Historie
AUTOMOBIL PŘED 60 ROKY – automobil 1958
Jiří Duchoň 14.02.2017 05:58
Historie
Také letos se budeme pravidelně vracet zpět v čase a připomínat si, jak Automobil vypadal o 60 ročníků dříve. A o čem že se tedy psalo v únorovém Automobilu roku 1958?
Druhé číslo Automobilu v roce 1958, „časopisu průmyslu automobilů, motocyklů, traktorů a příslušenství“ (vydávalo jej Ministerstvo automobilového průmyslu a zemědělských strojů ve Státním nakladatelství technické literatury), začínalo titulní stránkou s dominantní modrou barvou a záběrem z výrobní linky vozů Škoda 440 Spartak. Editorial byl uveden heslem „Únor 1948 – mezník na cestě k socialismu“ a nadepsán „Úspěchy čsl. automobilového průmyslu v r. 1948 – 1958“. Text glorifikoval rozvoj výroby automobilů v tomto období a neopomněl připomenout, že otevřená Škoda 450 (později Felicia), jejíž sériová výroba byla plánována na právě začínající rok 1958, vzbudila v průběhu roku 1957 pozornost na světových autosalonech ve Frankfurtu a v Londýně. Za skromným titulkem „Několik poznámek k otázkám pístů vozidlových motorů“ se skrývala rozsáhlá a nákresy důkladně dokumentovaná studie Aloise Riegera z Výzkumného ústavu dopravní a úpravárenské techniky, jejímž lektorem nebyl nikdo menší než Ing. Julius Mackerle. Zdeněk Kejval z AZNP Mladá Boleslav následně předložil zevrubný dokument ze své návštěvy v novém závodu Renault ve Flinsu, z jehož linek sjížděly progresivně navržené vozy Dauphine (viz AR 9/’16), jež se později staly jedním z inspiračních zdrojů při konstrukci mladoboleslavského typu 1000 MB.
Jiří Zdražil z národního podniku Motorpal Jihlava pak popsal zhotovení pojízdné zkušebny pro zkoušení a seřizování vstřikovacích čerpadel vznětových motorů, Ing. Jan Ráfl ze Závodů 9. května (Moto-Jawa) se poté zabýval problematikou valivých a aerodynamických odporů u jednostopých vozidel. Představen byl následně hydrodynamický měnič momentu Turboglide z dílen amerického koncernu General Motors a pozoruhodný německý vůz Zündapp Janus. V rubrice „Patenty“ se kromě jiného objevily též dva technické prvky, tehdy zcela nové, jež se záhy staly zcela běžnou součástí osobních automobilů: skrze elektromagnetickou spojku samočinně spouštěný ventilátor před chladičem vozu Peugeot 403 Cabriolet a ostřikovač okna s tryskou integrovanou v tělese hřídele stěrače. Naproti tomu patent Ing. Jureka, docenta Vysoké školy technické v Budapešti, na motocykl se samonosnou bezrámovou konstrukcí se v sériové výrobě neuplatnil.
Převzato z časopisu