Historie
SOUTH BOHEMIA CLASSIC 2017 – Posun vzhůru
František Vahala 23.10.2017 05:32
Historie
O druhém zářijovém víkendu se v jižních Čechách konal osmý ročník setinové soutěže South Bohemia Classic (SBC). Náměstí v Českých Budějovicích, odkud se v pátek startovalo, přivítalo rekordních 146 automobilů. I přesto se našemu týmu v drsné konkurenci podařilo uspět.
South Bohemia Classic se během let s přispěním Classicrallye.cz rozvinula ze soukromé projížďky okolím Lipna ve velkou setinovou soutěž, jež do jižních Čech každoročně láká stovky lidí. Organizaci zajišťují zkušený Pavel Kacerovský a tým ČK Motorsport, jenž stojí i za „rychlou“ květnovou Rally Krumlov. Pořadatelům se letos podařilo splnit ambiciózní plán dostat na start více než sto automobilů – ve třech třídách (Club, Classic a Exclusive) se nakonec na náměstí Svornosti v Českých Budějovicích sešlo rekordních 146 automobilů. V prestižní kategorii Club (do roku výroby 1945) startovaly pouze dva vozy: Praga 1128 Sport a Rover 10HP Saloon. První zmíněný nakonec bohužel závod nejel. Ve startovním poli měly velmi silné zastoupení automobily z 50. a 60. let – mezi všemi jmenujme různé Jaguary, hlavně E-Type v různých provedeních, ale nechyběly ani dva typy XK.
Britskou klasiku dále reprezentovaly automobily MG od běžnějších typů MGB či MGA až po krásné TF 1500 a TD. Ochuzeni nebyli ani příznivci italské automobilové školy, k vidění bylo několik Fiatů, Alfy Romeo a dokonce i Maserati a Ferrari. Zaujala oranžová Alfa Romeo Montreal ze 70. let, a co se týče Maserati, znalec mohl rozeznat nejen typy Bora a Indy, ale i Ghibli s téměř pětilitrovým osmiválcem a výkonem 310 koní. Na velkých soutěžích není překvapivá hojná účast modelů Porsche – při SBC jich bylo k vidění celkem dvacet, a to včetně vzácných typů 911 RS ze začátku 70. let. Pestrou směsici vozů dále dokreslovalo několik Cadillaců, Chevroletů, Triumphů, Lancií, Fordů, Mercedesů, BMW, Datsunů a Opelů. A nechyběla ani domácí automobilka Škoda, zastoupená paletou typů 110R a Felicia. Mimo zmíněné Datsuny byla japonská technika spíše raritní – na startu se nakonec objevily pouhé tři Toyoty, z nichž s nejzajímavějším typem startovala naše posádka. Jakožto „tovární“ tým Toyoty Česká republika jsme vyrazili se vzácnou Toyotou Corollou GT z roku 1982, jež vyniká zejména originálním motorem 2T-G se dvěma vačkovými hřídeli (DOHC) a dvěma dvojitými karburátory Solex-Mikuni. Ukázalo se, že jsme pro rychlou a náročnou soutěž s celkovým nájezdem přes 400 kilometrů vybrali dobře. Ale o tom až později. Hodnotné startovní pole uzavíralo několik desítek vozů kategorie Exclusive, do níž se mohou přihlašovat majitelé zajímavých vozů mladších 30 let. Mezi všemi bych vyzdvihl krásnou Hondu NSX nebo Ferrari Mondial T z roku 1993. SBC probíhá dle principů setinové rallye, což znamená, že se v rámci etap jezdí přesně na čas, ale o vítězi zpravidla rozhodují testy přesnosti, jež se jezdí na setinu sekundy přesně. Tento elegantní způsob soutěžení si již v ČR získal velkou oblibu a v praxi dokáže posádkám velmi důkladně zamotat hlavu.
Na letošní soutěži nás potěšilo, že testy byly pestré – projížděli jsme i jednoduché úseky, ale nouze nebyla o složité a zamotané zkoušky. Páteční večerní (a potažmo noční) etapa má velké kouzlo – projíždí se totiž například centrem Českého Krumlova, což je vždy skvělý zážitek. Další velkou výhodou SBC je výrazná podpora veřejnosti, takže návsi průjezdních obcí jsou často plné fandících lidí. Tak silnou atmosféru jiná soutěž u nás nemá. Během soboty jsme najeli přes 300 kilometrů a projeli krásnými místy, zmiňme hlavně oblasti Třeboňska nebo -Novohradských hor. Jak se dalo předpokládat, letošní ročník SBC i přes technické problémy ovládli favorité letošní sezony Albert Pance s Annou Ruthovou a Jaguarem E-Type. Zároveň se stali vítězi kategorie mechanických stopek a získali Classic Rallye -Trophy, v níž se sčítají výsledky z Carlsbad Classic a South Bohemia Classic. Ovšem je nutné podotknout, že ani náš tým Toyota rozhodně Automobilu neudělal ostudu. Společně s Monikou Buřičovou, zastupující japonskou automobilku, jsme obsadili celkově šesté místo a skončili pátí v prestižní kategorii mechanických stopek. Ve třídě Classic jsme tak dokázali uspět v konkurenci dalších 98 automobilů, a navíc jsme vyhráli i jeden náročný test přesnosti! Děkujeme značce Toyota za podporu a doufáme, že příště to bude ještě lepší. Nějaký recept na úspěch? Určitě plná soustředěnost a bdělost. Hlavní je zkrátka neudělat velkou chybu a nedostat zbytečnou penalizaci. Sezona setinových soutěží je letos uzavřena a lze konstatovat, že se ve všech ohledech vydařila. Velký respekt patří organizátorům SBC za to, že bravurně a bez chyb či zdržení zvládli tak velký počet automobilů a připravili velmi intenzivní a krásné zážitky. Nyní už zbývá jen procházet rozsáhlé fotogalerie, vzpomínat a připravovat se na další sezonu.
Převzato z časopisu