Motorsport
FORMA 1 MAGYAR NAGYDÍJ 2017 – Po třicítce...
Tom Hyan 25.09.2017 05:35
Loni oslavili na Hungaroringu třicet let od pořádání prvního závodu formule 1 za Železnou oponou, Maďarsko tak patří k nejdéle vypsaným Velkým cenám...
V roce 1986, kdy jsem absolvoval první Velkou cenu Maďarska s kolegy novináři Petrem Minaříkem a Jaroslavem Majorem, by mě vůbec nenapadlo, že se tato trať stane jednou z největších stálic světového šampionátu! V turbulentním vývoji posledních sezon mistrovství světa F1 vypadly z kalendáře i tak důležité podniky, jako jsou Velké ceny Francie a Německa, ale Hungaroring je nadále nestorem šampionátu. Bernie Ecclestone měl v Maďarsku jistě snazší pozici pro svoje obchodní aktivity než ve Francii nebo Německu, ale vytvořil tak fenomén, na který mohou být organizátoři Velké ceny Maďarska pyšní! V roce 2017 byla Velká cena Maďarska jedenáctým podnikem mistrovství světa formule 1, ale také prvním bez účasti Bernieho Ecclestona. Málokdo si všiml, že horliví pořadatelé hned zrušili pojmenování příjezdové cesty na okruh; tabulka s označením ulice Bernie Ecclestona prostě zmizela.
Ecclestone je i nadále čestným prezidentem F1, ale už se nezúčastňuje všech závodů, nové americké vedení šampionátu v čele s Chase Careyem postupně zavádí změny pro jeho větší atraktivitu. V Maďarsku to byly především nové zóny pro diváky včetně simulátorů jízdy F1, soutěže ve výměně pneumatik, jízda ve dvoumístné formuli 1 a další; pro novináře zmizely zbytečné bariéry do paddocku doplňkových závodů (F2/GP3 Series; Porsche Supercup) a v hlavním paddocku F1 se objevily nové atrakce jako autodráha, stolní tenis, šipky či koncertní vystoupení s unikátním kompozitovým klavírem Gergelyho Bogyanyiho. Ještě však bohužel chybí atmosféra amerických závodů, jezdci příliš nekomunikují a nadále se ukrývají před novináři i diváky... Za obrovského vedra nastoupilo v pátek do prvního volného tréninku dvacet jezdců. Podle pravidel mohou ve FP1 účinkovat také třetí jezdci týmů, což se letos příliš nevyužívá, ale Hungaroring byl jednou z výjimek. Americkému týmu Haas se to však příliš nevyplatilo, třiadvacetiletý Ital Antonio Giovinazzi v osmém kole havaroval a poškodil vůz natolik, že stálý jezdec Kevin Magnussen měl od FP2 technické problémy.
Mladý Mexičan Alfonso Celis (Force India) však jezdil bezchybně. V klasifikaci prvních dvou volných tréninků FP1 a FP2 překvapil Australan Daniel Ricciardo (Red Bull), jenž byl v pátek vůbec nejrychlejší, ale až v sobotu podlehl nástupu -Ferrari a Mercedesu. Lewis Hamilton (Mercedes-AMG), před závodem v celkové klasifikaci o pouhý bod za Sebastianem Vettelem (Ferrari), pochopil už v sobotu, že tentokrát rudým vozům z Maranella stačit nebude... Vozy Ferrari obsadily po sobotní kvalifikaci první dvě pozice na startu, vládl Sebastian Vettel před Kimi Räikkönenem, který se trochu zlobil, chtěl totiž týmového kolegu překonat nejen v tréninku, ale i v závodě. Opět se mu to nepodařilo, celý závod za ním jezdil v těsném závěsu, přestože Vettel měl kuriózní problémy s řízením, volant se mu podivně natočil, při jízdě přímo byl hodně skloněn vlevo! Mercedesy tentokrát nestačily, Valtteri Bottas pustil Lewise Hamiltona před sebe, aby se pokusil obě Ferrari dojet. Když se mu to nepodařilo, Hamilton sportovně třetí místo týmovému kolegovi vrátil. Daniel Ricciardo měl smůlu, už v první zatáčce ho vyrazil z trati týmový kolega Max Verstappen, poškodil mu boční chladič a z Ricciardova Red Bullu vytekla kapalina ve druhé zatáčce. Mladý Nizozemec sice dostal deset trestných sekund, ale to mu nevadilo, aby ztrátu dohnal a v cíli byl pátý za Hamiltonem, Bottasem, Räikkönenem a Vettelem.
Vítězný Sebastian Vettel dosáhl průměrné rychlosti 184,386 km/h a zvýšil náskok v bodovém hodnocení MS F1 z jednoho na čtrnáct bodů. Závod byl poměrně klidný, až na bratrovražedný boj Red Bullů... Dosud v mistrovství světa startovalo třiadvacet jezdců, překvapením byl návrat skotského závodníka Paula Di Resty, který zaskočil na Williamsu za nemocného Felipa Massu. Stalo se to však až v ostré kvalifikaci, Massa jel všechny tři volné tréninky, ale pak ho záhadná infekce definitivně vyřadila. Paul Di Resta, dříve sám jezdec týmu Force India, účinkoval na Hungaroringu jako reportér Sky F1 TV, během hodiny byl připraven a vyrazil do kvalifikace. Za pět kol se zlepšil o několik sekund, kvalifikoval se devatenáctý (jen o 0,766 sekundy za týmovým kolegou Lancem Strollem) a bezchybně absolvoval šedesát ze sedmdesáti kol závodu, než musel odstoupit pro technickou závadu. A pointa? V závodě řídil formuli 1 před více než třemi lety, nikdy nejel s novou hybridní generací dnešní specifikace a krátce se svezl jen při oslavách 40 let Williamsu GP na Silverstone s hybridním monopostem ročníku 2014. Tedy výkon hodný obdivu! O tom, že Ferrari byla na Hungaroringu opravdu bezkonkurenční, svědčí nejlepší čas Charlese Leclerca, vedoucího jezdce formule 2 a člena Ferrari Driver Academy, při testování v úterý po závodě. Devatenáctiletý rodák z Monte Carla už loni jezdil na Haasu F1 při prvním tréninku na Hungaroringu, určitě se ve formuli 1 znovu objeví. Také další týmy vychovávají nové jezdce formule 1, ve startovním poli už účinkují Nizozemec Max Verstappen (narozen 30. září 1997, loni vyhrál Velkou cenu Španělska při debutu na Red Bullu) nebo Kanaďan Lance Stroll (narozen 29. října 1998, letošní debutant na Williamsu s podporou bohatého otce, který mladíka přijel do Budapešti podpořit).
McLaren stále bojuje s nízkou výkonností a malou spolehlivostí motorů Honda, tentokrát však Fernando Alonso zazářil, když dojel šestý a závěrem závodu dokonce zajel nejrychlejší kolo! Jeho týmový kolega Stoffel Vandoorne bodoval desátým místem za jezdci týmu Force India, jenž zvažuje změnu názvu, především vypuštění jména Indie. To se totiž nelíbí nejen jiným sponzorům, ale ani zakladateli týmu, Indovi Vijay Mallyovi, jenž se dostal do křížku s indickými výběrčími daní... Na Hungaroringu se hodně hovořilo o ochranném rámu Halo před a nad hlavou jezdce, jenž podle posledního rozhodnutí FIA má být standardní výbavou monopostů F1 už od příští sezony. Názory na tento bezpečnostní prvek se různí, argumentem proti je omezení výhledu řidiče. Rozšíření o další tým F1 zjevně nehrozí, a tak boxy Manoru využila aktivita F1 Experiences se dvěma dvoumístnými vozy F1, vycházejícími z European Minardi/Tyrrell včetně motoru Cosworth V10, takže si diváci užijí i správný zvuk někdejších závodních strojů. Bývalý konstruktér F1 Mike Gascoyne podepsal novou smlouvu jako technický ředitel týmu Paula Stoddarta pro vylepšení dvousedadlových F1, jež Stoddart nasazuje od roku 2001. Už na tom pracuje padesát lidí, oživení aktivity při každé Grand Prix 2018 podporuje Liberty Media v čele s Chase Careyem, novým šéfem formule 1.
Převzato z časopisu