Historie
Sosnová Classic 2022 – Začátek nové tradice
Jindřich Lasík 18.07.2022 06:28
Dvě veteránské akce, Sosnová Classic spojená s Jarním Sosněním, ukázaly, že historické automobily stále více přitahují zájem veřejnosti. A když se neplatí vstupné, tak asi dvojnásobně.
Kdo zavítal na autodrom v Sosnové, určitě nelitoval. V jednu chvíli zde bylo k vidění na sto padesát vozidel. Vůbec poprvé se na okruhu proháněly předválečné závodní automobily jako Sénéchal SS, Bugatti 37, Bugatti 37A, Walter Super 6, Bugatti 13, MG KN , MG TA Special a Z18 Sport. V depu bylo k vidění ještě Maserati 4CM a také Wolseley Hornet Sport.
Speciální Walter Super 6 ze „zlaté éry“ dvoumístných závodních vozů byl vyroben v jinonické Waltrovce pod vedením dílenského mistra i závodníka Jindřicha Knappa roku 1930 pro závod do vrchu Zbraslav – Jíloviště, a zvláště však pro I. ročník Masarykova okruhu v Brně.
Při závodě na Zbraslavi dojel ve třídě 3000 až 5000 cm3 třetí průměrnou rychlostí 108,6 km/h a v silné zahraniční konkurenci celkově skončil na osmém místě. Do Brna přijel Jindřich Knapp bez velkých šancí, ale vedl si velmi dobře. Se startovním číslem dvanáct zajížděl krásné časy a v prvním kole byl v silnější kategorii až jedenáctý ze čtrnácti startujících. Ve čtvrtém kole zajel nejrychlejší kolo na československém stroji průměrem 99,8 km/h. Do jedenáctého kola stoupal pořadím až na výborné páté místo, ale v následujícím kole musel pro poruchu olejového potrubí odstoupit.
Speciál je postavený na standardním odlehčeném podvozku osobního typu Super 6 se šestiválcovým motorem OHV objemu 3250 cm³ se zvýšeným výkonem o přibližně 25 procent na 95 k (70 kW) při 4800 otáčkách za minutu. Pro závod Zbraslav – Jíloviště byl opatřen dmychadlem Roots, čímž výkon vzrostl na 115 k (85 kW) při 5200 min-1. V Brně startoval bez kompresoru.
Snad ještě nikdy nestály vedle sebe tři originální Tatry 607 Monopost. Dvě byly soukromých sběratelů Milana Zetka a Vladimíra Vávry (po okruhu ji proháněl Miroslav Krejsa) a jedna přímo z kopřivnického muzea. Kategorii Tatra doplnil ještě František Bauer s Tatrou 77 pro závod 1000 mil československých a Jaroslav Větvička s Tatrou 605.
Velkou pozornost vzbuzoval originální Talbot Lago T26 GS, za jehož volantem seděl Robert Kudela, zatímco tatínek František jezdil s Talbotem Barchetta. Pod kapotou typu Lago pracuje zážehový řadový šestiválec o objemu 4,5 litru s rozvody OHV o výkonu 300 k (221 kW). Zajímavostí je nejen dvanáct svíček, ale především převodovka Wilson s mechanickou předvolbou.
Robert Kudela vypátral, že jde o podvozek 110 057, tudíž jeden ze šesti továrních Talbotů. A také zjistil, že s automobilem startovala v roce 1951 ve slavném závodě 24 h Le Mans dvojice Louis Rosier, jeden z nejlepších francouzských jezdců, a pětinásobný mistr světa Juan Manuel Fangio. Bohužel pro technickou závadu musel Fangio vzdát po pěti hodinách z třetího místa. Právě s tímto automobilem se otec a syn Kudelové chystají na Le Mans Classic začátkem července.
Nejpočetněji byla zastoupená skupina Škoda, od modelu 1000 B5 až po Škodu Fabia Rally2 evo řízenou Janem Kopeckým. Kromě nich po okruhu neúnavně kroužili Petr Daníček se Škodou 130 LR Evo, Jindřich Indra s krásnou Škodou 110 L, Ota Zenkl ml. předváděl, jak rychlý dokáže být dneska soutěžní Favorit, atd. Krásnou Škodu 110 R Coupé pilotoval bývalý tovární jezdec Josef Srnský. V těchto dnech uplyne padesát let od jednoho z jeho největších úspěchů: v roce 1972 dojel druhý v Rallye Vltava za Vladimírem Hubáčkem.
Účast obohatil Stig Blomqvist, mistr světa v rallye, který také několik soutěží odjel s vozem Škoda. V Sosnové se představil se Škodou Felicia Kit Car. Právě s takovým vozem dojel druhý v Rally Bohemia a třetí v britské RAC Rally, jež se ale tehdy do mistrovství světa nepočítala.
Jízdní premiéru měla ještě Škoda 1100 OHC Coupé (viz AR 4/’22), jejíž renovace byla dokončena teprve nedávno. „Konkurenci“ na dráze jí dělala Škoda 1100 OHC v otevřené verzi. A to byl také pomyslný vrchol sobotního odpoledne, zakončený koncertem kapely Čechomor.
Sosnová Classic s největší pravděpodobností zahájila novou tradici závodních historických automobilů. Ještě nějaké automobily mají různí sběratelé „v záloze“, a tak je třeba za rok přijedou „provětrat“. Vždyť nikde jinde se tak hezky nesvezou na uzavřené trati, pokud nepočítáme závody do vrchu.
„Akci chceme určitě uspořádat také v příštím roce, možná i ve větším měřítku a jako dvoudenní ve dnech 14. a 15. května. Diváci by měli vidět více exhibičních jízd nebo jízd pravidelnosti. Určitě nebudou chybět opět škodovky, ani předválečné závodní automobily a formule. Sosnová Classic 2023 bude oslavou 120 let motoristických závodů na Českolipsku. Měl by to být takový malý Goodwood v našich možnostech,“ říká za organizační tým Pavel Dušánek.
Převzato z časopisu