Historie
Winter Trial – Jedeme na východ
František Vahala 04.04.2017 05:07
Historie
Jeden z nejnáročnějších zimních závodů klasických automobilů se na konci ledna prohnal i přes naše území. Winter Trial sice není tak známý jako například Monte-Carlo Historique, ale patří do stejné kategorie několikadenních zimních soutěží.
Závod Winter Trial spadá do portfolia firmy Classique B.V. z Nizozemí, jež pořádá mimo jiné i GO Rally, Paris Amsterdam Rally nebo zajímavou akci Wings, Wheels & Goggles, propojující klasické automobily s letadly. Winter Trial je náročným podnikem, protože jednotlivé etapy jsou velmi dlouhé, a navíc protkané testy a zkouškami. Průběžně se také objevují měřené etapy, fungující na principu pravidelnosti. Stejným způsobem se jezdí například i zmíněné Monte-Carlo Historique. Cílem je v daném úseku udržovat předem danou průměrnou rychlost, přičemž organizace si může kdekoliv na trati změřit váš čas a ujetou vzdálenost a podle toho určit, zdali jedete správně dle rychlostního průměru. Startovní pole Winter Trialu je rozděleno do dvou částí – kategorie Club má jednodušší program a absolvuje méně měřených úseků, zatímco Trial je pro skutečné nadšence, jimž nevadí, že budou stále bloudit někde na trase či bojovat o metry a sekundy, zatímco ostatní už budou večeřet.
Po třech letech, kdy Winter Trial směřoval na sever do Skandinávie, se letos vydal na východ. Ze zámku St. Gerlach v Nizozemí pokračovala kolona 49 automobilů přes Německo do České republiky. Následně projela severní částí naší země z Karlových Varů do Mostu (na tamním okruhu byl test) a odtud přes Litoměřice dál do Liberce, kde v úterý 24. ledna posádky přespávaly. Následovala cesta pohraničím až do Ostravy a poté se kolona sunula na jihozápad. Jedna z nejnáročnějších etap se konala kolem Svatého Janu nad Malší. V jižních Čechách si soutěžící mohli vyzkoušet podstatnou část rychlostních zkoušek Rallye Krumlov (Zátoň, Malonty a další). Na našem území pomáhal s organizací závodu a zprostředkováním kontaktů jihočeský klub ČK Motor-sport, známý svým aktivním přístupem k podobným akcím. Českou republiku závodníci opustili 26. ledna, kdy dojeli do Lince. Cílová část je poté zavedla z hlavního města Horních Rakous do městečka St. Wolfgang, kde byl cíl celého šestidenního maratonu. Všechny týmy musely během závodu projet třiceti testy přesnosti a šesti speciálními zkouškami.
Na odvážnější posádky kategorie Trial navíc čekaly i dvě noční etapy – jedna v Hodkovicích u Liberce a druhá u zmiňovaného Svatého Janu nad Malší. Právě zde soutěž pro několik automobilů předčasně skončila výletem mimo trať. Při podobných soutěžích je celkem běžné, že občas dojde k poškození – ohnuté blatníky či nárazníky nejsou ničím neobvyklým. Stejně jako v předchozích letech, i letos se mohl přihlásit každý s platným řidičským průkazem a automobilem vyrobeným do 31. prosince 1979 (kategorie Club). Limit pro náročnější třídu Trial je 31. prosince 1976. Většina účastníků byla logicky z Nizozemí, ale nechyběli ani Britové, Francouzi, Norové či Australané. Startovní pole přesně zrcadlí, jaké automobily jsou pro zimní soutěže vhodné. Nejvíce zastoupenou značkou bylo bezesporu Volvo, zejména různých verzí kultovního Amazonu bylo k vidění celkem devět. Nejčastější je model 122S se čtyřválcem 1,8, nebo 2,0 litru. Vhodnou techniku reprezentují i stará BMW, hlavně typ 2002 v provedení ti. Nechybělo ani BMW 633 CSi z roku 1976. V poslední době začínají závodníci využívat i japonské vozy, konkrétně šestiválcové Datsuny 240Z a 260Z, proslavené hlavně z afrických rallye 70. let. Ale našly se i nečekaně exotické modely – zmiňme Citroën 2CV, Renault Alpine A310, NSU Ro 80 nebo Rover SD1 3500. Pestrou sestavu doplnilo několik starých Fordů a Mercedesů (zejména kupé 280) a tři Alfy Romeo. Kategorii Club nakonec vyhrála domácí posádka Werne Budding/Maiko Wellink s Mercedesem 450 SLC z roku 1974, zatímco náročnější třídě Trial dominovali Alexander a Shirley van der Lof s BMW 3.0 CSL Alpina z roku 1973.
Převzato z časopisu