Historie
HITY 1. ROČNÍKU
Jiří Duchoň 04.01.2017 05:22
Magazín Automobil letošním rokem vstoupil do svého jubilejního, 60. ročníku. A o čem že se psalo v prosincovém vydání toho prvního, tedy v roce 1957?
Dvanácté číslo Automobilu, „časopisu průmyslu automobilů, motocyklů, traktorů a příslušenství“ (vydávalo jej Ministerstvo automobilového průmyslu a zemědělských strojů ve Státním nakladatelství technické literatury), uzavřelo první ročník, v němž se tento nový měsíčník úspěšně etabloval jako specializovaný magazín pro náročné čtenáře. Po několika experimentech se vzhledem titulní strany (ten poslední proběhl v říjnovém vydání) se ustálila koncepce s jednobarevným homogenním podkladem v horní části strany a bílým, dominantním nápisem „Automobil“, číslem vydání a cenovkou (4 Kčs). Titulní straně prosincového Automobilu vévodil pohled na expozici Zetoru na III. Strojírenské výstavě v Brně s traktorem Zetor Super P v popředí. Tento snímek vlastně uvozoval rozsáhlou analýzu Františka Habarta s titulkem Rozvoj oboru traktorů v ČSR a v zahraničí, podrobně rozebírající stav konstrukce, vývoje a výroby traktorů v celé Evropě, včetně západních zemí. Editorial se pak pokouší věcně zhodnotit trendy automobilové techniky, technologií a nejvýraznějších jevů, jež se v průběhu roku 1957 objevily.
Mimořádně zajímavá je studie Vliv úhlu rozevření řad válců na vyvážení dvouřadých motorů z pera Ing. Ladislava Kovaříka z brněnské Vojenské technické akademie Antonína Zápotockého. Prosincový Automobil z roku 1957 přinesl také první informace o novém sovětském automobilu GAZ-21 Volha, následnickém modelu stroje GAZ-M20 Poběda, včetně řezu jeho novým čtyřválcovým motorem. Zdeněk Kejval z mladoboleslavských Automobilových závodů, n. p., se zevrubně zabýval karoseriemi nejnovějších osobních automobilů vystavených na podzimním autosalonu v Paříži a zcela pochopitelně vyzdvihoval přednosti samonosných konstrukcí. Pikantní je úvod nepodepsaného referátu detailně popisujícího výrobu automobilů Volkswagen: autor se v něm vlastně omlouvá čtenářům za to, že Automobil přináší také informace o automobilkách z demokratických zemí, a dušuje se, že nejde o snahu „propagovat vymoženosti západního světa“. Poslední redakční stránka prosincového Automobilu pak roku 1957 patřila zmínce Josefa Klejcha o novinkách vystavených na III. Strojírenské výstavě v Brně na stánku Karosy, včetně chladírenského návěsu N 10 CH a exportního provedení městského autobusu RTO MEX.
Převzato z časopisu