Motorsport
Soutěže – Marocká výzva
Milan Olšanský 11.07.2017 05:57
Soutěž Maroko Desert Challenge 2017, od pobřeží k pobřeží, nabídla letos nový formát a nové jméno. Dříve jsme ji znali jako Libya Rally. Letošních sedm pěkných etap v africkém terénu bez přejezdů (!) dalo dohromady 2175 soutěžních kilometrů, z nichž každý byl velice důležitý.
V roce 2015 vyhrál v kategorii „kamiony“ soutěž Libya Rally Gert Huzink se speciálem Tatra Phoenix G1, který mu nakonec lehl popelem na Dakaru 2016. V tom roce opanoval Libya Rally Marteen van den Brink s vozem Renault Trucks K520 4x4 MKR.
Holanďani, Renault a Mario Kress
Pro ročník 2017 se oba dva vítězní piloti dakarských speciálů sešli pod společnými křídly MKR Adventure a MKR Technology Maria Kresse se sídlem v severočeských Židovicích. Již pro Dakar 2016 vybavil tehdejší Tatru Phoenix G1 Mario Kress motorem Renault MKR. Pro ročník 2017 postavil Gertu Huzinkovi celý speciál, trambusový Renault Trucks K520 4x4 MKR. Marteen van den Brink se ukázal ve vynikajícím světle na slavné Silk Way Rallye 2016, kde se zcela novým kapotovým speciálem Renault Trucks Sherpa 4x4 MKR, samozřejmě postaveným v týmu Maria Kresse, získal famózní třetí místo. Dlouhou dobu to dokonce ukazovalo na celkové vítězství. Jenže přišlo září 2016 a ostrá Sherpa shořela jak papírový čert – a to doslova, na vojenském polygonu u slovenské Senice. Obrovským úsilím se podařilo ještě před odjezdem na Dakar 2017 postavit zcela nový speciál a zúčastnit se tak slavné soutěže v Jižní Americe.
A protože spolupráce MRK, Renault Trucks a soutěžní týmy Mammoet Rally Sport a Riwald Dakar Team funguje náramně, vyrazily ostré soutěžní posádky Marteena van de Brinka (Daniel Kozlovský, navigátor Wouter de Graaff) a Gerta Huzinka (Rob Buursen a Benny Nauta) na Velikonoce opět do Maroka. V konkurenci cca patnácti účastníků soutěže Maroko Desert Challenge 2017 v kategorii „kamiony“ byly obě posádky se servisním zázemím společnosti MKR Technology považovány za favority. Největšími protivníky jim měla být posádka portugalské pilotky Elisabete Jacinto (Jose Marques, Marco Cochinho) s vozem MAN TGS Bio-Ritmo a posádka Belgičana Igora Bouwense (Dave Berghmans, Ulrich Boerboom) se speciálem Iveco, jejíž pilot loni bojoval s van den Brinkem o vítězství. Kategorii doplňovala „záplava“ soutěžních vozidel DAF (pět) a GINAF (čtyři) se dvěma dalšími speciály MAN. Nakonec se však ukázalo, že soutěžní technika ze Židovic je o třídu lepší než její soupeři. Popravdě řečeno jde o plnokrevné dakarské speciály, na něž chybí těm ostatním nejen „několik“ koníků pod kapotou, ale také něco málo konstrukčních vychytávek na podvozcích. Na druhou stranu je však potřeba vědět, že i sedmietapová soutěž je, když ne maratónská, tak rozhodně dálková. Každý defekt, každé bloudění či, nedej bože, technický problém nahrává soupeřům. Když na to přijde, i ti papírově slabší mohou udělat dobrý výsledek.
Sympatický výkon
Nejlepším důkazem je třetí místo v celkové klasifikaci za oběma Renaulty Portugalky Elisabete Jacinto a navíc dvě etapová vítězství. To první šlo na vrub „rozkoukání se“ posádek s vozy MKR a několika neblahým defektům, to druhé zase na vrub faktu, že jezdci s Renaulty svá vozidla poněkud šetřili. Ať tak, či onak vítězství v etapách a solidní umístění na etapových i konečných stupních vítězů Elisabete Jacinto nikdo nevezme – historie se neptá po průběhu závodu, jde jen o výsledek. Navíc Portugalka je nesporně v africkém terénu vyježděná, vždyť si jen vzpomeňme, že za určitých okolností je schopna zle zatápět v Africa Eco Race i trojnásobnému vítězi této soutěže Ing. Tomáši Tomečkovi, jehož Tatra 815 má motor o dvojnásobném výkonu oproti „produkčnímu soutěžáku“ MAN TGS.
Marteen van den Brink jel se Sherpou 4x4 MKR velmi konzistentně. Čtyři ze sedmi etap vyhrál, když nejvyšší stupínek vítězů přepustil v první a v šesté etapě Elisabete Jacinto a v páté „parťákovi“ Huzinkovi. S ním zkompletoval tři krásné vítězné double. Gert Huzink měl drobné problémy, nejprve defekt a potom zase „defekt“ – nejvíce se to odrazilo v poslední sedmé etapě, která byla zkrácená v rámci špatného počasí. Tím pádem již nemohl ztrátu dohnat a zakončil ji na nelichotivém 13. místě. Ovšem na celkovém druhém místě a konečném vítězném double za van den Brinkem to nic nezměnilo. Jacinto ztratila na druhého Huzinka něco kolem půl hodiny. Ovšem čtvrtý v celkovém pořadí Igor Bouwens zcela propadl a byl o další skoro čtyři hodiny zpět za Portugalkou. Pěkná soutěž, krásný výsledek, navíc kategorii automobily/bugy/SSV vyhráli Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem se speciálem Ford.
Převzato z časopisu