Motorsport
NASCAR RACING 1948 – 2018 – Největší seriál
Tom Hyan 14.05.2018 09:59
Přestože v Evropě holdujeme automobilovým rallye a formuli 1, málokdo zná odpověď na otázku, které automobilové závody mají ve světě největší popularitu...
Zasvěcení to však dobře vědí. Formuli 1, Indy Car i světové rallye a maratony překonává americký okruhový šampionát NASCAR Stock Cars, pořádaný už sedmdesát let pod hlavičkou organizace NASCAR, tedy National Association for Stock Car Auto Racing. Důvody vzniku byly jednoduché. Prostě touha po rychlosti a soupeření. Nejdostupnější jsou sériově vyráběné automobily, tedy stock cars, jež si američtí jezdci začali upravovat sami doma. Jezdilo se na nejrůznějších tratích, ale teprve NASCAR vtiskl šampionátům jejich dnešní organizaci, předpisy a celkový řád. Dnes pořádá ročně přes půldruhého tisíce závodů na nejrůznějších tratích v USA, Kanadě a Mexiku, ale také v Evropě -(NASCAR Whelen Euro Series), Austrálii a Japonsku. Největší zásluhu na novém uspořádání, jež letos slaví sedmdesát let, má rodina Williama (Billa) Henryho Getty France staršího, který se sice narodil v hlavním městě Washingtonu (DC), ale většinu života žil na slunné Floridě, kde se podílel na organizaci místních závodů na rozlehlé pláži v Daytona Beach. Tam se od počátku století pořádaly především známé rekordní jízdy a pak první závody se sériovými vozy. Bill France se zúčastňoval, v prvním závodě 1936 v Daytoně dojel pátý. Už v roce 1940 se stal neoficiálně národním automobilovým mistrem (neexistovala totiž organizace šampionátu, ale Bill měl nejlepší soubor umístění včetně vítězství); vypuknutí druhé světové války také v USA po japonském útoku na Pearl Harbor zhatilo jeho další plány na rozvoj automobilových závodů, jež se pochopitelně ve válečných letech zastavily. Nedlouho po válce se k nim však vrátil a chtěl jejich pořádání vylepšit. Bill France Senior (1909 – 1992) už jako školák vyjížděl s rodinným Fordem Model T okusit rychlost na klopené dřevěné dráze poblíž Washingtonu u Laurelu ve státě Maryland, opravoval automobily a vedl vlastní servis.
Celkem se mu dařilo, ale chtěl více. Jednoho dne koncem roku 1934 naložil rodinný Hupmobile, usadil do vozu manželku Anne a malého synka Williama Claye Juniora a vyrazili směrem na jih. Zda jeli do Tampy či Miami je dodnes záhadou, stejně jako proč skončili v Daytona Beach. Zřejmě to bylo příjemné počasí, které je přesvědčilo a překvapilo, byli zvyklí na tuhé zimy ve Washingtonu. Jedno je jisté, záhy uspěli. Bill France vybudoval závodnické impérium, jež dodnes rodina spravuje jako soukromou firmu, v jejímž čele dědečka a otce vystřídal Brian Zachary France, nynější šéf od roku 2003, kdy se v jedenačtyřiceti letech věku ujal vedení organizace NASCAR. Organizace NASCAR byla založena 21. února 1948 a hned se pustila do pořádání závodů. Od počátku se počítalo s rozdělením do kategorií, přetrvávajícím dodnes a původně zavedeným jako Strictly Stock, Modifieds a Roadsters, později přejmenovaným v první kategorii na Grand National a posléze na slavný NASCAR Winston Cup (první ligu), jenž se ovšem po zákazu tabákové reklamy po roce 2003 dále měnil podle sponzorů (Nextel/Sprint Cup do 2007/2016, od loňska Monster Energy Cup). Nynější šampionát čítá přes třicet závodů hlavní série ročně, kdy o víkendu jede první liga NASCAR Monster Energy Cup, druhá s lehce staršími a slabšími vozy Xfinity Series (dříve Budweiser Late Model Sportsman/Busch Series podle pivovaru, pak 2008 až 2014 coby Nationwide Series podle sponzorující pojišťovny) a třetí pro populární pikapy NASCAR Camping World Truck Series (prvně 1995 jako Craftsman Truck Series). Základem závodní techniky jsou dodnes Stock Cars s velkými osmiválcovými motory, které sice přešly ze čtyřhrdlových spádových karburátorů na elektronické vstřikování paliva, ale stále patří k jednoduššímu, a tedy levnějšímu závodnickému náčiní.
V první lize Monster Energy Cup dosahují motory výkonu až 533 kW (725 k) podle charakteru trati, objem válců je do 5,9 litru a nadále se používá skutečná klasika s tyčkovým rozvodem OHV a dvouventilovými hlavami. Poměrně jednoduchá je i čtyřstupňová manuální převodovka, přenášející výkon osmiválce na zadní nápravu relativně krátkým spojovacím hřídelem. Rychlosti však dosahují 300 km/h, jízda je velmi náročná, protože velké vozy se navzájem aerodynamicky ovlivňují, zejména na převažujících oválných tratích (tedy při jízdě jen s levými zatáčkami). Stock Cars se ovšem objevují i jinde, třeba na klasických silničních okruzích Watkins Glen (NY) nebo Sonoma (CA). V roce 1948 se jelo 52 závodů dirt track ve třídě Modifieds, titul dobyl Red Byron. První oficiální šampionát Strictly Stock 1949 opět vyhrál Red Byron (Oldsmobile), druhý skončil slavný Lee Petty (Plymouth), otec Kinga Richarda, pozdějšího vítěze rekordních 200 závodů. Jejich skóre bylo 842,5:725 bodům, Byron vyhrál první závod v Daytoně, v tom vůbec prvním v Charlotte (North Carolina) byl Glenn Dunnaway (Ford model 1947) diskvalifikován pro úpravu zadního odpružení (šlo o sériové Strictly Stock), a tak se vítězem stal Jim Roper na Lincolnu. Red Byron a Rob Flock (Oldsmobile) vyhráli po dvou závodech, jedno vítězství z osmi závodů měli Lee Pet-ty, Curtis Turner (také Oldsmobile), Jim Roper a Jack White (také Lincoln).
Vítěz šampionátu obdržel 5800 dolarů na cenách, druhý Lee Petty 3855 dolarů. Vývoj však byl překotný. O čtyři desetiletí později vyhrál Jeff Gordon (Chevrolet) třináct závodů, získal 5328 bodů, mistrovský titul 1998 a také 6 175 867 dolarů na cenách. Závodů začalo přibývat, nadvládu Oldsmobile zastavil legendární Fabulous Hudson Hornet, ale po roce 1955 se šampionát stal doménou automobilů detroitské Velké trojky Ford (Ford, Mercury), Chrysler (Chrysler, Plymouth, Dodge) a General Motors (Chevrolet, Pontiac, Oldsmobile, Buick). Také mezi jezdci vyrostla řada velkých hvězd, ale největší z nich je Richard Petty, který vyhrál neuvěřitelné dvě stovky závodů a ještě dnes (ukončil kariéru po sezoně 1992) se těší obrovské popularitě a zůstává šéfem vlastního týmu. V roce 2007 vstoupila do seriálu Toyota s vozem Camry V8 vyráběným v Kentucky a má osmiválec z Kalifornie. Později, po odstoupení Chrysleru (o nové Chargery pro sezonu 2013 neměl nikdo zájem, týmy už měly jiné vozy) je dnes konkurence pouze tří značek, Ford, Chevrolet a Toyota, jež se ve vyrovnané konkurenci střídají na stupních vítězů. Sezonu 2018 tradičně zahájil závod na 500 mil v Daytoně (už 60. ročník), který vyhrál osmadvacetiletý Austin Dillon (Chevrolet) pro tým svého dědečka Richarda Childresse, v němž převzal startovní číslo 3 po legendárním Dalem Earnhardtovi Sr., jenž stejně jako Richard Petty a Jimmie Johnson drží rekordních sedm mistrovských titulů. V sezoně 2017 se mistrem poprvé stal sedmatřicetiletý Martin Truex Jr. (Toyota), když vyhrál osm závodů a pětkrát dojel mezi pěticí nejlepších. K obhajobě vykročil s jedním vítězstvím z prvních šesti závodů šampionátu 2018.
Převzato z časopisu