Historie
500 Km slovenských – Z Košic do Bratislavy
Jindřich Lasík 07.12.2024 01:47
Foto: Jindřich Lasík
Z Košic do Bratislavy. Jednou za rok vybere mezinárodní organizace FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens), sdružující majitele a nadšence historických vozů, jednu automobilovou a jednu motocyklovou soutěž a označí ji za Světovou rallye FIVA. V letošním roce se uskutečnila na Slovensku jako 500 km slovenských.
Soutěž 500 km slovenských připravovali Šimon Hůlka, Jan Čapka, Karol Paulů, Maria Homolová a další spolupracovníci prakticky od loňského ročníku. Akce je v mnoha směrech unikátní. Třeba jen tím, že osmdesát historických automobilů se musí nejdříve naložit na železniční vagony, což trvá několik hodin, a druhý den odvézt do Košic. V letošním roce šlo o nejdelší autovlak v historii slovenských železnic, tedy osm vagonů s automobily plus tři osobní.
Foto: Jindřich Lasík
Poté mohla soutěž o celkové délce 880 kilometrů začít. První etapa, řekli bychom „na rozjezd“, byla se svými osmdesáti kilometry nejkratší a za tepla dosahujícího třicet stupňů vedla do Tokaje a zpět.
Pravých 500 km začalo až v úterý etapou z Košic do Tatranské Lomnice, mohli bychom ji nazvat přes tři kopce. Jeden zavedl posádky na trať závodu do vrchu v Dobšiné. A když do kopce, tak také hned z kopce.
Ve středu se vyjelo z Tatranské Lomnice přes známou Čertovicu a Tále do Bojnice, kde posádky poprvé přivítala dešťová přeháňka. Svými 220 kilometry šlo o nejdelší úsek, a i proto se druhý den startovalo až ve dvě hodiny odpoledne. Ale to nebyl jediný důvod. Tím druhým byl průjezd nočním Bratislavským hradem. Bohužel však této příležitosti nevyužili všichni účastníci.
A pátek patřil už jen tradičnímu výjezdu na Babu, přičemž se měřila pravidelnost jak z Pezinku nahoru, tak odshora dolů do Perneku. Samotný závěr obstarala už jen spanilá jízda ulicemi historické části Bratislavy. Soutěž se vydařila po všech stránkách, zvláště druhá a třetí etapa byly nejzajímavější.
Foto: Jindřich Lasík
Soutěže se zúčastnily posádky z 12 zemí Evropy včetně Slovenska a České republiky s automobily čtyřiceti značek, vyrobenými mezi lety 1917 až 1970. Nejstarší byly dva vozy Hispano-Suiza typ T6 a o čtyři roky mladší H6. Z roku 1922 pocházel Bentley 3 Litre Open Tourer. S Bentleyem 3 Litre Red Label Speed z roku 1925 absolvovala celou soutěž Sabine Menghin-Holsteier, a to bez spolujezdce. Kořením každé takové akce jsou pochopitelně vozy Bugatti, v tomto případě typy 49, 35B, 51 a 46 nebo zdařilá replika Bugatti 56 SC s karoserií Atlantic. Sedm desítek předválečných automobilů doplnilo ještě třicet vozů z let 1959 až 1970.
Už dnes se připravuje další ročník, který by měl doznat menších změn, tak se nechme překvapit. V každém případě 500 km slovenských mělo vysokou sportovní i společenskou úroveň. ■
Převzato z časopisu