Představujeme
SPA Classic 2024 – Klasické lázně
Petr Bača 21.11.2024 01:41
Foto: Petr Bača
Letošní ročník setkání Spa Classic, konaného na belgickém okruhu Spa-Francorchamps, přivezl závodní vozy různých kategorií, které se po celý víkend staraly o neobyčejně podmanivou podívanou. Byť čas od času smáčenou proudy vody padajícími z nebe.
Na mnoha závodních okruzích bývá neblahá předpověď počasí důvodem, proč závodníka i diváka opanují chmury v návaznosti na blížící se motorsportovní událost. Existují však výjimky, kde je působení počasí, více než rozmarného ve zdejším prostředí, s mírnou nadsázkou řečeno denním chlebem a každý s ním již počítá. Jednou z nich je německý Nürburgring v pohoří Eifel, další sto kilometrů vzdušnou čarou západně vzdálený belgický Spa-Francorchamps v místě, kde se pohoří Eifel mění v Ardeny.
Foto: Petr Bača
Je s podivem, že takto věhlasné a řidičsky oblíbené okruhy mají k sobě tak blízko, oba navíc vznikly jen pár let po konci první světové války. Zatímco německý okruh byl takřka kompletně postaven, ten belgický vznikl na již existujících silnicích mezi obcemi Francorchamps, Stavelot a Malmedy. Rozsáhlá inovace před téměř půl stoletím velmi rychlý okruh výrazně proměnila, respektive zkrátila a zpomalila, byť řada známých pasáží zůstala zachována. Jiné, jako třeba velmi rychlá šikana Masta Kink, padly za oběť ve jménu bezpečnosti a zkracování. A stavební změny se zde dějí neustále. Od konce pandemie prošly výraznou proměnou divácké tribuny naproti starému depu i nad Eau Rouge u Raidillonu. Prudké stoupání od potoku Eau Rouge, který protéká pod nejnižším bodem závodní trati, si naštěstí stále můžete zpříjemnit procházkou po původní táhlé vlásence připomínající staré časy – tato pasáž byla součástí zcela první podoby okruhu během meziválečného období. Vzápětí se dosednutím na novou tribunu divák přenese do současnosti, sice více vzdálený od trati, zato s báječným přehledem nad – pro mnohé klíčovými – místy závodiště.
Také letos se na tomto sedm kilometrů a čtyři metry dlouhém okruhu konal relativně mladý závod Spa Classic, zaměřený na historické závodní vozy druhé poloviny dvacátého století. Na stejně pojmenované akci pořádané francouzským pořadatelem Peter Auto se zde majitelé a příznivci závodění let minulých prvně setkali roku 2011. Peter Auto vedle Spa Classic zaštiťuje také „francouzskou Mille Miglia“ zvanou Tour Auto (viz AR 11/’23) a spolu s řadou dalších podniků také Le Mans Classic.
Foto: Petr Bača
Na účasti a skladbě startovního pole je tento široký záběr znát. Seznamy přihlášených čítaly kolem čtyř stovek závodních automobilů, rozdělených do deseti kategorií dle výkonu, třídy a stáří. Divák je sice ochuzen o formulové vozy, neboť zde hrají prim cestovní automobily, pohled do startovní listiny přesto nabízel velkou pestrost přihlášených speciálů. Ani předpověď počasí se nenechala svojí pestrostí zahanbit. Avizované bylo krásné slunečné počasí, mísící se s vydatnými bouřkami.
Už páteční příjezd doprovázela mírná nervozita. Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, se vynořovaly některé části okruhu, aby se vzápětí nechaly opět pohltit. Pokud by mlha ještě zhoustla, byla by mizerná viditelnost kvůli bezpečnosti důvodem pro odložení pátečních tréninkových a kvalifikačních jízd. Úsměv na tvář nám vrátila zběžná procházka depem. Tradičně bohatě zastoupené bylo BMW a Porsche, nechyběla ani středomotorová Carrera GTS (904) a Carrera 6 (906) z roku 1964, resp. 1966. Vedle těchto subtilních dvoulitrových strojů působilo ojedinělé Ferrari 312 P Remo Lipse z přelomu šedesátých a sedmdesátých let jako zjevení. Nízká široká karoserie nepodobná známějším závodním speciálům Ferrari, osazená třílitrovým dvanáctiválcem, poslední šasi ze tří vyrobených.
Padající kapky deště nás hnaly schovat se do boxů, kde byly ustájeny modernější vozy skupiny C, stejně jako speciály LMP a GT1/GT2. Konkrétně legendy vytrvalostních závodů Peugeot 905 nebo Jaguary XJR, kousek dál postávaly Bentleye Speed 8, pozornost poutal také Chrysler Viper GTS-R nebo komiksově tvarovaný Marcos Mantara LM600 z druhé poloviny 90. let, poháněný bezmála sedmilitrovým osmiválcem. Cestou kolem starých boxů oko zpozornělo při zahlédnutí žlutého Ferrari 512 M z roku 1970, ne nepodobného šasi 1002, tedy v podstatě prvnímu vozu z pětadvaceti vyrobených.
Foto: Petr Bača
Jen o kousek dál jsme byli pohlceni dalšími speciály s pětilitrovými dvanáctiválci, přímou konkurencí zmíněného Ferrari. Pětice legendárních Porsche 917 v různých generacích tentokrát do bojů na trati nezasáhla, o to více pozornosti přitahovala jejich výstava u příležitosti 55. výročí vzniku této ikony. Na programu byly demonstrační jízdy, kdy třeba za volant bývalého vozu Jo Sifferta usedl jeho syn Philippe. Mlha se ukázala nebýt tak nezdolnou. Zkušení harcovníci v ní odjeli tréninkové jízdy, ustupující mlha poté vyklidila oblohu pro déšť a kvalifikace. Vodní tříšť za stroji sice vytvářela efektní podívanou, nicméně nekončící přívaly vody během pozdního odpoledne postupně komplikovaly podmínky na trati zásadním způsobem. Předčasné ukončení pátečních jízd proto bylo logickým vyústěním nehostinné situace.
Nový den znamenal návrat k harmonogramu. Okruhem burácely osmiválcové Cobry 289, Daytony Coupé či Fordy GT40, cupové zápolení dvoulitrových Porsche papírově působilo poněkud fádně, naživo však několik desítek totožných strojů, pohromadě řítících se vstříc Eau Rouge, vypadalo jako veliká zábava. Placky skupiny C trhaly uši, třídy starších vozů obsahující Alfy Romeo Giulie, Austiny Healey 3000, Jaguary E-Type a další skýtaly krásnou podívanou co se elegantních průjezdů týče. Slunce probleskující mezi mraky bylo (falešným) příslibem umoudřeného počasí, intenzita večerního deště naštěstí nedosahovala vydatnosti deště pátečního. Závodilo se až do noci, narozdíl od vytrvalostních závodů zde šlo pouze o navodění atmosféry, nikoliv ždímání energie jezdců.
Po velice nabité sobotě se také v neděli střídala jedna závodní rozjížďka za druhou, v areálu okruhu probíhaly klubové srazy a i poslední z 25 000 návštěvníků víkendu si přišli na své. Letošní Spa Classic tak nezůstal svému názvu nic dlužen. Prostě klasické lázně, kde se návštěvník pořádně vykoupe, pročistí mysl od každodenních starostí a načerpá tu správnou energii.
Převzato z časopisu