Historie
HITY 1. ROČNÍKU
Jiří Duchoň 26.09.2016 06:36
Magazín Automobil letošním rokem vstoupil do svého jubilejního, 60. ročníku. A o čem že se psalo v zářijovém vydání toho prvního, tedy v roce 1957?
Deváté číslo Automobilu, „časopisu průmyslu automobilů, motocyklů, traktorů a příslušenství“ (vydávalo jej Ministerstvo automobilového průmyslu a zemědělských strojů ve státním nakladatelství technické literatury), přišlo s novou podobou titulní strany. Celou horní třetinu obálky nyní obsáhlo pole s jednobarevným homogenním podkladem a bílým dominantním nápisem „Automobil“, k čemuž se současný Automobil fakticky vrátil po svém redesignu v květnovém vydání roku 2016. Do té doby měsíčník Automobil na první pohled vynikal titulní fotografií v takřka plné ploše, doplněnou pouze malým obdélníkem s nápisem „Automobil“, číslem odpovídajícím měsíci a cenou „4 Kčs“. Editorial byl v zářijovém vydání Automobilu roku 1957 věnován Řádu práce, jenž byl udělen národnímu podniku Tatra v Kopřivnici v šedesátém roce od chvíle, kdy brány kopřivnické továrny opustil první automobil. Převážnou část tohoto úvodníku opanoval projev Emila Zatloukala, ministra automobilového průmyslu a zemědělských strojů, předneseného v rámci předávacího ceremoniálu. Soudruh Zatloukal připomněl, že Řád práce byl Tatře udělen prezidentem republiky na základě podnětu organizací MAP a ROH a následného doporučení vlády Československé republiky. Ing. Korbel a Ing. Fogl z Ústavu pro výzkum motorových vozidel (ÚVMV) představili nejčerstvější výsledky výzkumu v oboru tensometrie.
Zaměřili se především na praktické zkušenosti s metodou používající během měření lepené odporové snímače vlastní konstrukce, resp. na vlivy vlhkosti, deformační citlivosti, tepelného součinitele odporu a přechodových odporů přepínače. Ing. Koutný, opět z ÚVMV, se pokusil na pravou míru uvést vztah mezi výsledky měření účinku brzd motorových vozidel a jejich správným vyhodnocováním, v němž spatřoval značné mezery. Následuje pátý díl studie Ing. Apetaura (ÚVMV) k odpružení vozidel, tentokrát zaměřený na přednosti a nedostatky použití kapalinových tlumičů. S. Glazunov z vedení sovětské továrny ZIL připomněl dnes již prakticky neznámou, ovšem svého času nikoli bezvýznamnou kapitolu vývoje sportovních automobilů a prototypů v Lichačevově automobilce, zejména pak roadstery ZIL 112 a 112 S, odvozené ze sériové řady ZIL 110. Technickým popisem se v zářijovém vydání redakční tým Automobilu vrátil k italskému typu Fiat 500 (šlo o rozvinutí článku z červencového Automobilu; viz AR 7/‘16) a britskému Vauxhallu Victor (1,5 l/60 k) včetně zmínky o zcela novém šestiválci pro modely Velox a Cresta. Za pozornost stojí krátká zmínka o novém americkém Fordu Skyliner, jenž jako první z koncernu FMC nabízel pevnou, elektrohydraulicky skládanou střechu. Ze švýcarského Automobil Revue č. 54/1956 byl přeložen článek stručně představující čtenářům silniční radar používaný úřady NSR či USA. Jak jistě tušíte, šlo již tehdy o zařízení instalované u silnice a schopné nejen zaznamenávat hustotu dopravy v daném místě, ale vysíláním a příjmem elektromagnetických vln také rychlost projíždějících vozidel. V příslušenství takových zařízení se běžně nacházel fotoaparát s bleskovým světlem pro záznam a usvědčení vozu či moto-cyklu překračujícího povolenou rychlost.
Převzato z časopisu