Historie
Chantilly 2022 – Podzimní sklizeň
Jiří Fiala 16.02.2023 05:35
Foto: Jiří Fiala
Foto: Jiří FialaSpolehlivými lákadly nejvýznamnějších autosalonů byly debutující koncepty a studie. Jenže autosalony se jaksi nepořádají a automobilové přehlídky jsou atomizovány na mnoho často virtuálních prezentací.
V této situaci si vydobyly význačná postavení soutěže elegance a podniky soustředěné na klasické a sportovní automobily (Villa d’Este, Goodwood nebo Chantilly). Navštěvují je davy informovaných a často i solventních potenciálních zákazníků. Futuristické tvary a funkce konceptů dobře kontrastují s brutálními karosériemi veteránů.
Některé kousky z bohaté podzimní žně byly k vidění o pár týdnů dříve v Goodwoodu, jiné pak měly premiéru v nadcházející Paříži. Koncepty tvořily v chantillském moři klasiků samostatný ostrůvek s odděleným hodnocením. Kromě devítky soutěžících konceptů jsme našli další na stáncích jednotlivých firem. Pravdou je, že zářiová „garden party“ na rozsáhlých pozemcích zámku Chantilly byla skvělým pódiem k jejich prezentaci. Automobilky i designérská studia příležitost dobře využily. Ladné futurum se dobře vyjímalo na pozadí fontán s vodotrysky, mohutných členitých zdí zámku, vodních ploch a stromů.
Aston Martin DBR22
Vítěz třídy hlasy odborné poroty předvedl dokonalou kombinaci uhlazených tvarů moderního supersportu s ozvěnou závodních legend DBR1 a DBR3. Designér Marek Reichman odvedl vynikající práci, jež je také poctou desetiletí Divize Q, stavějící vozy zákazníkům podle individuálních zadání. Dynamiku podtrhuje aerodynamický kryt zádě, zvlněný v oblasti hlav posádky. Tvar panelů přídě a zádě podporuje tuhost karosérie v krutu. Ačkoli silueta dvoumístného speedsteru z uhlíkových kompozitů tíhne k retrochápání, ukrývá moderní techniku značky – 5,2litrový motor V12 (518/705 k; 753 N.m) se dvěma turbodmychadly spolu s osmistupňovou samočinnou převodovkou dovolující zrychlení 0–100 km/h za 3,4 s a nejvyšší rychlost 319 km/h. Pro zhotovení pomocného zadního rámu firma nově uplatnila technologii 3D tisku. Samozřejmostí je pečlivé nastavení podvozku včetně adaptivních tlumičů.
Foto: Jiří Fiala
DS E-Tense Performance
DS E-Tense Performance byl silným favoritem. Značka DS zde zvítězila ve stejné kategorii už v roce 2016. Novinku inspirovala aerodynamika a úspěchy závodního týmu formule E (2 tituly pilotů a 2 týmů). Pod karbonovou karosérií najdeme podvozek monopostu E-Performance (2 elektromotory: 250 kW/340 k vpředu a 350 kW/476 k vzadu; kumulativně 800 N.m). Kompaktní akumulátor Quartz EV Fluid.
Foto: Jiří Fiala
Bentley Mulliner Batur
Bentley Mulliner Batur prezentuje designérský jazyk budoucích čistě elektrických vozů s okřídleným „B“ ve znaku. Zatím jeho motorový prostor vyplňuje poctivý zážehový W12 přeplňovaný párem turbodmychadel (544 kW/740 k). Jde o jeden z posledních motorů Bentley se spalováním benzínu. Pro Mulliner, dvorního stavitele individuálních karosérií značky Bentley, představuje Batur (= jméno jezera na indonéském ostrově Bali) již druhou specializovanou mikrosérii (18 kusů) po dvoudveřovém dvoumístném otevřeném voze Bacalar (12 kusů) z března 2022.
Foto: Jiří Fiala
Renault R5 Turbo 3E
Renault R5 Turbo 3E byl favoritem návštěvnického fóra, které oznámkovalo jasnou a přímou návaznost na tvary i siluetu soutěžního dravce R5 Turbo (1980–1984). Každý z 3576 vyrobených kusů původních R5 Turbo tehdy vyvolával ohlédnutí. Ale na rozdíl od nich nešlehají ze zádí studie plameny, neboť novinka je 100% elektrická. Číslo 3 odkazuje na pokračování v řadě 5R Turbo a Turbo 2; E znamená elektropohon. Dvoumístný elektrický drifter má stejně jako předchůdce poháněná pouze zadní kola. Každé má svůj elektromotor (dohromady 279 kW/380 k; 700 N.m), akumulátor leží uprostřed pod podlahou. Všechno chrání bytelný trubkový rám. Vnější rozměry (d/š/v = 4000/2020/1320 mm) a mnoho detailů přímo odkazují na slavný vzor, ale firma tvrdí, že nejde o nostalgii, nýbrž o schválně přehnaný design ve stylu videozábavy. Dvojník funkčního a předpisy splňujícího vozu bude štikou nových videoher.
Foto: Jiří Fiala
Delage D12
Delage D12 sice debutovalo už koncem roku 2019 v Los Angeles, ale doma bylo nové. Pro jízdu na veřejných silnicích homologovaný sportovní vůz má upravené zavěšení z F1. Spolujezdec sedí za řidičem. Hybridní pohon se skládá z ve firmě vyrobeného nepřeplňovaného V12 7,6 litru (728 kW/ /990 k) a elektromotoru (81 kW/110 k). V konstrukci podvozku, karosérie a kol se uplatnily uhlíkové kompozity a principy designu stíhaček. Kombinací aktivovaných motorů nabízí jízdní režimy City, Road, Track a My Mix (kalibrovaný individuálně řidičem). Klientské vozy mají dvě verze, GT nebo Club. Výroba limitovaných 30 kusů má začít během tohoto roku.
Foto: Jiří Fiala
Bugatti W16 Mistral
Bugatti W16 Mistral prezentovali pod heslem „ultimativní roadster“. Nejnovější interpretace a evoluce téma Chiron s osvědčeným motorem W16 a snad i závanem Bugatti Type 57 Grand Prix Roadster (1934). Společnost říká, že přes 40 % všech doposud prodaných Bugatti nemělo pevnou střechu.
Foto: Jiří Fiala
McLaren Artura
McLaren Artura má být „nejčistší destilací všeho, co doposud firma postavila“. Hybridní „hypercar příští generace“ v sobě snoubí „superlehkou konstrukci podvozku, jejímž jádrem je kompozitový kokon MCLA (McLaren Carbon Fibre Lightweight Architecture), opojný výkon (hybridní zážehový V6 3,0 litru s párem turbodmychadel a elektromotor s kumulativními hodnotami 493 kW/671 k; 720 N.m), vynikající podvozek a průkopnickou elektroniku“. Artura ujede na čistě elektrický pohon vzdálenost 31 km. Zrychluje z 0 na 100 km/h za 2,9 s a jede rychlostí až 330 km/h.
Foto: Jiří Fiala
Qurrkus P1
Ve stadiu prototypu se doposud nachází sportovní vůz P1 nové domácí značky Qurrkus, poháněný doposud neupřesněným spalovacím motorem.
Foto: Jiří Fiala
Aston Martin X Brough Superior
Jednostopý Aston Martin X Brough Superior AMB 001 se zde vyskytl mimo soutěž, ale ilustruje, že i motocykly mají své studie. Tuto novinku s rámem z uhlíkových kompozitů pohání litrový V2 turbo (132 kW/180 k).
Foto: Jiří Fiala
Lotus Emira a Lotus Eletre
Lotus, nyní většinově v čínských a menšinově malajsijských rukou, dovezl kupé Emira (debut Goodwood 2021), jehož sériová výroba se právě rozbíhá. Jde o poslední Lotus poháněný spalovacím motorem (přeplňovaná Toyota V6 3,5 litru; 294 kW/400 k s šestistupňovou manuální nebo automatickou převodovkou; později i s přeplňovaným 2,0litrovým čtyřválcem Mercedes-AMG, 268 kW/365 k, a osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou). Pravým důvodem k zařazení Lotusu do této reportáže je jeho první pětidveřové SUV v historii – Lotus Eletre. Vysokovýkonné kupé (přesněji crossover kupé a SUV) má k dispozici pár synchronních motorů s permanentními magnety o celkovém výkonu 441 až 551 kW (600 až 750 k). Zdrojem energie je akumulátor nové konstrukce o kapacitě od 92 do 120 kWh. Eletre zrychluje z 0 na 100 km/h pod 3 s, dojezd by měl dle metodiky WLTP dosáhnout 600 km. SUV s rozvorem 3019 mm se bude vyrábět v Číně.
Foto: Jiří Fiala
Volkswagen Group GEN.TRAVEL
Volkswagen Group GEN.TRAVEL představuje studii toho, jak si její výrobce představuje budoucí cestování první třídou. Kříženec sedanu a MPV je samozřejmě plně elektrický. V kategorizaci koncernu jde o IEV (Innovation Experience Vehicle). Posádka si hoví ve variabilním a pohodlném interiéru (nejlépe dva, případně čtyři lidé) a je díky autonomnímu řízení 5. úrovně odkázána do pozice pouhých pasažérů. Úkolem aktivního podvozku eABC (electric Active Body Control) je zaručit cestujícím co nejpříjemnější jízdu. Systém vyhodnocuje stav vozovky, náklony karosérie a změny směru jízdy a tomu přizpůsobuje trajektorii jízdy a odpružení.
Foto: Jiří Fiala
Převzato z časopisu