Historie
HITY 1. ROČNÍKU
Jiří Duchoň 25.10.2016 06:35
Magazín Automobil letošním rokem vstoupil do svého jubilejního, 60. ročníku. O čem se psalo v říjnovém vydání toho prvního, v roce 1957?
Desáté číslo Automobilu, „časopisu průmyslu automobilů, motocyklů, traktorů a příslušenství“ (vydávalo jej Ministerstvo automobilového průmyslu a zemědělských strojů ve Státním nakladatelství technické literatury), se vrátilo k předposlední, tedy srpnové podobě titulní strany. Zatímco v září celou horní třetinu obálky obsáhlo pole s jednobarevným homogenním podkladem a bílým dominantním nápisem „Automobil“, říjnový Automobil měl na obálce opět titulní fotografii v takřka plné ploše, opatřenou pouze malým obdélníkem s nápisem „Automobil“, číslem odpovídajícím měsíci a cenovkou „4 Kčs“. Fotografie byla uvnitř časopisu doplněna popiskem: „Na začátku měsíce opustily českobudějovické České závody motocyklové první skútry československé sériové výroby (foto: V. Hurych).“ Editorial byl v říjnovém vydání Automobilu roku 1957 věnován dopravním nehodám a dozvíme se z něj řadu zajímavých statistik a postřehů.
Zatímco v roce 1955 na československých silnicích přišlo o život 845 osob a 5388 jich bylo těžce zraněno, v roce 1956 již tyto hodnoty narostly na 1334, resp. 6019! Autor textu upozorňuje, že pouze 4 % všech dopravních nehod byla zaviněna technickou závadou a zbytek jde na vrub nedbalosti. Následuje český překlad článku Automobilový průmysl SSSR v roce 1957 z časopisu Avtomobilnyj transport a studie nazvaná Metody měření momentů setrvačnosti součástí vozidel. Tu vypracovali Ing. Mrkva a Ing. Ratinger z brněnské Vojenské technické akademie Antonína Zápotockého a zaměřili se v ní především na teoretické výpočtové a grafické metody. Inženýři Nainar, Löbl a Růžička z VÚMT čtenářům Automobilu nastínili problematiku opotřebení pístních kroužků a přednosti jejich ochrany tzv. difúzním sírováním a Ing. Merhaut podrobně popsal nejvýraznější rysy nových vozů Mercedes-Benz. Šlo zejména o motor s visutými ventily pro typ 180, nepřímé vstřikování paliva ve voze 300 a dvoupedálové ovládání s mechanickou převodovkou a kapalinovou spojkou v typech 219 a 220 S. Ing. Ráfl ze Závodů 9. května seznámil čtenáře s rysy poměrně raritní soustavy pohonu vačkového hřídele motorů OHC ojnicemi na příkladu nového rychloběžného motocyklového motoru NSU a Ing. Kubín z ÚVMV se zamyslel nad vlivem zapalovací jiskry na výkon motoru. Na závěr nemohlo chybět okénko se zajímavými, nově přihlášenými patenty a říjnový Automobil uzavírá ještě jedna obrazová vzpomínka na brněnský Veletrh a celostránková reklama na komparační mikroskop Comparex. Z dnešního pohledu by mohlo být jistým zklamáním, že se v tomto vydání Automobilu neobjevil žádný popis motorového vozidla.
Převzato z časopisu