Historie
Retro Classics Stuttgart 2022 – Jaké to bylo?
Jiří Fiala 23.11.2022 06:35
Foto: Jiří Fiala
Německou scénu velkých motoristických výstav letos zahájila tradiční březnová Techno Classica v Essenu. Návštěvníky tam čekalo zpola zaplněné výstaviště s absencí řady tradičních účastníků. Pod vlivem toho se mnozí zájemci do Stuttgartu o měsíc později ani neobtěžovali. Otázka v titulku není od věci.
Stuttgart, šesté největší německé město, je centrem spolkové země Bádensko-Württembersko. Má sice jen asi 630 tisíc obyvatel, ale obhospodařuje aglomeraci s 5,3 milionu lidí. Sídlí zde prémiové značky Mercedes-Benz a Porsche i elektrotechnický gigant Robert Bosch. V regionu a na březích jím protékajícího Neckaru, přítoku Rýna, sídlily automobilky Maybach, NSU, Neckar a další. Místo pro retrovýstavu jako stvořené.
Foto: Jiří Fiala
Stuttgartští se z vlažného Essenu dobře poučili. Čtyři haly z devíti, které jindy zaplňují historická vozidla, dali k dispozici přehlídkám zdravého jídla, zahradničení, nemovitostem a jejich údržbě. Letmý pohled prozradil, že každá část měla své specifické návštěvníky. Celek působil kompaktně a zaplněně a všichni byli spokojeni. Jistě, šlo by napsat, že nepřijeli někteří, zejména zahraniční vystavovatelé, určité stánky byly menší a skromnější, a že ubylo drobnějších prodejců a renovátorů, ale 80 000 návštěvníkům to nevadilo. Nedá se říci, že by se letos dalo najít nějaké výrazné téma. Centrální prostor zabral prodejce značek Alfa Romeo a Jeep s novinkami, hybridními SUV Tonale Edizione Speciale, Jeep Renegade 4xe a Grand Cherokee, doplněnými o pěkné historické kousky obou značek. Díky absenci autosalonů přišla vhod možnost prohlédnout si první verzi McLarenu Elva s přeplňovaným motorem V8 4,0 l a se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Co o McLarenu, to platí také o SUV Aston Martin DBX707 a roadsteru DBS Superleggera Volante s cenovkami kolem tří set tisíc eur.
Foto: Jiří Fiala
Armin Pohl, majitel firmy Wunderkind Invest, soustředil několik start-upů. V expozici „Klasické vozy – budoucí tlukot srdce“ se snažil spojit nespojitelné – tvary klasických automobilů s elektropohonem. Vedle Mustangu 180 GTE přivezl „nejsilnější E-Transporter světa“, robustní valník s dvojitou kabinou, elektropohonem o výkonu 180 kW (245 k), celkovou kapacitou akumulátorů 110 kWh a dojezdem až 400 km. Těžkou váhou byla trojice sportovních vozů navržených legendou – Giorgettem Giugiarem a jeho firmou GFG, kde působí i jeho syn Fabrizio. Původní DMC 12, vyráběný v letech 1981 a 1982, rovněž navrhl Giugiaro. Nyní s Fabriziem vůz přepracovali. Zdánlivě se opticky příliš neliší od originálu, ale pohání jej výhradně elektromotor o výkonu 221 kW (300 k). Kapacita akumulátoru 42 kWh by měla teoreticky stačit na dojezd až 300 km, nejvyšší rychlost 225 km/h a zrychlení 0–100 km/h do 5,0 s. Absolutní novinkou byla plně elektrická dvoumístná barchetta GFG Bandini Dora s párem elektromotorů a pohonem všech kol. Protikladem futuristických vozů byl Flocken, jeden z nejstarších elektromobilů světa z roku 1888. Jezdil rychlostí až 15 km/h, měl dojezd asi 30 km a výkon 1 k. Francouzské Národní automobilové muzeum v Mylhúzách přivezlo obrovitou novostavbu otevřeného Bugatti Royale, chcete-li Bugatti Type 41, a několik menších Bugatti jako poutač na nově otevřenou výstavu desítek doposud nikdy nevystavených automobilů. Jenom zcela výjimečně lze potkat pohromadě čtyři Peugeoty 402 (1935–1942) s párem světlometů uprostřed vozu za mřížkou chladiče. Řada z nich dostala unikátní karosérie. Pouhé dva, možná tři postavené karosárnou Pourtout v provedení Decapotable Metallique „Éclipse“ s jinou přídí a zádí z celkových 80 jí dodaných šasi. Kovové díly střechy skládá elektricky pákový mechanismus. Kupé 402 získalo Zvláštní cenu výstavy, stejně jako Mercedes-Benz 28/95 Sport Phaeton (1924). Velmi přínosné byly výstavky značkových klubů zaniklých menších a málo frekventovaných značek Baur, Gutbrod, Glas, NSU nebo rakouského Steyru. Další hektary plochy vyplnily kluby Porsche (pět vytrvalostních speciálů v rámci „40 let Skupiny C“ 1982–1988), Mercedes-Benz nebo BMW, lákající na jubileum „50 let BMW M GmbH“, jemuž v mnichovském muzeu věnují samostatnou výstavu. Ke speciálům jako Aestec, Vanderhall, Testadoro nebo Mini GT Broadspeed se časem vrátíme.
Foto: Jiří Fiala
Upřímně, třeba od 58 let Fordu Mustang jsme čekali více. Náplastí byly expozice policejních a hasičských speciálů či 101. rok motocyklů Moto Guzzi a historických traktorů Bulldog.
Převzato z časopisu