Historie
Retro Classics Bavaria – V komorní atmosféře
František Vahala 21.04.2022 06:33
Pokud někdo při příjezdu na výstaviště v Norimberku očekával haly nacpané automobily či davy koupěchtivých nadšenců, byl zklamán. Akce byla trochu o něčem jiném.
Odnož Retro Classics, jež se už od roku 2016 koná na výstavišti v Norimberku, byla v tomto ohledu trochu odlišná. Primárně svým rozsahem – pokrývala totiž plochu 40 000 m2, tedy celkem čtyři haly (zbytek zůstal prázdný). A ani ty nebyly v pátek zcela zaplněny, stále zůstávalo dost volného prostoru. To ale mělo své výhody: k jednotlivým exponátům byl dobrý přístup a díky širokým uličkám se člověk netísnil. V hale 3 nás zaujala zejména velká expozice vozidel BMW – z jedné strany připomínala závodní úspěchy značky (například meziválečné modely 328 nebo novější Neue Klasse či E9), z druhé pak odkazovala na autosalony 50. let (modely 503 a 507). V hale se soustředilo i několik menších prodejců, nabízejících různorodé automobily – od skvěle zachovalého VW Scirocco přes hezkou Lancii Flaminii Coupé či Alfu Romeo Serie 105, Volvo 240 DL a Renault 5 (oba za slušné ceny) až po BMW Z3 M Coupé. Právě tento automobil se v posledních letech dostal oprávněně do zájmu sběratelů. Vystavený červený kus měl najeto 16 000 km (takže vypadal jako nový) a prodejce za něj žádal 87 000 eur. Není to tak dávno, co se dal pořídit za polovinu…
Velkou parádu dělal stánek s americkými koráby společnosti Ruehle Motors. Chromem se blyštící automobily svými prodejními cenami dokazovaly, že hodnoty narůstají i v této specifické třídě. Například renovovaný kabriolet Chevrolet Impala z královského ročníku 1959 byl nabízen za 210 000 eur a představené Cadillacy příliš nezaostávaly. Pestrou směsici automobilů z první haly doplnila například i společnost Krieg Classic Cars, nabízející přestavby klasických vozů na elektrické. Nás ale víc zaujal Mercedes-Benz Pullman s moderním osmiválcem AMG nebo v úplném kontrastu malinký sportovní Amilcar z 30. let. Právě meziválečné automobily byly zastoupeny prakticky jednotkami kusů.
Už jsme si mysleli, že neuvidíme typické německé bizarnosti, ale situaci „zachránil“ stánek s názvem Elvis Presley will never die Fan Club. Jeden z mála zastoupených klubů pak předvedl pestrou paletu Fiatů X1/9, Autohaus Macht zase neokoukanou sbírku starých Mitsubishi ze 70. a 80. let (například Starion s turbomotorem jsme neviděli už roky). Tradičně zajímavou podívanou byla přehlídka historických traktorů a nákladní techniky. Zde jasně vynikal klasický patrový autobus Neoplan Skyliner N122 z roku 1968 nebo pestrobarevná nákladní vozidla značek Mercedes-Benz, Scania či MAN.
Hlavním lákadlem výstavy byla ale sobotní aukce síně Autobid.de. Pocitově nám přišlo, že nabízí tak trochu „zbytky“, většina automobilů byla sice pěkných, ale obyčejných. Nejčastější zastoupení měly německé sedany BMW a Mercedes-Benz ze 70. a 80. let, mezi nimiž stála například dvě omšelá MG F 1.8 VVT z 90. let. Ani jedno se za 5500 eur neprodalo… Největší trhák výstavy v podobě jedinečné Cheetah od Billa Thomase byl nabídnut za velmi optimistických 330 000 eur, ovšem také se neprodal. Připomeneme, že jde o jedinečný projekt a tehdejší konkurenci Cobry od Carrolla Shelbyho.
Ohromný stánek společnosti Löhlein Classics byl zaměřený především na nejrůznější Mercedesy, mezi klasiky se objevovaly například i 10 až 15 let staré modely třídy S. Velkou plochu zabrala expozice norimberské společnosti SportGarage, která nabídla zřejmě nejpestřejší směsici automobilů – od originální Shelby Daytona Coupé přes Ferrari 360 Challenge Stradale a Audi RS4 až po Morgan 8 Aero. Stejně jako u ostatních, i zde byl patrný zvýšený zájem tlačit modernější vozidla kategorie neoclassic, u nichž je v poslední době patrný potenciál výrazného růstu cen. Vždy se samozřejmě bavíme o automobilech ve skvělém stavu.
Poslední hala nabídla tradiční „hrabárnu“ náhradních dílů a stánky s příslušenstvím a nářadím. A samozřejmě modely různých stáří a velikostí – právě zde jsme utratili své drobné a pomalu se chystali k domovu – nebylo už totiž co k vidění.
Pokud na podobnou výstavu nejedete vyloženě dělat obchod, k dobrému přehledu o nabídce a poptávce vám bohatě stačí jeden den. I když byla patrná jistá provinčnost, vliv na menší obsazenost měla jistě nejen pandemie, ale i poněkud nevhodný termín na začátku prosince.
Převzato z časopisu