Historie
Chantilly 2024: studie a prototypy – Světová třída
Jiří Fiala 20.01.2025 06:49
Foto: Jiří Fiala
Světová třída. Studie a prototypy v Chantilly také letos tvořily působivý kontrast s nejlepšími šperky ze světa klasických automobilů, k nimž se vrátíme v příštím Automobilu.
Každý se mohl na vlastní oči přesvědčit, kam se vývoj tvarů a techniky posunul v časovém oblouku od roku 1908 (Truffault 4 NT) řekněme po rok 2030 (DS, Lancia, Renault). Desítky tisíc lidí si přišly užít v prostředí mondénních zahrad a parků zámku Chantilly klasické automobily. Vozy blízké i vzdálené budoucnosti k nim byly vítaným kontrastem.
Všechny studie a prototypy byly pojízdné. Obrázky některých přinesla média těsně před akcí s tím, že je diváci uvidí ponejprv (opět staticky) na autosalonu v Paříži. Účast co do počtu značek byla podobná jako v roce 2022, geograficky se vozy rekrutovaly převážně z Francie a jižní Evropy. Některé se nacházely na startu sériové výroby, jiné, zahleděné do vzdálenější budoucnosti, nikdy nepoznají výrobní pás. Soutěžilo celkem 10 automobilů, ale obecně neznámých novinek bylo více.
Lancia Pu+Ra HPE zvítězila hlasy odborných porotců. 15. dubna 2023 slyšelo o konceptu jen několik málo zasvěcených. „Čistá a Radikální“ (Pu+Ra) měla nastartovat znovuoživení značky. Nevšední design, revoluční elektrická technika (dojezd přes 700 km, plné nabití za 10 minut, spotřeba méně než 10 kWh na 100 km…) na platformě STLA. Při všem tom radikalismu připomíná boční tvar kupé 2+2 s užitkovou zádí překvapivě hodně podobně tvarovanou Lancii Beta HPE (1975–1984). Panoramatická střecha dovoluje výhled na všechny strany. Doplňuje ji inteligentní virtuální rozhraní „S.A.L.A.“ integrující audio, klimatizaci a osvětlení a ovládané hlasovými povely. Inteligence rozezná náladu řidiče a posádky a k tomu vybere jedno ze tří chování.
Foto: Jiří Fiala
Zezadu je Pu+Ra HPE až neuvěřitelně podobná zádi Stratosu, také díky lamelám zadního skla, inspirovaným slunečními clonami paláců z Benátek. Kruhové motivy na střeše, palubní desce a ovladačích mezi předními a zadními sedadly jsou údajně typické v italských domácnostech. Zatímco původně bylo HPE zkratkou High Performance Estate (výkonné kombi), dnes je chápou „elektricky“ jako High Performance Electric. Zelená metalíza evokuje udržitelnost a pokrokovost, současně Lancii Flaminia Azzuro Vincennnes (1965), kterou nalakoval Touring stejným, ale dnes „modernizovaným“ odstínem Progressive Green. O luxusní interiér se postarala, jak jinak, italská nábytkářská firma Cassina. Dveře kryje povlak z materiálu MARM/MORE, kombinace prachu mramoru a voděodolné recyklované tkaniny v přírodních barvách. Délka x šířka x výška: 4450 x 1950 x 1350 mm. Aby nebylo o kořenech novinky pochyb, doprovázel ji krásný Stratos HF (1973) zapůjčený z depozita Stellantis HUP v Miláně.
Lancia Ypsilon, čtvrtá generace supermini, již sjíždí z pásu v ověřovací sérii. Šéfové si ji mohli prohlédnout v milánském ústředí 14. února 2024. Příď se svislým motivem bude patrně dominovat budoucím typům Lancie (jak předeslala Pu+Ra HPE), zatímco kruhové zadní svítilny odkazují na Stratos. Novinka zapadá do firemní strategie, v níž od roku 2026 budou představovány pouze elektrické Lancie a od roku 2028 budou prodávat výhradně elektrické vozy. Stručné informace uvádějí mild hybridní zážehový tříválec 1,2 l THP (115 kW/156 k; 260 N.m; 150 km/h) a šestistupňovou dvouspojkovou převodovku e-DCT. Elektrická verze využívá lithium-iontového akumulátoru s kapacitou 51 kWh. Dojezd 394 až 403 km. Brzy se objeví verze Ediziona Limitada Cassina, HF a 4 HF. Rozvor 2540 mm, délka x šířka x výška: 4450 x 1950 x 1350 mm, pohotovostní hmotnost 1282 až 1584 kg.
Foto: Jiří Fiala
DS SM Tribute zde při svém světovém debutu nezabodovala. Přitom značka, vzniklá roku 2014, stejně jako soutěž elegance v Chantilly, se účastnila ve všech šesti předcházejících ročnících. Vybojovala řadu cen v prototypech i klasických vozech. Expozice se nesla v duchu hesla „Cestování je uměním“. Skici se začaly rodit v roce 2020. Šéfdesignér DS Thierry Metroz prezentoval moderní pojetí Opronova rozměrného dvoudveřového čtyřmístného kupé siluetou i ze všech stran, moderně interpretující legendární model SM. Jen pod kapotou nepracuje V6 Maserati, nýbrž elektřina. Impozantní jsou litá, vzadu částečně skrytá pětipaprsková kola o průměru 22“. 70. léta evokuje dvoubarevný lak, hranatý volant, gravírovaná kůže výplní dveří i sedačky čalouněné kůží a Alcantarou v barvě staré slonoviny.
Foto: Jiří Fiala
Bugatti Tourbillon (viz AR 10/’24), „krása, výkon, luxus“, futuristické, ale přitom reálné. Vyhrálo Cenu publika, „navržené pro věčnost a tvarované rychlostí“. Debut se odehrál 21. června 2024. Jde o zcela novou platformu i hybridní pohon (atmosférický V16 7,3 litru a elektromotory 3x 250 kW, dohromady 1323 KW/1800 k; 400 km/h). Doplňujeme, že společnost upustila od pojmenování podle legendárních závodníků. Jméno Tourbillon je odkazem na francouzské rodiště Bugatti v Molsheimu, zároveň na krásné, jemné francouzsko-švýcarské přídavné zařízení, patentované roku 1801, které eliminuje účinky gravitace na hodinky. Dodnes zajišťuje konzistentní a přesnější sledování času.
Foto: Jiří Fiala
Bugatti Bolide „Type 35 Hommage“, jeden ze dvou prvních kusů oslavujících livrejí nesmrtelný závodní Typo 35, nejúspěšnější závodní vůz světa, od jehož premiéry nás dělí 100 let. Výlučně okruhový stroj pohání motor W16 8,0 litru (1323 kW/1800 k), celkem v letech 2024 a 2025 vznikne 40 kusů.
Foto: Jiří Fiala
Alfa Romeo 33 Stradale. Doprovázela ji studie Alfa Romeo 33 Spider Cuneo (1971) „klín“, třetí dílo Pininfariny (Paola Martina) určené k vítězství v závodech. Debutovala na autosalonu v Bruselu 1971.
Foto: Jiří Fiala
McLaren Senna Sempre „Senna navždy“ po národní brazilské barevné kombinaci monopostu F1 MCL38 z GP Monako oslavuje speciální livrejí tohoto fenomenálního závodníka, který zahynul před 30 lety, 26. května 1994 na GP San Marina. Podobně je laděn také interiér vyzdobený dvojitým „S“, hesly a podpisy Brazilce. S motorem V8 4,0 litru s párem elektricky ovládaných dvojitých turbodmychadel (588 kW/800 k) a sedmistupňovou převodovkou SSG jezdí rychlostí až 335 km/h a zrychluje z 0 na 100 km/h za 2,8 s. Hmotnost 1198 kg. Společnost mu dělaly McLareny Artura Spider a 750 S.
Foto: Jiří Fiala
Quarkus P3 Pikes Peak. Zakladatel francouzské značky Quarkus, Darmien Alfano, předvedl již třetí prototyp závodního vozu legalizovaný pro jízdu po silnici. Řešení je „radikální a vizionářské“. Nosnou část i karoserii postavili z trubek, slitiny z materiálů jako uhlík, hliník, kevlar a titan. Velmi kompaktní pohonná hybridní jednotka (221 kW/300 k) spaluje E85. Hmotnost činí 600 kg. Podvozek může mít nastavení TRACK nebo ROAD. Tento třetí z deseti prototypů vyzkoušeli v ostrém startu v jízdě do vrchu Pikes Peak. V roce 2026 má dojít na 26 kusů Quarkus Première Edition.
Foto: Jiří Fiala
Lamborghini Countach 25th Anniversary (1990) přijelo jako předzvěst moderních vozů s býkem ve znaku. Na jeho ladění se podílel Sandro Munari a detaily precizoval tehdejší zaměstnanec Horacio Pagani. Základem je verze LP5000 Quattrovalvole s motorem V12 5,167 litru (335 kW/455 k).
Foto: Jiří Fiala
Bentley Blizzard se veřejně objevil koncem jara 2024. První kus údajně sestavili v roce 2019, roku 2023 dostal Cenu za nejlepší historický vůz. V soutěži prototypů sice nefiguroval, za pozornost však určitě stojí. Britská značka Blizzard Motor Car se účastnila elegantním kabrioletem Bentley Blizzard. Šéfinženýr Bentley Ivan Everden přišel roku 1950 s nápadem postavit malé Bentley na šasi Bentley Mk. VIII jako protiváhu menšímu Jaguaru XK120. Vůz ztvárnil Cecily Jenner, šéf designérů z Crewe. Ke stavbě nedošlo, automobilka zůstala u typických velkých vozů. Zbyl jen obrázek. Nápadu se chopili specialisté na Bentley a Rolls-Royce z renovátorských firem existujících 60 let. Pomocí nových, mnohem přesnějších technických postupů postaví podle původních výkresů šasi i karoserie limitovanou sérii patnácti vozů Bentley Blizzard.
Foto: Jiří Fiala
Převzato z časopisu