Technika
BOSCH MOBILITY EXPERIENCE 2017 – Příprava na budoucnost
Petr Hanke 31.08.2017 05:40
Technika
Bosch na svém tradičním setkání s novináři z celého světa představil nejen nejnovější stav vývoje systémů pro automatizovanou jízdu či elektrifikace hnacích ústrojí, ale především také své budoucí zaměření na propojenou mobilitu ve městech.
Bosch je v automobilovém segmentu etablovaným dodavatelem komponentů. Tato společnost s obratem 73 miliard euro se v budoucnu hodlá více zaměřit na řešení otázek mobility v propojených chytrých městech. Právě to bylo téma akce Bosch Mobility Experience 2017, kterou německá společnost připravila ve svém rozsáhlém testovacím centru u města Boxberg. Pro snadnější orientaci bylo možné nahlédnout pod pokličku vývoje společnosti Bosch ve třech hlavních oblastech: automatizovaná jízda, elektrifikace hnacích ústrojí vozidel a propojená mobilita. Měli jsme možnost ujet několik kilometrů po místní členité testovací trati ve vývojovém prototypu Tesla Model S vybaveným systémem automatizovaného řízení (nešlo o systém Autopilot sériového vozu). S dvouletým odstupem, kdy jsme měli tuto možnost poprvé, byl zřejmý pokrok v plynulosti i větší suverenitě celého systému. Automobil se mnohem přesněji držel ve svém jízdním pruhu i v zatáčkách s měnícím se poloměrem, dokázal rozpoznávat okolí a připojovat se na hlavní silnici, po níž projížděl jiný vůz. První automobily schopné automatizované jízdy alespoň na dálnicích nebo silnicích první třídy by se měly objevit ještě před rokem 2020, ovšem termín u vyspělejších systémů je prozatím oznámen „někdy po roce 2020“.
Bosch nám v rámci jedné prezentace naznačil, jak komplexní je vývoj automatizovaného řízení. Zdaleka totiž nejde o propojení adaptivního tempomatu a systému udržování v jízdních pruzích. Automatizovaná vozidla budou připojena k serverům svých automobilek, jež jim budou předávat některé informace z okolí, potřebné pro jejich „porozumění“ vzniklé situace. Bosch například vyvíjí systém pro automatizované monitorování silniční sítě. Speciálně vybavené automobily zaznamenávají reálné informace o prostředí a ty přenášejí do serverů Bosch. Zde se automatizovaně analyzují, vzniklé výsledky dokáží určit potenciálně nebezpečná místa či oblasti a ty lze následně lépe zmapovat nebo na ně konkrétní automobil a jeho systém automatizovaného řízení připravit. Bosch tento systém, případně jen jeho část, navrhl tak, aby jej mohl nabídnout automobilkám nebo jiným společnostem pro urychlení vývoje jejich systémů automatizované jízdy. Viděli jsme také dílčí systémy, aplikovatelné již do současných vozidel a usnadňující život s vozem, případně zvyšující bezpečnost na silnicích. Jedním z nich je například funkce varující na protijedoucí vozidla při odbočování vlevo nebo upozornění na vjezd do protisměru (těmito funkcemi už je několik vozidel vybaveno).
Zajímavostí je speciální funkce parkovacího asistentu, jež si dokáže zapamatovat specifický parkovací manévr například při vjezdu do garáže a následně jej s určitou dávkou inteligence po vystoupení řidiče z vozidla zopakovat a zajet na určené místo. Další významnou součástí prezentace stavu techniky společnosti Bosch byla elektrifikace. Bosch pracuje na různých mild-hybridních hnacích systémech s integrovaným startérem a generátorem, jež jsou schopné za nízké náklady zajistit rekuperaci alespoň části kinetické energie. Bosch také předvedl svoji ucelenou paletu komponentů pro elektřinou poháněná vozidla. Jednou z novinek, jež se vyvíjejí pro sériovou výrobu, je kompaktní jednotka pro elektrický pohon, integrující v jednom celku elektromotor, stálý převod, diferenciál a také výkonovou elektroniku – vše například s jedním systémem chlazení a s různými výkony. Třetí hlavní skupina představených technologií přímo souvisí s novou strategií společnosti Bosch, zaměřující se na propojenou mobilitu ve městech a takzvaná chytrá města. Toto je velmi široká oblast, zahrnující celou řadu různých hardwarových a softwarových komponentů a systémů. Mezi tyto koncepty patří aplikace v chytrých telefonech komunikující s dopravní infrastrukturou a vozidlem, systémy pro snadné parkování ve městech s naváděním na volná místa, nejrůznější asistenční služby, ale v neposlední řadě také systémy sdílení dopravních prostředků (jízdních kol, skútrů, automobilů).
Již příští rok Bosch za tímto účelem spustí vlastní Automotive Cloud Suite, což bude pomyslný centrální mozek dopravy, sbírající různé informace o aktuálním dění a poskytující jednotlivým zařízením požadovaná data. Tímto způsobem bude možné propojit například i automobily a chytré domácnosti. Jak by mohl propojený svět automobilů a okolního světa fungovat, to nám ukázala i vystavená studie dálkového tahače Vi-sionX, která měla premiéru v roce 2016 na výstavě IAA. Řidiči poskytovala v reálném čase prostřednictvím průhledového displeje na čelním skle mnoho důležitých informací, na jejichž základě bylo možné zvýšit hospodárnost provozu, současně zajistit menší stres pro řidiče a zvýšit efektivitu rozvozu distribuovaného zboží. Bosch Mobility Experience 2017 bylo reálnou ukázkou toho, že aktuálně se nacházíme v období před zásadními změnami pro automobily a osobní dopravu vůbec. Již nyní je zřejmé, že vývoj automatizovaných systémů řízení pokročil do stadia finálních zkoušek a příprav pro sériovou výrobu. V současné době se zdá, že technika dokonce předběhla legislativu, jež na její nové možnosti nereflektuje. I to se má ale v brzké době změnit.
Převzato z časopisu