Historie
Winter Trial 2024 – Hledání zimy
Petr Bača 03.06.2024 06:31
Stojíme na okraji polského Krakova u zázemí rallyového týmu M-Sport Poland. Je chladné ráno a první startující posádka konečně potěžkává v rukou itinerář a další podklady pro celý soutěžní den. Začíná Winter Trial: soutěž zasvěcená zimě, automobilům let minulých, neveřejným mapám a spoustě úsměvů.
Podobně jako italská Mille Miglia nebo francouzské Tour Auto, je Winter Trial několikadenní automobilový podnik, ve kterém jde o to každý den v běžném provozu procestovat několik stovek kilometrů podle instrukcí organizátorů (kupříkladu v konkrétních pasážích dodržet přesně stanovenou průměrnou rychlost), absolvovat měřené úseky i na okruzích či uzavřených komunikacích, a především se neztratit. Zásadní odlišností proti zmíněným soutěžím se zvučnějšími jmény je nesrovnatelně širší pole zeměpisné působnosti, tedy pomineme-li teplotní rozdíly.
Nizozemští pořadatelé, zaštiťující se značkou Classic Events, jako kdyby neznali hranice. Ve více než dvacetileté historii Winter Trialu zavítali na řadu míst po Evropě, kde se dal na konci ledna a začátku února očekávat sníh na silnicích. Zatímco v letech 2001 až 2005 mířili závodníci z Nizozemska do Monte-Carla, v dalších ročnících si několikrát přišli na své tuzemští milovníci automobilové klasiky. A nejen ti. Itinerář zavedl soutěžní posádky v průběhu dalších let třeba také do Rakouska, Slovinska nebo Švédska. Letos, vedle již zmíněného Polska, padla volba na Slovensko a opět Českou republiku.
Celá soutěž působí dosti subtilně a nenápadně. Dílem za to mohou vozy, se kterými účastníci startují – těžko říci, zda se léty obrousily hrany, zvedly ceny automobilových skvostů nebo díky zkušenostem a zážitkům dostává přednost běžná produkce namísto exotických strojů či meziválečných veteránů. A tak zatímco jsme před více než deseti lety mohli potkat Ford Mustang, jsme teď rádi za Ford Escort první generace; namísto Jaguaru E-Type nám oko spočine na méně sportovním, zato nepochybně vhodnějším robustním Jaguaru MK II. Pro letošní rok platilo, že nemohou startovat automobily vyrobené po roce 1985 – z druhé strany bylo nejstarším vozem letošního ročníku Volvo PV544 z roku 1959. Severský výrobce byl tradičně hojně zastoupen, ve startovní listině figurovalo několik Amazonů různých motorizací a také rozměrná kupé typové řady 140. Soupisku ročníku 2024 rozšiřovala Porsche 911, jejichž hegemonii narušovaly dva modely s motorem vpředu (924 a 944); v seznamu přihlášených vozů měly své místo rozličné modely BMW, Alfy Romeo a Lancie, Morrisy, Fordy a další.
Na start se chystaly také u nás nepříliš známý Daf 66 Marathon, francouzská bohyně Citroën DS21 i Datsun 260Z z dalekého východu. Už na papíře kouzlila úsměv na tváři přítomnost českých posádek z ČK Motorsport, především pak jejich technika, vizuálně vyčnívající nad zbytkem startovního pole: Alfa Romeo GTV, Škoda 130 RS (v adekvátním barevném provedení karoserie jako při startu na Rally Monte-Carlo 1977) a Lancia Stratos (resp. Hawk HF3000, věrná replika italské ikony). Do soutěže bylo přihlášeno necelých šest desítek posádek, rozdělených do dvou tříd – ortodoxnější Trial s dvěma nočními etapami a o něco volnější Challenge.
Pořadatelé letos oficiální cestou vyzradili pouze startovní listinu a kde a kdy budou posádky spát. Vedle zimních podmínek je totiž pro Winter Trial specifická až do poslední chvíle utajená mapa, podle které se pojede. Soutěžící se vše dozvědí včas před startem etapy; divákům nezbývá než doufat, že se někde objeví alespoň kusé informace o průjezdních bodech. Variantou bývá pokusit se držet krok s některým soutěžním vozem a doufat, že zrovna nebloudí nebo že silnice nebude uzavřena pro běžnou dopravu. Letošní, na sníh a mráz skoupou zimu se posádky vydaly ze západního okraje Krakova a první etapa je zavedla po vlhkých i zasněžených silnicích o sto padesát kilometrů jižněji, do Tatranské Lomnice.
Následující den ráno, pod druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater, Lomnickým štítem, zamířili do Rajeckých Teplic. Etapa dlouhá bezmála 400 kilometrů centrálním Slovenskem vedla kopcovitým terénem, několika průsmyky, na pořadu dne byla i táhlá údolí; mokré a místy osychající silnice kontrastovaly se zasněženými pasážemi. Skoro až kýčovitě vypadající cíl v centru lázeňského městečka, kdy naproti hotelu stoupala pára z termálních pramenů, byl pro mnohé účastníky úlevným zadostiučiněním. A zatímco jedni hodovali v hotelové restauraci, jiní raději vzali pár plechovek českého ležáku a německý bylinný likér a s širokými úsměvy a bujarým smíchem se jali rozebírat uplynulou etapu přímo mezi zaparkovanými soutěžními vozy.
Třetí den si nás získal svou komplexností. Přejezd česko-slovenské hranice byl vskutku stylový – v bezmála 900 metrech nad mořem po ledem pokryté silnici přes sedlo pod vrcholem Kohútka. Sjezd ledem pokrytými serpentinami dal zabrat nejedné posádce, stejně jako lesní úseky s ledovými plotnami na Vsetínsku, důvěrně známé snad každému fanouškovi české rally. Dopolední kopcovitou sekci uzavřel oběd v Hranicích na Moravě, odpoledne bylo na programu o poznání méně kilometrů. Pořadatelé se samozřejmě nenechali zahanbit a snad předem počítajíce s absencí sněhu protáhli závodníky po řadě lesních cestiček a obslužných komunikací s nezpevněným povrchem. Vypovídající byl navigační galimatyáš, kdy na křižovatku přijely tři soutěžní posádky, každá vyrazila jiným směrem a dvě poté korigovaly svá rozhodnutí. Závěr dne se nesl ve znamení měřeného úseku na trati věhlasného šternberského Ecce Homo a zatímco posádky třídy Challenge poté zamířily do Olomouce na hotel, kategorie Trial absolvovala opětovný průjezd zmíněnou vrchařskou silnicí a následně noční etapu po úsecích Rally Morava. A na úplný závěr dne se opět proměnila kapota jednoho z vozů v hotelové garáži ve skromný bar, obklopený švitořící skupinkou.
Čtvrtá etapa vedla z hanácké metropole západně na úroveň Nového Města na Moravě, poté na polygon Automotodromu Brno a odtud zpět do Olomouce. Předposlední soutěžní den daly posádky Olomouci vale a po zastávkách u muzea v Kopřivnici či na třineckém Steel Ringu mířily do polské Wisly. Třídu Trial čekala ještě noční etapa v pohraničí, ztížená členitým terénem a sněhovými podmínkami. Cíl soutěže spatřili ti šťastnější šestý den, po závěrečné 240kilometrové etapě, opět v Krakově. Kategorii Trial opanovala posádka Alfy Romeo Giulia – Rob van der Leeuw/Maurits Verhoeff; vítězství v kategorii Challenge připadlo Diederiku Noltenovi a Tomu Hendriksovi s Porsche 911.
Převzato z časopisu