Historie
Rallye Křivonoska – Veteránský svátek
Jindřich Lasík 21.10.2024 04:07
Foto: Jindřich Lasík
Veteránská sezona se teprve rozbíhá a už máme jeden vrchol za sebou. Bohužel. Mezinárodní veterán Rallye Křivonoska opět neměla chybu a takovou atmosféru, jaká letos panovala v jižních Čechách, mohou pořadatelé ostatních akcí jen závidět.
Začátek května mají veteránisté s vozidly vyrobenými do konce druhé světové války zapsány v kalendáři červeně. A to aby nepropásli letos už 53. ročník. Je to jedna z nejstarších akcí, jež přežily do dnešních dnů. Když před více jak půl stoletím uspořádala parta nadšenců českobudějovického Veteran Car Clubu v kempu Křivonoska u Hluboké nad Vltavou malou klubovou soutěž, zdaleka netušila, co způsobí. Za tu dobu se totiž rozrostla do nebývalých rozměrů.
Foto: Jindřich Lasík
A co láká veteránisty? Bezpochyby skvělá atmosféra, panující v kempu už od pátku, krásná jihočeská příroda a také neobvykle velké množství diváků. V kempu není ráno k hnutí, na náměstí v Třeboni, kde byla přestávka, byla hlava na hlavě, a to ještě některá vozidla mohla parkovat před zámkem v důstojném prostředí.
A ještě něčím je Křivonoska zvláštní. Sjíždějí se sem výhradně pravověrní příznivci veteránů, kteří sice často nemají žádné drahé unikáty, ale své plechové miláčky připravují a opečovávají s láskou největší. Setkávají se tady každoročně opravdoví nadšenci automobilové a motocyklové historie. Někteří sem přijíždějí pravidelně již desítky let. Také většina účastníků si zamlouvá ubytování v kempu rok dopředu, aby se na ně dostalo.
Na start se postavilo 107 automobilů a 105 motocyklů do roku 1940, dále třináct strojů Harley-Davidson a tři desítky mladších vozidel členů pořádajícího Veteran clubu České Budějovice. Zkusili jsme spočítat jednotlivé značky a došli jsme k číslu čtyřicet automobilových, motocyklových pak tři desítky.
Foto: Jindřich Lasík
Pořadatelé rally také vydávají program se seznamem účastníků, a letos dokonce i s přehledným plánkem trasy, aby obyvatelé i nejzapadlejší vísky na trati věděli, kdy se kolem nich pojede. Za to je chválíme a přejeme jim, aby jejich elán vydržel do dalších let. Už půl hodiny před příjezdem prvního vozidla postávali nebo posedávali diváci u trasy a čekali, až uvidí technické muzeum v pohybu.
Nejstaršími automobily byla dvojice Renaultů – typ NC z roku 1903 Jana Zápotockého a o rok mladší typ VI(a) Michala Pomahače. Tradičně se tady schází i početná parta „loukoťáků“. Letos neváhal přijet ani Zdeněk Kalista, mimochodem v 18 letech nejmladší řidič historického vozidla. Za volantem Hudsonu 20 Touring z roku 1910 tak vystřídal svého dědu. Přijel i Vladimír Kořen s Overlandem Six (1915), který už připravuje další překvapení, opět z doby počátků motorismu. Pokud by se vyhlašovala soutěž elegance, pak by cenu rozhodně získal Bentley 4.25 Litre Overdrive s karoserií Vanden Plas z roku 1930. V 90. letech se tento vůz zúčastnil závodu Peking–Paříž, v roce 2000 absolvoval cestu kolem světa za 80 dní. Před šesti lety byl zrenovován a od té doby získal řadu ocenění v soutěžích elegance.
Foto: Jindřich Lasík
Zajímavých automobilů bylo mnohem víc, třeba Panhard Levassor (1923) se šoupátkovým motorem, Mathis GM (1925), Auburn 101 (1933) nebo třínápravová Tatra 26/30 s otevřenou karoserií a trvalým pohonem obou zadních náprav. V provedení s otevřenou karoserií byla využívána prvorepublikovou Československou armádou. S různými nástavbami sloužila hasičům, karosovaná bývala i jako malý autobus. A tak bychom mohli pokračovat. Ostatně přijeďte se za rok podívat.
Převzato z časopisu