Technika
62. Bosch kolokvium 2015 – Automaticky?
Petr Hanke 16.12.2015 06:01
Bosch připravil tradiční setkání s novináři, kde se hovořilo o automatizované jízdě a alternativních pohonech...
Bosch uspořádal setkání s novináři z celého světa již podvaašedesáté, opět na svém rozlehlém polygonu v německém Box-bergu. Nedávno přejmenoval divizi techniky pro motorová vozidla na Bosch Mobility Solution, což lépe odpovídá jejímu zaměření. V roce 2014 měla obrat 33,3 miliardy eur, patří do ní 126 výrobních závodů, 59 vývojových středisek a zaměstnává přes 200 tisíc lidí, z toho 40 tisíc ve výzkumu a vývoji. Bosch při setkání 2015 rozdělil představené aktivity do oblastí elektromobilita, automatizovaná jízda a propojení automobilů s infrastrukturou i servisem. Opravdu je těžké přesně odhadnout vývoj hnacích soustav. Před přechodem k budoucím alternativám stojí dlouhá cesta ve zvyšování účinnosti spalovacích motorů. Jejich další zdokonalování může přinést v průběhu následujících pěti let snížení spotřeby u vznětových motorů o 10 %, u zážehových až o 20 % (například laserem vytvářené otvory vstřiků či přímé vstřikování až 35 MPa).
Rozšíření elektrických pohonů pro hybridy přispěje k udržování spalovacích motorů v oblasti otáček s nejvyšší účinností; nemluvě o rekuperaci kinetické energie. Hlavním motorem změn je legislativa, která od roku 2021 v EU požaduje průměrné emise CO2 95 g/km. Těch lze u malých vozů dosáhnout jen novými technologiemi spalovacích motorů, u větších bude elektrifikace nevyhnutelná. Zvýší se podíl čistě elektrických automobilů s vývojem účinnějších akumulátorů (cena do 2025 má klesnout na méně než 50 %); Bosch je vyvíjí v alianci s Mitsubishi. Podíl BEV, HEV a PHEV může v roce 2025 dosahovat až 15 procent. Vyzkoušeli jsme nové systémy Mild Hybrid 48 V, vyplňující prostor mezi Stop/Startem a vysokonapěťovými hybridy. Elektromotor napojený na spalovací motor (nikoli mezi motorem a převodovkou) dodává dalších 150 N.m, účinně rekuperuje kinetickou energii, zajišťuje Stop/Start a umožňuje jízdu setrvačností s vypnutým motorem. Sníží spotřebu až o 15 % a je relativně levný; Bosch může systém aplikovat na většinu typů spalovacích motorů (v USA se toto řešení objevilo už dávno, pozn. red.).
Zajímavá byla jízda s testovacím vozem VW Passat 2.0 TDI, vybaveným tímto systémem 48 V a elektricky ovládanou spojkou. Bosch se podílí i na vývoji autonomní jízdy a očekává, že postupná automatizace řízení sníží počet nehod o více než třetinu. Dnes je více než 90 procent nehod zaviněno lidským faktorem. Automatizovanou jízdou se rozumí stav, kdy budou automobily schopny samy řešit dopravní situace a svou posádku dovezou bez zásahu řidiče na určené místo. Bosch však uvádí, že tato doba je vzdálená několik desítek let, vývoj závisí také na vyřešení legislativních otázek (mj. určení -odpovědnosti za případné nehody). Zásadní bude též oblast celkového naprogramování pro rozhodování v krizových situacích, v nichž člověk reaguje zčásti intuitivně. V tomto ohledu svět automobilů bude vycházet z poznatků vývoje systémů umělé inteligence. Bosch na systémech plně automatizované jízdy pracuje intenzivně od roku 2011 a jeho vozy ujely tisíce kilometrů bez zásahu řidiče. Na akci jsme absolvovali testovací okruh, připomínající okresní silnici, v automobilu, který jel bez zásahu řidiče.
Používají se dva vozy BMW 325d Touring, nově také Tesla Model S, vybavené kamerovými systémy, radary, lidary a ultrazvukovými čidly, jimiž monitorují okolí. Výkonná elektronika, jež zatím zabírá celý zavazadlový prostor, vytváří trojrozměrný obraz situace kolem vozu a na základě různých algoritmů na ni reaguje regulací rychlosti a směru jízdy. Samotná jízda je zvláštní zkušeností. Vůz se rychlostí cca 80 km/h pohyboval zcela plynule po asfaltové silnici, před ostřejšími zatáčkami dostatečně zpomalil a po projetí náročnější pasáže opět zrychlil. Na simulovaných křižovatkách dal přednost automobilu přijíždějícímu po hlavní silnici, pak se opět rozjel. O svém chování neustále informoval posádku, což je podle Bosche pro rozvoj těchto systémů důležité. Zavádění takové jízdy bude postupné, ale už dnešní automobily dokáží jet samy (řidič musí mít z legislativních důvodů ruce na volantu), například po dálnicích nebo silnicích první třídy s jasně určeným vodorovným značením, či samočinně následovat kolonu v dopravní zácpě.
Bosch očekává, že přibližně od roku 2020 budou k dispozici vozy schopné jezdit automaticky po dálnicích. Snižování spotřeby paliva nebo automatizovaná jízda, obě tyto strategie potřebují pro maximální účinnost spojení automobilu s okolním prostředím. V pokročilém stadiu vývoje jsou komunikační systémy C2C (Car-to-Car) či C2I (Car-to-Infrastructure), umožňující vzájemnou komunikaci různých objektů souvisejících s dopravou; Bosch tento přístup označuje coby elektronický horizont. Vozy mají přístup k informacím, které se týkají jejich trasy, a mohou na ně upozornit řidiče, anebo se jim v případě automatizované jízdy přizpůsobit. Na základě těchto dat budou automobily schopné účinněji regulovat například systémy Stop/Start či využívání jízdy setrvačností. U elektrifikovaných vozidel BEV, HEV a PHEV bude přínos ještě významnější. Připojení vozu k internetu přes zabezpečené rozhraní usnadní např. komunikaci se servisem, umožní vyhledávat vůz při odcizení, či zlepšit účinnost zásahu v případě nehody nebo poruchy. Automobily přestávají být solitéry v dopravních systémech a již nyní více komunikují se svým okolím, v budoucnu ale budou součástí celého propojeného systému, jehož cílem je efektivnější způsob individuálního přemisťování z jednoho místa na druhé, a to aniž by osoba ve voze musela být dobrým řidičem.
Převzato z časopisu