Historie
AUTOMOBIL PŘED 60 ROKY – automobil 1958
Jiří Duchoň 08.08.2017 06:27
Historie
Také letos se pravidelně vracíme zpět v čase a připomínáme si, jak magazín Automobil vypadal o 60 ročníků dříve. A o čem že se tedy psalo v červencovém Automobilu roku 1958?
Možná vám úplně nesedí počty, ale ačkoli je Automobil (v současnosti druhý nejstarší automobilový titul u nás) vydáván již od roku 1957 a letos běží ve svém 61. ročníku, výlet o 60 ročníků zpět nás skutečně vrátí do roku 1958. Sedmé číslo Automobilu, „časopisu průmyslu automobilů, motocyklů, traktorů a příslušenství“ (vydávalo jej Ministerstvo automobilového průmyslu a zemědělských strojů ve Státním nakladatelství technické literatury), tehdy začínalo titulní stránkou s dominantní propagační fotografií sličné motocyklistky v družném hovoru s lesa pánem. Tento snímek ale může mít daleko hlubší kontext: Československo totiž tehdy bylo největším vývozcem motocyklů na světě. Editorial nadepsaný Za splnění usnesení XI. sjezdu KSČ lakonicky ohlašoval, že se průmyslová výroba Československa do roku 1965 zvýší o 90 až 95 % proti roku 1957, přičemž zároveň zemědělství nabude o 40 a stavebnictví o 80 %. S tím bude souviset bouřlivý rozvoj automobilů, a to nejen jako přepravníků komodit, ale též jako „prostředků k přibližování vesnice městu“ jakožto „jedné z hlavních myšlenek socialismu“.
Ing. Julius Mackerle z Ústavu pro výzkum motorových vozidel čtenáře po přečtení této, řekněme, nepříliš snadno vstřebatelné látky vrhnul do problematiky kvality paliv svojí studií Chemické a motorové oktany. Následovaly referáty Kontrolní a seřizovací stanice a jejich vybavení (Jiří Vojtek, Projekt Praha) a Závodní a sportovní automobily 1958 (Ing. Rudolf Vykoukal, MAP), doplněný podrobnými tabulkami technických údajů evropských sportovních a závodních vozů pro sezónu 1958. Redakční tým Automobilu toho ale v červencovém vydání pro své čtenáře připravil daleko více, kromě důkladného porovnání předností a nedostatků zážehových, vznětových a turbínových motorů pro pohon automobilů popsal současnou produkci vozů Auto Union, nový lehký britský vozík Meadows Frisky s motorem Villiers a řadu tehdy čerstvých patentových přihlášek.
Převzato z časopisu