Technika
Technické kolokvium Bosch - Lepší zítřky
Pavel Biskup 18.11.2011 15:49
Letošní technické kolokvium pořádané společností Robert Bosch se neslo ve znamení optimistických výhledů vývoje automobilového trhu. Zazněla ale také určitá rezervovanost na téma elektromobility.
Divize Automobilová technika společnosti Robert Bosch, která je jedním z největších dodavatelů pro automobilový průmysl, pořádá každým druhým rokem celosvětové kolokvium motoristických novinářů. Jedná se o akci vyhodnocující výsledky minulého období v souvislosti s předpokládaným vývojem v oblasti automobilového trhu. Zároveň ale přichází s prognózou dalšího období a vypracovaným scénářem technického vývoje i nasměrování obchodních aktivit. Bosch podle prognóz očekává více než desetiprocentní nárůst obratu, který poprvé překoná hranici 30 miliard eur.Světová produkce automobilů se přitom zvýší asi o sedm procent. Podle odhadů by se měl světový trh dostat v roce 2020 na 104 milionů vyrobených vozidel (osobní a lehké užitkové vozy).
Tady je třeba se zmínit o vizi automobilové dopravy bez nehod, vyhlášené organizací OSN. Jejím ambiciózním cílem je po celém světě zachránit do roku 2020 pět milionů lidských životů. Splnění tohoto plánu se neobjede bez odpovídající bezpečnostní techniky, která však musí být dostupná pro každého. Například v Indii vzrostl roční počet obětí dopravních nehod z 80 000 v roce 2000 na zhruba 120 0000 v současnosti.Dnes už proto třeba běží výroba protiblokovacího systému ABS právě v Indii nebo v Brazílii. Na druhé straně jsou ale moderní bezpečnostní prvky stále častěji vyžadovány legislativou. Například v Evropě, USA a Austrálii je od letošního roku součástí povinné výbavy automobilů stabilizační systém ESP.
Prioritou však stále zůstává oblast životního prostředí a šetrného využívání přírodních zdrojů. Pohled na deset let dopředu předpokládá při ustálené ceně ropy odbyt 104 milionů vozů, z nichž jenom tři milióny budou elektromobily nebo hybridy s externím dobíjením (plug-in) a šest milionů vozidel bude poháněno hybridním pohonem kombinující spalovací motor s elektromotorem. Dá se tedy očekávat, že v roce 2020 přijde na trh zhruba 100 milionů nových vozidel se spalovacím motorem; trh vozidel se spalovacím motorem tedy vzroste asi o 40 %.
Protože dobrovolný závazek snižování emisí CO2 (a tedy spotřeby) se neosvědčil, musí ho nahradit legislativa. Jestliže měl v Evropě osobní vůz před dvěma lety průměrné emise CO2 146 g/km, Evropská komise nařídila snížení na 130 g. Zároveň však přišla s cílem 95 g/km pro rok 2020 a známý je už i návrh pro rok 2025 stanovující průměr CO2 70 g/km, což odpovídá průměrné spotřebě 3 l benzínu nebo 2,6 l nafty na 100 km.
Řešení jsou různá, největší tlak se však vyvíjí na konstruktéry, zvláště pak na motoráře. Ti musí vyžadované úspory nalézt v technice spalovacích motorů a ve stále větší míře v různých koncepcích hybridního pohonu. Je řada možností, jak vytoužených flotilových hodnot dosáhnout. Jsou v podstatě známé, jde tedy spíš o jejich zdokonalení a hlavně rozšíření. U zážehových motorů se jedná o downsizing, tedy o zmenšení objemu a počtu válců a za pomocí turbodmychadla zvýšení výkonu na vyžadovanou úroveň.
Bosch pro tento účel založil společný podnik Bosch Mahle Turbo Systems, kde koncem roku začne výroba turbodmychadel. Ta by se měla v roce 2015 dostat až na milion kusů ročně. Také vznětový motor sází na downsizing, kde je třeba s nárůstem plnícího tlaku zvyšovat také vstřikovací tlak systému common rail. Ještě letos zavede Bosch do série systém se vstřikovacím tlakem 2200 barů využívající solenoidové ventily, ve vývoji se už ale pracuje na tlaku 2500 barů. Značnou poptávku po systému common rail na dynamicky se rozvíjejících asijských trzích řeší Bosch nabídkou cenově dostupných verzí s tlaky mezi 1400 a 1800 bary. Přínosem pro splnění vytýčených cílů jsou také vedlejší agregáty se zvýšenou účinností.
Dalším opatřením z této oblasti je např. systém Start/Stop, který Bosch letos dodá automobilkám v počtu asi 2,6 milionu kusů. A jak jsme si sami mohli ve zkušebním areálu společnosti Bosch vyzkoušet, vývoj systému Stop/Start pokračuje možností přechodného vypínání motoru při jízdě setrvačností od rychlosti 20 km/h. Ve zkušebním voze bylo i provedení s vypínáním již při rychlosti 120 km/h, které by mělo přijít do série během dvou let. Při svezení s indickým vozem Tata Nano jsme objevili zajímavou úsporu energie; vůz měl zkušebně zabudovaný elektrický posilovač řízení aktivovaný pouze v malých rychlostech, hlavně při parkování.
Co se týká přechodu k elektromobilitě, má k němu Bosch poměrně rezervovaný postoj. Na rozdíl od řady výrobců očekává větší rozšíření v horizontu více než jedno desetiletí. Ve střednědobém výhledu vidí větší šance v uplatnění hybridních vozů s externím dobíjením. Na druhé straně si ale Bosch cení až nezvyklé ochoty automobilek ke spolupráci v této oblasti.
Třeba ve spolupráci s koncernem Daimler je v plánu založení společného podniku pro vývoj, výrobu a prodej elektromotorů pro elektromobily. V současnosti Bosch vyrábí elektromotory v závodě v Hildesheimu, výrobu produkci výkonových polovodičů převzal nový závod v Reutlingenu a ve zcela nové disciplíně, kterou představuje Li-Ion akumulátor, jsou využívány zkušenosti partnerské firmy Samsung SDI z oblasti spotřební elektroniky.Výroba těchto akumulátorů byla zahájena v roce 2010 ve společném podniku SB LiMotive se sídlem v korejském Ulsanu.
Řidičům usnadní práci trend ve vývoji dalších asistenčních systémů. Jejich akceptance poroste s přístupem internetové generace k mobilitě. Příslušné systémy budou zároveň cenově dostupnější. Navíc se dají předpokládat velké skoky ve vývoji technologií, ať již ve slučování dat z ultrazvukových, radarových a kamerových čidel, nebo v neustálém zrychlování a zpřesňování analýzy obrazu.
Už nyní lze obraz analyzovat v reálném čase, 25krát za sekundu, pomocí čipu integrovaného do kamery. Podle názoru odborníků firmy se autonomní řízení prosadí nejprve v přehledných situacích, tedy nejen při parkování řízeného neviditelnou rukou, ale i automatickým ovládáním vozidla v podélném i příčném směru při popojíždění v hustém provozu. V každém případě bude autonomní řízení přicházet postupně.