Motorsport
Nascar Whelen Euro Series 2019 – Amerika u nás
Tom Hyan 13.12.2019 04:05
Poprvé v historii zavítaly americké NASCAR stock cars do České republiky, autodrom v Mostě se stal čtvrtým článkem sedmidílného seriálu.
Závody stock cars, tedy upravených sériových vozů amerického původu pod záštitou organizace NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing), přišly z USA do Evropy v roce 2008. Kuriozitou zůstává, že jejich organizátorem je francouzská firma Team FJ Group z Blois, která uspořádala první coby Racecar Euro Series v letech 2009 – 2011, pak po dohodě s Američany už jako oficiální NASCAR Euro Series (NWES) v roce 2012, přičemž dnešní sponzor Whelen Engineering se připojil pro sezonu 2013. Závody třiceti identických monster (siluety Ford Mustang a Chevrolet Camaro, resp. SS) patřily k vrcholům mostecké sezony, a tak je jejich pořádání zaručeno na další tři roky!
Podobně jako v zámoří vzbudily atraktivní souboje vozů plech na plech s velkým startovním polem obrovský zájem, navzdory tomu, že nejde o technicky nejvyspělejší závodnické náčiní. Jedno však je jisté, jde především o motoristický sport, a nikoli o demonstraci technologické nadřazenosti nejbohatších týmů, jako například ve formuli 1. V Evropě také u stock cars převládají silniční okruhy, k nimž se letos zařadil náš autodrom v Mostě, ale po vzoru USA vznikly i oválné půlmílové tratě, nejprve v downtownu francouzského Tours (roku 2014 tam jeden závod vyhrál Mathias Lauda na Chevroletu) a později v nizozemském Venray, kde vozy dosahují průměrné rychlosti přes 160 km/h.
Kalendář NWES tvoří dvojzávody ve španělské Valencii, na italském okruhu Franciacorta, v britském Brands Hatch (varianta Indy), českém Mostě, nizozemském oválu Venray, německém Hockenheimu a belgickém Zolderu, kde evropská sezona končila. Vždy jsou uspořádány dva závody pro dvě samostatné třídy, tedy čtyři závody na víkend, Elite 1 pro profesionální závodníky a Elite 2 pro amatérské jezdce, přičemž se soutěží také o týmovou cenu a v různých klasifikacích jezdců Junior (do 25 let), Legend (přes 40 let), Rookie (nováček), Lady (žena) a Challenger (ryzí amatér). Na startu každého může být i více než třicet vozů, což slibuje zajímavou podívanou; letos bylo přihlášeno čtyřiašedesát jezdců jedenadvaceti národností od České a Slovenské republiky až po Indii, Japonsko, USA a Kanadu. Zvláštní pravidla platí pro Raceway Venray (postavena roku 2011) s jedním závodem pro každou třídu, sobota patří Elite 2 (75 kol) a neděle Elite 1 (100 kol).
Stejně jako za mořem jsou i zde závody otevřeny divákům. Přístup na startovní rošt před závodem či prohlídky depa a procházky pit lane patří k víkendu, stejně jako autogramiády a bohatý doprovodný program v americkém stylu (koncerty včetně country music, mažoretky, US fotbal, US Food & Drinks, Monster Trucks, American Car Show). Samozřejmě, i pro jezdce je účast zajímavá, kromě cen ve výši 300 tisíc eur a slavnostního uvedení mistra do Síně slávy NASCAR v USA dostanou ti nejlepší možnost startu v americkém závodě a pozvání na 500 mil Daytony. První tři ročníky coby Racecar Euro Series se jely především ve Francii a ovládli je domácí jezdci. Elite 1 vyhrál dvakrát za sebou Lucas Lasserre z Pau; 2011 jej vystřídal na stupni nejvyšším známý Éric Hélary z Paříže, vítěz 24 h Le Mans 1993.
Po dohodě s Američany se mistrovství změnilo na Euro Racecar NASCAR Touring Series v roce 2012, v červnu následujícího roku dostalo dnešní název NASCAR Whelen Euro Series a požehnání automobilové federace FIA obdrželo už pro sezonu 2011. Počet závodů se zvýšil spolu s expanzí do dalších evropských zemí. Prvním šampionem 2012 pod hlavičkou NASCAR se stal náš starý známý Ander Vilariño, baskický vítěz Ecce Homo ve Šternberku a mistr Evropy v jízdě do vrchu, který se úspěšně vrátil na okruhy. Stal se tak prvním evropským šampionem, jenž byl uveden do Síně slávy NASCAR v Charlottě (NC) a za odměnu se zúčastnil amerických závodů. Ve vyšší třídě do loňska kraloval izraelský závodník Alon Day z Tel Avivu, českým příznivcům automobilových závodů známý jako člen týmu HTP Gravity Charouz Racing (Mercedes-AMG ve FIA GT Series 2013).
Mostecký závod, poprvé zařazený do šampionátu coby OMV MaxxMotion NASCAR Show 2019, byl také vítanou příležitostí pro jediného českého zástupce Martina Doubka z Benátek u Litomyšle, aby se poprvé se stock carem Ford Mustang představil našim divákům. Do té doby Martin (narozen 22. prosince 1994) v Mostě jen testoval, ale byl přihlášen jak v Elite 1, tak v Elite 2! Mladý český jezdec, jenž začínal v sedmi letech na motokárách, aby se s nimi podíval až do jihočínského Macau, je dnes jediným reprezentantem České republiky v NASCAR a v sezoně 2019 dobyl celkově osmé místo v Elite 2 a dvaadvacáté v Elite 1, a to navzdory zranění na italském okruhu Franciacorta, pro něž vynechal britský závod v Brands Hatch. Ve Franciacorta se za volant krátce vrátil bývalý jezdec F1 Alex Caffi, jenž na Hockenheimu poskytl jeden vůz slovenské debutantce Michaele Dorčíkové (Ford Mustang), která si vedla tak skvěle, že jí bodový zisk stačil na 32. místo v šampionátu Elite 1!
Nizozemec Loris Hezemans (Ford Mustang), mladší syn Toineho, vítěze Velké ceny Brna 1970, byl hvězdou mistrovství 2019. V Mostě vyhrál druhý závod, když v prvním odpadl ze suverénního vedení pro poruchu motoru, ale hned přidal tři další triumfy v řadě za sebou na oválu Venray a dvakrát na Hockenheimu, takže mu ve finále v belgickém Zolderu na titul stačily páté a šesté místo. Ve věku 22 let, čtyř měsíců a deseti dnů se stal nejmladším šampionem Euro NASCAR! Za odměnu ve své druhé sezoně ještě před jejím koncem debutoval v americké druhé lize NASCAR Xfinity Series jako pátý jezdec evropské série, jenž startoval v některé ze tří hlavních sérií NASCAR v Severní Americe. Stejně starý Dán Lasse Soerensen z Aalborgu nevypadá jako závodník se svou mohutnou postavou výšky 1,96 metru, ale jeho osmiválec Chevrolet Camaro měl tolik síly, že ho bez problémů dovezl k prvnímu titulu ve třídě Elite 2, a to přesto, že první závod ve Valencii jezdec vynechal. Při debutu ve Franciacorta však hned první vyhrál a ve druhém byl třetí. V Brands Hatch vyhrál oba, v Mostě a na Hockenheimu po jednom a titul pečetil dvojnásobným triumfem na Hockenheimu.
Závody NASCAR Whelen Euro Series přilákaly na start i hvězdy minulosti, z nichž tou největší je Jacques Villeneuve, mistr světa F1 1997 a vítěz 500 mil Indianapolisu 1995. Bojoval statečně, jednou zajel pole position a čtyřikrát dojel v Top 5, což stačilo na celkově osmé místo. Alon Day titul neobhájil, se třemi triumfy skončil celkově čtvrtý. Všichni jezdci startují na shodných vozech, které nesou siluetu karoserie Fordu Mustang nebo Chevroletu Camaro (resp. starší Chevrolet SS = Holden Commodore) na mohutném trubkovém rámu podle FIA, a jsou postaveny speciálně pro evropskou sérii s využitím motoru Chevy 5.7 small block V8 o výkonu zhruba 295 kW (400 k). Současný typ byl představen v roce 2016 s novou karoserií, inspirovanou vozy první americké ligy NASCAR Sprint Cup. Jednotné pneumatiky General Tire 11,5/27,5 R 15 (slicky i mokré) nahradily loňské BF Goodrich (ještě dříve se užívaly Micheliny). Převodovka je čtyřstupňová, vůz o délce 5,1 metru a hmotnosti 1225 kg zrychluje na sto za 3,2 sekundy a dosahuje největší rychlosti 245 km/h. V sezoně 2020 nás závody stock cars v Mostě čekají o víkendu 20. – 21. června jako třetí podnik šampionátu.
NASCAR WHELEN EURO SERIES CHAMPIONS |
||
Rok |
mistr Elite 1 |
mistr Elite 2 |
2013 |
Ander Vilariño (E) |
Anthony Gandon (F) |
2014 |
Anthony Kumpen (B) |
Maxime Dumarey (F) |
2015 |
Ander Vilariño (E) |
Gianmarco Ercoli (I) |
2016 |
Anthony Kumpen (B) |
Stienes Longin (B) |
2017 |
Alon Day (IL) |
Thomas Ferrando (F) |
2018 |
Alon Day (IL) |
Ulysse Delsaux (F) |
2019 |
Loris Hezemans (NL) |
Lasse Soerensen (DK) |
Převzato z časopisu