Motorsport
Dakarské soutěže – OiLibya Maroc 2013
Milan Olšanský 17.12.2013 07:47
Vedle slavného a opěvovaného Dakaru se během roku jezdí několik dalších soutěží, které jsou vnímány jako přípravka na vrcholné setkání na začátku roku v jihoamerických terénech.
Mezi ty nejznámější patří ruská Silk Way Rallye, egyptská Rallye Faraonů (pro letošek z pochopitelných důvodů zrušena), Africa Eco Race – soutěž pořádaná v intencích původního afrického Dakaru, tuniský Ell Chot a marocká OiLibya Maroc Rallye. Posledně jmenovaná, respektive její letošní ročník, proběhla ve třetím týdnu měsíce října. Mezi zhruba dvou sty soutěžními vozidly se v kategorii T4 kamiony objevily též dvě ostré soutěžní Tatry sdružení Bonver Dakar Project. Konkurencí jim bylo sedm dalších soutěžních trucků. I když „papírově“ měly obě Tatra 815 díky své technice a výkonům hnacích traktů poněkud navrch, na trati to tak vůbec nevypadalo. Je celkem jedno, zda šlo „jen“ o přípravu na Dakar nebo dokonce o regulérní soutěžení. Porážka v podobě prohry s téměř produkčním truckem MAN Portugalky Elisabete Jacinto (s motorem o polovičním výkonu, pravda také s podstatně nižší celkovou hmotností) a s druhým v pořadí kategorie Holanďanem Keesem Koolenem (Ginaf) je celkem vzato ostudná – alespoň v porovnání s ambicemi stále ještě technicky velmi zajímavých a výkonných soutěžních speciálů Tatra.
Technické martýrium
Zlomené poloosy u obou trucků Tatra (st. č. 406 – Robert Jan Szutkowski, Jaroslav Kazberuk a Filip Škrobárek, st. č. 408 – Tomáš Vrátný, Radim Kaplánek a Viktor Chytka) nejsou dobrou vizitkou technické přípravy speciálů. Pokud si někdo z nás v tento okamžik vzpomene na dobu, kdy poloosy praskaly u téměř továrních vozidel Tatra na opravdovém Dakaru, tak bude mít samozřejmě pravdu. Ale rozdíl je v tom, že důkladným technickým a konstrukčním vývojem je tato doba pro opravdové soutěžní Tatry již dávno minulostí. Je tedy s podivem, že Bonver Dakar Project si nedokáže nalézt cestu k odborníkům z fabriky (stále ještě tam jsou a stále na vývoji soutěžních trucků velmi intenzivně pracují) a požádat je o řešení. Vyvíjet něco, co je dávno vyvinuté, je minimálně ztráta energie a financí. Na druhou stranu „rozpad“ soutěžních osm set patnáctek na OiLibya Maroc Rallye 2013 velmi případně dokumentuje „drolení“ původně ambiciózního seskupení Bonver Dakar Projectu.
Alespoň třetí místo
Přesto, přese všechno polsko-česká posádka Robert J. Szutkowski, Jaroslav Kazberuk a Filip Škrobárek dosáhli nakonec po šesti etapách třetího místa v kategorii T4 kamiony (28. místo v konečné klasifikaci automobily/trucky). Kees Koolen, Jurgen Van den Goorbergh a Gijs Van Uden s truckem Ginaf obsadili v kategorii T4 místo druhé a v konečné klasifikaci automobily/trucky místo 19. Elisabete Jacinto, José Marques a Marco Cochninho s truckem MAN v kategorii T4 zvítězili a v klasifikaci automobily/trucky obsadili se ztrátou cca pět hodin čtyřicetpět minut 17. pozici. Během týdne soutěžící urazili v marockých terénech 1517 km a představili své ambice a možnosti směrem k blížícímu se dalšímu ročníku soutěže Dakar 2014. V souvislosti s agilní Portugalkou je třeba připomenout, že Ing. Tomáš Tomeček se s ní několikrát výrazně potýkal na další africké soutěži Africa Eco Race a hlavně, že nad ní po dvakráte zvítězil. S ohledem na vystupování vozidel Tatra na podobných soutěžích v posledních pěti letech se nebojím říci: značka Tatra by měla být za Ing. Tomáše Tomečka opravdu velmi ráda – jen díky němu se může chlubit přídomkem „vítězná“.
Převzato z časopisu