Historie
7 Castles Trial – I setina je hodnota
František Vahala 01.07.2016 05:59
Historie
Česká sezona setinových rallye začala již 30. dubna, kdy se konal náročný podnik jménem 7 Castles Trial. Na startu se objevilo několik velmi zajímavých vozidel…
Princip setinové soutěže je dobře známý v celé Evropě (podobným způsobem se jezdí Mille Miglia, Silvretta Classic a další) a i u nás se těší stále výraznějšímu zájmu. Základem jsou testy přesnosti, při nichž musí posádky ujet určitou vzdálenost na čas měřený na setinu sekundy přesně. Úseky mohou být složené, přičemž jsou vymezeny laserovými branami nebo tlakovými hadicemi. Na jarní soutěž 7 Castles Trial se přihlásilo celkem 63 posádek, takže organizátor rozšířil původní plán padesáti vozidel. Ve startovním poli zářilo startovní číslo 1, které dostal nejstarší vůz na trase: Siata Daina Gran Sport Coupé z roku 1953. Tento výjimečný italský sportovní vůz reprezentuje malou italskou automobilku, založenou v roce 1926 amatérským závodníkem Giorgiem Ambrosinim.
Zpočátku firma prodávala díly určené pro sportovní úpravy vozů Fiat, po druhé světové válce vytvářela pod názvem Siata i vlastní automobily. Konec firmy přišel s ropnou krizí v polovině 70. let. Typ Daina, spadající do třídy GT, vznikal v letech 1950 až 1958. Běžnější verze měly motor Fiat o objemu 1,4 litru (či 1,5 litru), ovšem automobil ze soutěže vyniká v několika ohledech. Jde o raritní verzi s motorem Fiat OHV 1817 cm³ se dvěma karburátory. Nabízí celkový výkon 51 kW (70 k), putující na zadní kola přes pětistupňovou přímo řazenou převodovku. Za zmínku stojí také hliníková karoserie, pod niž se podepsalo studio Bertone. Vůz má samonosnou karoserii a rozvor 2400 mm, -v-předu je použito odpružení s vinutými pružinami, zadní tuhá náprava používá půleliptická listová pera. Na všech kolech jsou bubnové brzdy. Další přitažlivý vůz ze startovního pole pochází z Velké Británie a jmenuje se MG TF. Je to evoluce MG série T, která vznikala v letech 1953 až 1955. TF je v podstatě faceliftem modelu TD – stále jde o vůz s rámovým podvozkem, ovšem proti předchůdcům vyniká elegantnějšími tvary. Pohání ho čtyřválec, v tomto případě již o objemu 1466 cm³, který nabízí výkon 47 kW (64 k) při 5000 min-1.
Celkem vzniklo 9602 kusů modelu TF včetně dvou prototypů a 3400 kusů TF 1500. Dalším velmi zajímavým účastníkem byl Chevrolet Corvette C1 z roku 1957. První generace americké sportovní ikony se vyráběla v letech 1953 až 1962, přičemž v roce 1956 dostala novou karoserii a proběhly i výraznější technické změny. Corvette jezdila standardně s osmiválcem, spojeným s třístupňovou přímo řazenou převodovkou. V roce 1957 byl zvýšen objem motoru na 4,6 litru a dostal vstřikování paliva GM-Rochester. Převodovka byla již čtyřstupňová, „automat“ na přání. Během rallye 7 Castles řídila krásnou červenou Corvette jediná dámská posádka na startu, za což jí patří respekt. Startovní listina ukazuje, že setinové soutěže jsou určeny spíše pro poválečná vozidla. Na start dorazilo 9 automobilů z 50. let, ovšem nejsilněji byla zastoupena 60. a 70. léta. Škoda Classic přivezla na start celkem 8 automobilů, přičemž největší pozornost získávaly otevřené Felicie. Při pohledu na projíždějící kolonu byl patrný rostoucí zájem o kupé Škoda 110R, která sebejistě stoupají na ceně. Není se čemu divit, je to poslední skutečně elegantní kupé domácí automobilky.
Kromě řady automobilů Porsche (většinou typů 911) měla silné zastoupení i značka Lancia. Maďarská posádka přijela s Lancií Gamma Berlina z roku 1981, české týmy startovaly s Deltou HF Integrale či typy Fulvia ze 70. let. Trasa soutěže měřila 215 km, přičemž start i cíl se odehrávaly v prostorách Engine Classic Car Gallery u pražského letiště. Posádky si během dopolední části prohlédly zámky Smečno a Lány a hrad Křivoklát. Následoval oběd v pivovaru Krušovice a odpolední etapy, během nichž projela kolona kolem Karlštejna do Dobřichovic a poté přes Zbraslav do Prahy a zpět do cíle. Letošní druhý ročník rallye 7 Castles byl proti minulému celkově složitější, na účastníky čekalo celkem 10 testů (8 značených a 2 tajné), průjezdní kontroly a složitá navigace. S nástrahami si nejlépe poradili manželé Vítkovi s MGA z roku 1958, kteří během dne nasbírali pouhých 277 trestných bodů. Druhé místo obsadil ambiciózní tým Štěpán a Albert Panceové s Alfou Romeo Giulia GTV z roku 1967 a 312 trestnými body. Bronz vybojoval Miloš Kašpar s Marií Janak a Austinem Mini 1275 GT z roku 1973 s celkovým počtem 524 trestných bodů. Jarní soutěž byla v podstatě náročným -tréninkem před celou sezonou. Dalším podnikem, jenž následuje, je tradičně noblesně pojatý Carlsbad Classic, který se koná v polovině července (15.–16. 7.), a sérii setinových soutěží uzavře sportovní South Bohemia Classic na začátku září (9.–10. 9.). Pořadatelé už nyní evidují vysoký zájem o obě akce, který dokazuje, že koncept setinových soutěží je správný a setkává se s adekvátní odezvou.
Převzato z časopisu