Motorsport
Dakarské soutěže – Pohár pro Královnu
Milan Olšanský 23.08.2018 05:27
Po dvou ostudných propadácích, na Silk Way Rallye 2017 a rallye Dakar 2018, se Aleši Lopraisovi konečně povedlo přivést svůj speciál Queen 69 ReBorn k prvnímu vítězství – vyhrál menší soutěž Marocco Desert Challenge 2018!
Dříve jsme rallye Marocco Desert Challenge znali pod názvem Libya Rallye, po jistých změnách a zvýšeném zájmu posádek, jejichž každoročním hlavním programem je rallye Dakar, však vyšla na nebi soutěží dakarského typu nová hvězda. Současně s ní se do popředí prodral také například Marteen van den Brink se speciálem Renault Sherpa z dílen Kressovi společnosti MKR Technology, který poslední dva ročníky v Maroku v kategorii „kamiony" vyhrál. Loňský ročník měl pro nás dokonce ještě zajímavější příchuť, v kategorii „automobily" exceloval Tomáš Ouředníček!
Česká očekávání Letošní ročník sliboval poměrně zajímavé startovní pole trucků, mezi nimiž nechyběl Aleš Loprais (Queen 69 ReBorn), kompletní trojka trucků ze severočeských Židovic – Marteen van den Brink (Renault Sherpa), Janus van Kasteren a Gert Huzink (oba dva Renault K520 MKR), Tomáš Vrátný (Tatra BDP Evo II) a záplava dalších dakarských jezdců. Jelikož se mezi startujícími samozřejmě neobjevil nikdo se speciály Kamaz, MAZ či Iveco, bylo celkem jasné, že se konkurenti budou moci prát opravdu o vítězství. Desátý ročník soutěže svým konceptem navázal na loňské změny. Opět protáhl všechny účinkující od pobřeží k pobřeží. Započal na panenské pláži Plage Blanche na pobřeží Atlantského oceánu a po týdnu a osmi etapách skončil u Středozemního moře. Jednotlivé etapy, které vedly prakticky z bivaku do bivaku, tedy bez jakýchkoliv spojovacích úseků, vedly kolem alžírských hranic velmi zajímavými oblastmi Maroka. Rychlé tratě, technické úseky, rozsáhlé pláně, písečné duny, solná jezera daly dohromady 2403 km čisté rallye. Nejvíce nás samozřejmě zajímalo, jak si se všemi nástrahami poradí naši jezdci. Velmi povzbuzující byla jízda Aleše Lopraise, který se ve třetí etapě ujal průběžného vedení a do skončení soutěže ho již nepustil, přesto, že ho potrápily i tři defekty za sebou. Celkově však mohl být nadmíru spokojen, protože jeho speciál Queen 69 ReBorn konečně dokázal dorazit v celku až do cíle. Aleš Loprais tak dokázal naplnit soutěžní odkaz svého strýce Karla: „v klidu a pohodě do cíle pro vítězství." Stále na trati, bez přejezdů Naopak posádka Tomáše Vrátného to měla po technické stránce poněkud složitější. Speciál Tatra BDP Evo II prošel jistými konstrukčními úpravami, z nichž nejvíce viditelnou bylo použití původní přední nápravy na místě té zadní.
Pro nezaujatého čtenáře to zní poněkud divně, ale účelem je konstrukčně umožnit vyšší zdvih zadních poloos a vyšší světlou výšku. Nejde o nic extra nového, podobně uvažovala a uvažuje celá řada dalších startujících s vozy Tatra. Nicméně největší konstrukční potenciál má samozřejmě samotná automobilka a ta jistě, až bude čas, se svým odzkoušeným řešením přijde. Tomáš Vrátný se zatím však potýkal v Maroku s různými technickými problémy, s ustřihnutými šrouby na zadní poloose, s ukroucenými hnacími hřídeli na zadní nápravě a podobně. Poslední dvě etapy jel nakonec jen s náhonem kol přední nápravy a skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Posádky se třemi speciály z dílny MKR Technology se jako obvykle velmi snažily o co nejlepší výsledek. Marteena van den Brink dokonce vybojoval tři etapová vítězství (Aleš Loprais „jen" dvě), ale na lepší než druhé místo celkově to nebylo. Skvěle jely i další dvě posádky van Kasteren vyhrál prolog, pátou a osmou etapu a přidal i dvě třetí místa, nicméně v konečné klasifikaci z toho bylo šesté místo v kategorii. Gert Huzink byl o něco horší, a tak dojel až na patnáctém místě. Štěstí v neštěstí V kategorii automobilů měl Tomáš Ouředníček ambice obhájit loňské vítězství, nicméně hned v první etapě bylo všemu konec. V plné rychlosti posádka soutěžního Fordu přehlédla solidní výmol na pláži a zcela spektakulárně rozházela svůj stroj v divokých kotrmelcích po okolí. Naštěstí oba dva vylezli z vraku pomocí svých vlastních sil a jak záhy zjistili, žádná podstatná zranění si z hrozivé havárie neodnesli. Jedinou útěchou, kromě dobrého zdravotního stavu, jim může být fakt, že jejich kotrmelcová eskapáda může aspirovat na „nejstrašnější rallye havárii roku."
Převzato z časopisu