Motorsport
Formula 1 Magyar Nagydíj 2015 – Závod roku
Tom Hyan 25.09.2015 05:12
Třicátý ročník Velké ceny Maďarska byl asi nejzajímavějším závodem sezony, na trati se totiž opravdu bojovalo...
Nudné defilé vozů Mercedes-AMG Petronas F1, jejichž jezdci Lewis Hamilton a Nico Rosberg zpravidla dominují závodu, zatím přerušil pouze Sebastian Vettel. Poprvé vyhrál při druhém startu na Ferrari SF15-T ve Velké ceně Malajsie, ale tam mu pomohla taktika (o jednu zastávku méně než Mercedesy) spolu s výjezdem safety caru, takže Hamiltona i Rosberga udržel za sebou. Znovu zvítězil v Maďarsku, kdy při opakovaném startu okamžitě překonal Mercedesy nejen on, ale i týmový kolega Kimi Räikkönen, v první zatáčce vystřelili do vedení a nepustili je z ruky až do Räikkönenova odpadnutí pro poruchu hybridního ústrojí (jednotka MGU-K nyní tvoří značnou část využitelného výkonu, její vyřazení znamená výrazné zpomalení, nikoli jako dříve nepříliš velký přínos KERS). O nadvládě Mercedesu však opět podal důkaz Lewis Hamilton, který klesl po chybách až do druhé desítky, ale znovu se probil na čtvrtou pozici. Penalizace za zavinění kolize (při souboji s loňským vítězem Danielem Ricciardem) ho pak odsunula na šesté místo v cíli, Nico Rosberg po proražení zadní pneumatiky (najel na Ricciardovo přední křídlo) klesl ze druhého na osmé. Poprvé od Velké ceny Brazílie 2013 (po 29 závodech!) nebyl žádný jezdec Mercedesu na pódiu (tedy do třetího místa)...
Velká cena Maďarska 2015 tak při 30. ročníku (jezdí se nepřetržitě od roku 1986) nabídla opravdu dramatický průběh s těsnými souboji a předjížděním, jimž jsme už v posledních letech odvykli. Už to vypadalo, že Ferrari získá double, což se naposledy podařilo na Velké ceně Německa 2010 (Fernando Alonso před Felipem Massou). Zrychlení obou vozů Ferrari SF15-T na startu bylo obdivuhodné, po vnější straně objely oba Mercedesy už v první zatáčce, nejrychlejší z kvalifikace Hamilton klesl za týmového kolegu Rosberga a vzápětí vyjel z trati, Vettel startoval ze třetí pozice, Räikkönen z páté. Možná jim trochu napomohlo opakování startu, které vždy první řadu znervózní; stalo se tak poté, co se Felipe Massa (Williams) netrefil do vyhrazeného místa na startovním roštu (Prostě jsem tu žlutou čáru z vozu neviděl, je snad na jiném místě než na dalších okruzích?). Dostal pětisekundovou penalizaci a když i týmový kolega Valtteri Bottas neudržel šestou pozici, skončil britský tým vedený Frankem Williamsem a jeho dcerou Claire letos podruhé bez bodového zisku. V mistrovství světa F1 patří k nejrychlejším Mercedes-AMG Petronas (osm vítězství z deseti závodů 2015) a Scuderia Ferrari; drží čelné pozice průběžného pořadí, ale třetím je právě Williams Martini Racing, do jehož vedení vstoupila Claire Williamsová (ročník 1976) v sezoně 2013.
Po loňském přechodu na motory Mercedes-Benz (místo Renaultů) se Williamsy neobyčejně zrychlily a Felipe Massa (bývalý jezdec Ferrari) tam dostal novou šanci, byť je pod tlakem týmového kolegy Bottase, dalšího finského závodníka F1, tipovaného coby nástupce krajana Räikkönena u Ferrari (původně to měl být nešťastný Jules Bianchi). V Maďarsku se vzchopil Red Bull Racing, který pro zaostání pohonných jednotek Renault Sport vyhrožoval odchodem z formule 1 (prý mají nabídku Ferrari), ale ve Viry-Cha-tillonu zapracovali a konkurenci překvapili. Loňský vítěz Daniel Ricciardo (Red Bull RB11) navzdory poškození vozu při kolizích dojel třetí, jeho týmový kolega Daniil Kvyat z ruské Ufy (ročník 1994) vyjel druhým místem své nejlepší umístění a zastavil tak kritiku Dr. Helmuta Marka, jenž ho ale do týmu jako mladou naději prosadil. Úspěch Renaultu završil čtvrtým místem sedmnáctiletý Max Verstappen z juniorské Scuderie Toro Rosso. Právě Verstappen byl příčinou revize předpisů FIA o získání Superlicence F1, od roku 2016 musí uchazeč nasbírat 40 bodů za tři sezony na základě hodnocení účasti a výsledků, startovat po dva roky v juniorské formulové kategorii, mít platný řidičský průkaz pro silniční provoz, projít testem sportovních řádů a nadále absolvovat nejméně 300 km jízdy v současném monopostu F1.
Znamená to, že Holanďan Max Verstappen, narozený 30. září 1997 v belgickém Hasseltu, již zůstane nejmladším účastníkem mistrovství světa FIA F1, pokud někdo tyto regule nezmění. Formule 1 má být soubojem mužů, nikoli dětí; nechal se slyšet bývalý mistr světa Jacques Villeneuve, který na okruzích bojoval s Josem Verstappenem, otcem Maxe. Součet věku obou jezdců Toro Rosso je totiž 37 let (Carlos Sainz jr. je ročník 1994), tedy více jen o dva roky, než je nejstaršímu Räikkönenovi, mistru světa 2007. Každý tým může v jediné sezoně nasadit pouze čtyři závodníky se Superlicencí FIA F1. Zjevně tím končí nominace bezúspěšných na development drivers, jak nám předvedli u Force India (Steven Goldstein z Kolumbie), Lotusu (španělská slečna Carmen Jordá, Číňan Adderly Fong) a Sauberu (opět Fong a Roy Nissany z Izraele), kdy šlo zjevně jen o získání finančních prostředků od jejich mecenášů. Některé sestavy jsou ovšem známé dopředu, například u Williamsu tvoří závodní tým Felipe Massa a Valtteri Bottas, ale i testovací jezdci Susie Wolffová (občas v pátečním tréninku P1) a Alex Lynn (mistr GP3 Series 2014; nyní GP2 Series ve francouzském týmu DAMS). Susie Wolffová je jedinou ženou, při-pravenou na start ve formuli 1; třiatřicetiletá skotská závodnice z Obanu má za sebou dlouholetou účast v DTM i britské formuli 3 (jako Susie Stoddartová). Nedávno se provdala za Toto Wolffa (43), rakouského šéfa týmu Mercedes-AMG Petronas F1, ale zůstává věrná Williamsu.
Čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel (na Red Bullu 2010 až 2013) už tedy vítězí i za volantem Ferrari; letos se objevil před maďarskou Grand Prix na stejné trati, když na Ferrari Racing Days v exhibiční jízdě předvedl starší mo-nopost Ferrari F2012 a přihlížel závodům Ferrari Challenge (vítězili i závodníci týmu Scuderia Praha), jízdám F1 Corse Clienti (bohatí amatéři na odkoupených vozech Ferrari F1 z let 1970 až 2013!), ale i premiéře klientů s novými okruhovými speciály Ferrari FXX K (nástupci FXX a 599XX). Vettel převzal Ferrari tam, kde jej Alonso opustil, ovšem letošní vůz je mnohem rychlejší než ten loňský. Zatímco Fernando Alonso, mistr světa 2005 a 2006 (na Renaultu) se trápí s problémy motorů Honda u McLarenu, jeho nástupce na Ferrari vítězí. Nový šéf týmu Maurizio Arrivabene přišel opravdu dobře, zkrátka v pravý čas... Fernando Alonso byl v Maďarsku spokojen, podařilo se neuvěřitelné, obě pohonné jednotky Honda RA615H vydržely a jezdci týmu McLaren Honda letos poprvé společně bodovali! Fernando Alonso dojel pátý (první body za desáté místo dobyl už v červenci v Silverstone), Jenson Button byl devátý. Zvýšení limitu použitých motorů na šest bez následné penalizace, jež FIA vyhlásila po Silverstone, může formuli 1 jen prospět, bez možnosti řádného testování totiž noví výrobci těžko mohou konkurenceschopnou hybridní jednotku vyvinout, a to i v případě značných zkušeností (Honda).
Yasuhisa Arai, šéf motoristického sportu ve vývojovém centru Honda R&D, tuto změnu uvítal slovy, že FIA tím může podpořit i nástup dalších výrobců, když dá více prostoru pro ladění a testování pohonné jednotky bez zbytečných penalizací. Ostatně mělo by jít především o sport, kdy se rozhoduje na trati, nikoli o economy run a šetření motorů. Není to snad vrcholná kategorie motoristického sportu? V Maďarsku se hovořilo i o tom, že závod patří k nejstabilnějším podnikům mistrovství světa formule 1, což nikdo při zrodu prvního ročníku v dávném roce 1986 nečekal. Bernie Ecclestone zaručil pořádání do sezony 2021, o prodloužení na dalších pět let vyjednává. Předpokládají se úpravy trati za přispění státu (předmluvu Köszöntö, tedy Vítejte, má v oficiálním programu sám Áder János, prezident Maďarské republiky), takže je asi ruka v rukávě, nicméně jezdci jsou s tratí spokojeni. Poněkud horší jsou tiskové středisko a také pobyt v hlavním městě Budapešti, pokud ovšem nejste v centru, či v pětihvězdičkovém hotelu. Jinde se válí bezdomovci, či jiná individua, odpadky a všudypřítomná špína, žebráci obtěžují řidiče při zastavení na křižovatce. Evropské standardy by měly být vyšší. Pro česko-slovenského příznivce F1 je ale závod na Hungaroringu nejdostupnější. Velká cena Maďarska znovu uzavřela první polovinu sezony, následovala čtyřtýdenní přestávka, po níž se jezdci vrátili na trať v belgickém Spa-Francorchamps. Věřme, že se stala začátkem sportovního soupeření, jež nastoupí místo dominance jediného týmu.
Převzato z časopisu