. Skutečnost však byla taková, že žádný západní výrobce aut neměl tak dlouhodobé vztahy s Ruskem jako Fiat a žádný předseda představenstva automobilky neměl takové osobní charisma a politický vliv jako Agnelli. Fiat, po celou dobu své existence nepřítel italských komunistů, se stal v roce 1966 spojencem Moskvy. Komunisté v Itálii protestovali, stejně jako předseda tehdejší vlády v okamžiku, kdy Rusové trvali na tom, že na počest nedávno zemřelého vůdce italských komunistů Palmira Togliatiho by se nový automobilový závod měl jmenovat Togliattigrad.
Il Boom – Il Miracola – L’Avvocato. V roce 1969 byl Agnelli ve Fiatu numero uno, stejně jako Fiat v Itálii. Holdingová společnost IFI (Instituto Finanzario Industriale) patřící Agnelliho rodině kontrolovala vedle Fiatu valnou část italského průmyslu a obchodu cennými papíry. Agnelli pořád řídil svoje Ferrari za půl milionu dolarů a jezdil téměř třistakilometrovou rychlostí. Chromou nohu měl položenou na palubní desce a obával se, že se zbytku Itálii nepodaří držet krok s dobou. „Potíž je v tom, že my musíme soutěžit s Detroitem, ale vláda v Římě nesmí soutěžit s Washingtonem,“ říkal. Jeho obavy se začaly v sedmdesátých letech naplňovat. Jenže doba se zvrátila a dnes je Fiat opět silný a vlivný jako za dob Gianna Agnelliho. Fiat S.p.A. dnes, ve dvacátém prvním století, představuje téměř 170 000 zaměstnanců ve 160 zemích celého světa. Je kvotován na burze v Miláně a jeho akcie se obchodují na burzách v Paříži, Frankfurtu, Londýně a New Yorku.
Pro světový trh
O síle a vlivu svědčí i pozice FPT Powertrain Technologies ve světovém strojírenství. S více než 19 tisíci zaměstnanci v 15 továrnách a 10 výzkumných ústavech po celém světě, tvoří roční obrat na hranici 7 mld eur. Z něj více než 5 % dává na výzkum a vývoj nových technologií a konstrukčních řešení. Po celém světě pracuje na 200 hlavních distributorů ovládajících více než 330 dealerů a 1300 servisních středisek, které pod obchodní značkou Iveco Motors poskytují své služby.
Hlavní výrobkovou náplní společnosti FPT Powertrain Technologies jsou zážehové a vznětové spalovací motory se zdvihovým objemem od 1 l do 20,1 l a maximálním výkonem od 15 kW/20 k do 750 kW/1020 k a převodové skříně schopné pracovat s točivým momentem od 145 Nm do 950 Nm. Motory a převodovky dodává společnost pro zástavbu do osobních automobilů, užitkových vozidel, těžkých nákladních vozidel, autobusů, speciálních vozidel, stavebních strojů, zemědělské techniky, stacionárních zařízení, jachet a profesionálních lodí, železničních vozidel a pro stacionární jednotky výroby elektrické energie.
FPT Powertrain Technologies je zapojena do následujících aliancí. Pro Suzuki vyrábí v licenci malé motory 1,3 l SDE a 2,0 l JTD společně s Haveco převodovky modelové řady C514 pro PSA Peugeot Citroën jsou to převodové skříně vyráběné v Argentině, se společností SAIC Chongging v Číně má joint venture smlouvu na výrobu středních a těžkých vznětových motorů N3, N9, C8, C7 a F5C 3,2. Joint venture smlouvu má uzavřenou též s indickou společností TATA a pod ní vyrábí v Ranjangaonu malé zážehové a vznětové motory (SDE 1,3 l, Fiere 1,2 l a Fire 1,4 l) a převodovky. V Rusku spolupracuje na základě podobné joint venture smlouvy s podnikem SeverStal na výrobě středně velkých vznětových motorů F1A. Strategickou smlouvu o spolupráci má též se společností Daimler AG, do jejíhož ranku spadá výroba středních vznětových motorů F1C.
V rámci svých výzkumných a vývojových aktivit přivedla společnost k praktickému využití celou řadu konstrukčních řešení. Jen namátkou, například systém Multiair, který pracuje s elektronickým řízením sacích ventilů a zajišťuje nejen lepší spotřebu paliva, ale rovněž optimalizuje výkon motoru v závislosti na jeho zatížení. Dalším zajímavým řešením je Multijet 2, inovativní selenoidový vstřikovač s hydraulicky ovládaným servo ventilem, výhodou je výrazná redukce oxidů dusíku a snížení hluku chodu vznětového motoru. V rámci společnosti FPT Powertrain Technologies pracuje také tým zhruba 45 inženýrů věnujících se vývoji a úpravám spalovacích motorů určených pro závodní automobily. FPT Racing vyrábí závodní motory, ladičské kity a speciální motory určené pro limitovanou výrobu vozidel.
Motory, motory a motory
Lehké vznětové motory se zdvihovými objemy 1,3 l (3 typy s výkonem 55 kW/75 k – 77 kW/105 k) SDE, 1,6 l (2 typy, 77 kW/105 k a 88 kW/120 k), 1,9 l (4 typy s výkony od 74 kW/100 k do 140 kW/190 k) a 2,4 l (3 typy s výkony od 136 kW/185 k do 154 kW/210 k) JTD jsou určeny pro osobní automobily a jejich užitkové deriváty značek Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Opel, Suzuki, Saab a Tata.
Další v řadě opět ještě lehké vznětové motory se zdvihovým objemem 2,3 l (95 kW/130 až 136 kW/185 k) F1A, 2,8 l (66 kW/90 k – 107 kW/146 k) 8140 a 3,0 l (106 kW/145 k – 129 kW/175 k) F1C jsou využívány pro pohon lehkých užitkových vozidel Iveco, Fiat, PSA, pro mobilní a stacionární jeřáby či v oblasti vodních plavidel k pohonu jachet.
Vznětové motory zdvihového objemu 3,2 l s označením F5C (40 kW/55 k – 60 kW/82 k) se uplatňují jako pohon zemědělských strojů, stavebních strojů a stacionárních stanic na výrobu elektrické energie. Prakticky stejnou oblast obsazují též motory rodiny NEF s různými zdvihovými objemy od 3,4 l po 6,7 l a s výkony od 41 kW/56 k do 177 kW/240 k s tím, že navíc jsou určeny také pro lodě a nákladní vozidla speciálně pro značky Tata-Daewoo a BPTC – Beijing Public Transportation Corporation. Dále se s nimi můžeme setkat také u autobusů.
Rodina motorů Cursor je nám dostatečně známa právě z použití v nákladních vozidlech Iveco, Astra a celé řady stavebních strojů a těžké zemědělské techniky. Jsou vyráběny ve čtyřech zdvihových objemech od 7,8 l až po 12,9 l a ve výkonovém spektru od 176 kW/240 k do 423 kW/588 k.
Doposud jsme se bavili o vznětových řadových čtyřválcích a šestiválcích. Ve výrobním spektru jsou však také vznětové vidlicové osmiválce Vector se zdvihovým objemem 20,1 l a výkony od 560 kW/762 k do 750 kW/1020 k a s maximem točivého momentu až 4065 Nm. Ty jsou využívány ve speciálních vozidlech, jako jsou například požární, u některých opravdu velkých zemědělských a stavebních strojů, v lodní výrobě, ve stacionárních kogeneračních jednotkách a na železnici.Nabídka zážehových motorů pracuje s pěti skupinami označenými jako Fire, T-Jet, New Argentina, Family B a Family C se zdvihovými objemy od 1,1 l do 2,4 l a výkony od 40 kW/54 k do 136 kW/185 k. Všechny jsou určeny pro pohon osobních vozidel Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Tata, Iveco a autobusů BPTC.
Poměrně velkou skupinu tvoří motory na alternativní paliva Fire Flex, New Argentina Flex, Fire Gasoline-CNG, New Argentina Gasoline-CNG, Fire Tetrafuel, F1C CNG, NEF CNG a Cursor CNG. Z jejich označení je celkem jasné, jaké palivo je pro ně určeno. Téměř všechny jsou vhodné pro pohon osobních automobilů, pouze F1C CNG a Cursor CNG jsou montovány do užitkových a nákladních vozidel Iveco, především Daily a Stralis. S motory z FPT Powertrain Technologies se na silnicích setkáváme každý den, mnohdy si to ani neuvědomujeme, také proč bychom měli.
Zdroj: Trucker 10/08