Motorsport
Z Moskvy do Pekingu – Úspěch pro Sherpu
Milan Olšanský 05.09.2016 05:02
Silk Way Rallye, neboli soutěž Hedvábná stezka, letos nabrala směr z Moskvy do Pekingu. Více než deset tisíc kilometrů, těžký terén a velmi schopná konkurence. O to víc vyniká výkon jezdců týmu Mammoet Rallye Sport se speciály Renault K520 a Sherpa.
Technické přejímky na olympijském stadionu Lužniky, slavnostní start na Rudém náměstí. Dvě etapy v Rusku, čtyři v Kazachstánu a devět v Číně. Celková délka 10 734, 89 km, z toho 4105,05 rychlostních zkoušek. Tedy alespoň takto to vypadalo těsně před startem. To, že potom byly dvě etapy (2. a 11.) v rámci špatného počasí zrušeny, je věc druhá.
Silná konkurence
V kategorii osobních automobilů se čekalo nejvíce od továrních Peugeotů (Team Peugeot Total – Stephane Peterhansel, Cyril Després, Sebastien Loeb), zatímco pro nás velmi prestižní kategorii trucků měl dominovat Kamaz Master Team – také kdo jiný. Navíc ruský tým postavil na start hned šest ostrých vozů s posádkami Dmitrie Sotnikova, Antona Šibalova, Ajrata Mardějeva, Edouarda Nikolajeva, Andreje Karginova a čínského specialisty Hou Hongninga. Téměř celá ekvipa jela s osvědčenými trambusy Kamaz 4326, pouze Nikolajev sedlal kapotový speciál Kamaz 43509 (s motorem Gyrtech). Kromě Rusů se dostavili také Bělorusové se speciály MAZ 5309RR (motory Gyrtech) v pořadí posádek Šiarheje Viazoviče, Alexandra Vasilevského a Alikseje Višněvskiho. Suma sumárum devět adeptů na umístění vysoko v konečném pořadí. Zajímavě do celkové klasifikace kategorie mohly promluvit vozy postavené a připravené týmem Maria Kresse ze severočeských Židovic. Holandský tým Mammoet Rallye Sport nasadil již známý trambus Renault K520 4x4 s posádkou Pascala de Baara a zcela nový kapotový speciál Renault Sherpa s posádkou Martina van den Brinka, které její trambus shořel na letošním Dakaru. Tajně si naděje na solidní umístění jistě dělali též chlapci z ostravského Bonver Dakar Projektu Tomáše Vrátného sedlající již notoricky známý kapotový speciál Tatra Jamal (se žlutými doplňky). Druhý soutěžní Jamal (s modrými doplňky) jela, tradičně, posádky Artura Ardavičuse, která se ovšem v seznamu soutěžících prezentovala pod hlavičkou týmu Astana Motorsport. Motory Tater opět pochází z dílny MKR Technology Maria Kresse. Ostatní účastníci kategorie trucků včetně Teruhita Sugawary s Hinem, Miklose Kovace se Scanií V8, šesti vozů MAN, dvou Mercedesů a jednoho Renaultu Kerax byly, ve vší úctě k pilotům a posádkám, spíše do počtu, ať již z důvodu plnění asistenčních úkolů pro ostré osobní vozy či jiných. Obecně se čekalo, že Kamaz Master Team si udělá ze soutěže svoji promo jízdu a třeba protlačí svoji čínskou posádku pořádně vysoko. V duchu si někteří fanoušci přáli, aby došlo na konfrontaci kapotových speciálů Kamaz, Renault a Tatra Jamal. Někde ve skrytu myšlenek se tetelila naděje, že Artur Ardavičus již konečně překročí svůj stín. A jak to všechno nakonec dopadlo?
Renaulty vs. Kamazy
Když van den Brink vyhrál se zcela novým kapoťákem Sherpa dvoukilometrový prolog v Kazani, který byl zároveň první etapou, o tři sekundy před Viazovičem (MAZ) a parťákem z týmu de Baarem, nebralo se to nijak vážně. „První vyhrání z kapsy vyhání“. Ve třetí etapě (druhá byla zrušena) byl nejrychlejší mezi trucky Karginov (Kamaz), druhý opět Viazovič a třetí Nikolajev. Vrátný se držel po oba dny na začátku druhé desítky, zatímco Ardavičus byl na tom o fous lépe. Čtvrtá etapa patřila Kamazům v pořadí Nikolajev, Hongning, Karginov a Sotnikov. Jejich monolitické postavení dokázal narušit jen de Baar, který zaznamenal velmi pěkné druhé místo. V průběžné klasifikaci bylo v top five pět Kamazů. Následující pátou etapu z Astany do Balkashe, která měla nejdelší rychlostní zkoušku, vyhrál senzačně van den Brink (Sherpa) o více než devět minut před Nikolajevem a ihned se také vyhoupl na druhé místo průběžné klasifikace právě za ruského pilota kapotového speciálu. Ve zkrácené šesté etapě dominovaly posádky Kamazů v pořadí Mardějev, Šibalov, Sotnikov. Van den Brink držel stále druhou pozici v průběžné klasifikaci, stejně jako Nikolajev byl na průběžném prvním místě.
Sedmá etapa, po dni odpočinku, znamenala pohyb v průběžném pořadí kategorie trucků, který snad nejvíce potěšil fanoušky soutěžní techniky z Česka. Martin van den Brink vyhrál o sedm sekund etapu před Šibalovem. Další skvělé vítězství! Navíc Nikolajev zažil velmi smolný den, když prorazil vanu motoru svého černého nosatce. Oprava ho stála spoustu času, do cíle etapy dorazil až dvacátý první a v průběžné klasifikaci spadl na sedmé místo. Nejdelší etapu soutěže, tu osmou, vyhrál opět van den Brink, když jel jako „utržený z řetězu“ a na dvě stě padesáti šesti kilometrech měřené zkoušky naložil druhému v pořadí Mardějevovi téměř šest minut. Vrátný a Ardavičus se drželi stále na svých místech na začátku druhé desítky a bylo více než jasné, že Tatry letos v záři reflektorů na Silk Way Rallye zkrátka již neuvidíme. Devátá etapa zavedla soutěžící do čínských písečných dun. S nimi se nejlépe vypořádal Mardějev, jehož na stupních vítězů doplnili ještě Nikolajev a Sotnikov, těsně pod stupni zůstal Šibalov. Pátý van den Brink stále senzačně držel průběžné vedení. Devátá byla téměř osudová pro Andreje Karginova, který svůj Kamaz pořádně vyválel v dunách. A protože jel v tu chvíli rychlou asistenci lépe postaveným týmovým kolegům, neměl mu dlouhou dobu kdo pomoci. Naštěstí se nikomu z posádky nic nestalo a tak to odnesla jen technika. I tak se ovšem Karginov dostal až do cíle v Pekingu.
Trambusy kupředu
Desátou etapu opět vyhrál skvělý van den Brink před smečkou Kamazů a o něco málo natáhl svůj náskok v průběžné klasifikaci před Ajratem Mardějevem. Jedenáctá byla zrušená a ve dvanácté etapě si van den Brink vybral svoji porci smůly, když musel řešit defekt. Ten ho stál nejen průběžné vedení, ale dokonce spadl až na třetí místo za Mardějeva a Sotnikova. Třináctá a čtrnáctá etapa se nesla v duchu nahánění van den Brinka Nikolajevem, který mohl Holanďana za jistých okolností ještě sesadit z bedny. Nestalo se tak a Maarten van den Brink obsadil s pěti etapovými vítězstvími celkové třetí místo v kategorii. Jediný se dokázal vklínit mezi vítězné Kamazy a společně s Ajratem Mardějevem a Dmitriem Sotnikovem vystoupal na stupně vítězů. Skvělé představení, nádherný výkon – kdo jiný, kdo pilotuje soutěžní techniku vzniklou v Česku může říci, že dosáhl pěti dílčích vítězství a bedny na Silk Way Rallye, která navíc ještě byla možná nejtěžší soutěží roku. Bravo Maarten van den Brink, bravo Mario Kress!
Převzato z časopisu