Historie
7Castles Trial 2022 – Setina k setině
Petr Hanke 13.07.2022 05:13
Jako již tradičně se posádka Automobilu vydala na jarní projížďku kolem sedmi hradů a zámků ve středních Čechách. Příjemné svezení zpestřovaly časové testy přesnosti.
Letošní ročník setinové rallye 7Castles byl opět hojně obsazenou a výborně zorganizovanou akcí svého druhu. Organizátoři pro letošní ročník našli opět nové zajímavé silnice mezi severním okrajem Prahy a Českým středohořím, navíc objednali i slunečné počasí, takže zábava mohla v sobotu 30. dubna v 8:46 začít. Ve skutečnosti naše posádka startující s relativně mladým BMW M3 E30 z roku 1990 vyrážela od sídla společnosti Engine v outletu POP Prague až o 66 minut později, protože vozy se stavěly na start v minutových intervalech podle stáří. I když tak úplně pravda to není, protože začátek startovního pole zabraly historické vozy Škoda. Česká automobilka totiž byla hlavním sponzorem celé akce. K vidění tak byl třeba Rapid OHV a 440 Spartak a samozřejmě Felicia nebo 110R.
Zbytek startovního pole ale byl nejen mnohem pestřejší, z velké většiny také výkonnější a z řidičského pohledu zábavnější. Namátkou z účinkujících jmenujme třeba Renault 8 Gordini, nejrůznější provedení Porsche 911 Carrera, nechyběla dvě klasická Mini, Jaguar E-Type, Bitter Diplomat CD, Alfa Romeo Spider nebo Giulia Nuova Super či Ferrari 308 GTBi. V zadní části startovního pole mezi mladšími vozy kromě našeho červeného BMW zaujala trojice japonských specialit v podobě Nissan Skyline GT-R R34, Mitsubishi 3000 GT VR4 a Toyoty Supra 4. generace.
I když se výsledky setinových rallye odvíjejí od toho, jak moc, respektive málo se posádka při průjezdu testů přesnosti odchýlí od předem daného času, když se na silnici potká skupinka sportovních vozů let minulých, dokáže být za volantem velká zábava… Lehká první generace BMW M3 s točivým čtyřválcem 2,3 litru o výkonu 158 kW (215 k) i po více než třiceti letech ukázala, že radost z jízdy dokáže být nadčasová.
V letošním roce pořadatelé připravili celkem devět testů přesnosti, v nichž bylo různými způsoby nutné přesně na čas zajet 15 měřených úseků, plus dva tajné testy. Právě tajné testy s předem určeným časem jsou kořením celé soutěže, protože probíhají obvykle v rámci testů přesnosti, vyžadujících již samy o sobě značné soustředění. Vždy, když se před námi objevil symbol zelené vlajky, museli jsme si uvědomit, že od ní musíte ujet 80 metrů přesně za 14 sekund.
Na trati s celkovou délkou přibližně 250 km rozdělenou na tři etapy jsme zavítali přes Unhošť a Slaný do Dvora Perlová Voda v obci Kostelec nad Ohří. Odtud přes Peruc, Libčeves a západní okraj Českého středohoří do Libochovic. Poslední etapa nás zavedla do Litoměřic, Roudnice nad Labem a přes Velvary opět do Engine Classic Car Gallery.
V letošním ročníku jsme s navigátorem udělali jen dvě větší chyby – nepodařilo se nám trefit jeden tajný test a jeden kombinovaný měřený úsek. Naštěstí jsme ale na ostatních zajížděli časy pohybující se kolem první desítky až dvacítky. Výsledkem tak bylo celkově 16. místo z 69 startujících posádek, přičemž v kategorii youngtimerů jsme skončili první – takže soukromý závod s japonskými legendami náš německý stroj tentokrát vyhrál…
Převzato z časopisu