Historie
Porsche: utajené koncepty – Z minulosti do budoucnosti
Lukáš Dittrich 14.01.2021 11:34
Práce designérů je jako cestování v čase. Inspiraci hledají v minulosti a výsledkem jejich práce je výhled do budoucnosti. Také ten ale brzy zestárne a většinou se z něj stane jen další střípek historie, jak to ostatně dokazuje patnáct donedávna utajených projektů Porsche.
Automobilová historie je plná zajímavých strojů. Dvojnásob to platí o konceptech, protože u nich se designéři nemusí příliš vázat na konstrukční omezení nebo výrobní náklady. Za první automobilový koncept je považován Buick Y-Job Harleye J. Earla z roku 1938. Prvním evropským výrobcem, který představil koncepční automobil, se stal Opel se svým Experimental GT, odhaleným na frankfurtském autosalonu 1965. Další výrobci se následně přidávali a ani Porsche nebylo výjimkou.
Právě automobilka Porsche nedávno trochu poodhalila, co se ve vývojovém centrum ve Weissachu vlastně děje. Je to fascinující cesta časem. Designéři ráno vstoupí na střežené pracoviště a svými myšlenkami se přenesou do desítky let vzdálené budoucnosti. Inspiraci ale často hledají v minulosti. Jak vypadají výsledky jejich práce, to ukazuje patnáct ještě nedávno zcela utajených projektů z let 2005 až 2019.
Každá automobilka si nese nějaké dědictví, v případě Porsche to je motoristický sport. Proto se nelze divit tomu, že hned pětice dříve tajných konceptů odkazuje na Le Mans, kde Porsche zaznamenalo první úspěch v roce 1951, když model 356 SL zvítězil ve své kategorii. O dva roky později se na start postavilo Porsche 550, všeobecně známé jako Spyder, nicméně do náročného závodu vyrazilo provedení kupé. A právě tento vůz připomíná koncept Le Mans Living Legend (2016) vycházející z typu Boxster. Odkazů na historii je mnoho: přepracovaná záď, kruhové světlomety nebo hrdlo nádrže uprostřed kapoty. Porsche mimochodem u Le Mans Living Legend počítalo s osmiválcovým motorem a manuální převodovkou. Na známější 550 Spyder odkazuje jiný utajený koncept, a sice Vision Spyder (2019).
Le Mans nepřímo připomíná také koncept hypersportovního automobilu Porsche 906 Living Legend (2005). Jeho ztvárnění se vrací k Porsche 906 ze šedesátých let, barvy odkazují na závodní exemplář z Targa Florio 1966. Také 906 se ale postavila na startu v Le Mans. Ve „filmovém závodě“ ročníku 1966, kde Ford obsadil první tři příčky, dojela na čtvrtém až sedmém místě. V případě 906 Living Legend bohužel zůstalo jen u modelu. Nejzásadnější moment historie působení Porsche v Le Mans pak představuje rok 1970, kdy závodní speciál 917 KH v červeno-bílém zbarvení Porsche Salzburg poprvé získal pro značku absolutní vítězství. K tomuto automobilu se designéři vrátili v roce 2013, když na základech 918 Spyder během šesti měsíců postavili jeho moderní reinkarnaci pojmenovanou 917 Living Legend.
Nedávné úspěchy v Le Mans připomínají ještě další dva vozy. Porsche 919 Street (2017) si pohrávalo s myšlenkou nabídnout speciál 919 Hybrid amatérským závodníkům. Řídit stroj, který v upravené verzi proletěl Nürburgring v čase 5:19,55, by rozhodně bylo velkým zážitkem, jenže problémem byl složitý hybridní pohon. Pouze „startování“ zabere týmu mechaniků 45 minut. Technická podpora případných zákazníků by byla příliš náročná. Druhá radikální studie, Vision 920 (2019), představuje ryzí výhled do budoucnosti. Designéři tentokrát stvořili model hypersportu spojujícího svět speciálů kategorie LMP1 a běžných automobilů. Design se zde střetl s funkčními tvary závodních prototypů. Výsledkem je jedna z nejvíce extrémních vizí, jaká ve Weissachu v posledních letech vznikla.
Ve snaze najít mezery na trhu dochází i na zdánlivě nemyslitelné kombinace. Tým Michaela Mauera například v roce 2012 postavil funkční prototyp 911 Vision Safari. Šlo o generaci 991 vybavenou robustními nárazníky, zvýšeným podvozkem, zesílenými podběhy kol a závodními sedadly. I když Porsche až dosud „terénní“ 911 tajilo, v roce 2013 se o této variantě čile spekulovalo. Bylo to v době, kdy Lamborghini ukázalo koncept Urus a Audi si pohrávalo s myšlenkou na „terénní“ R8 pojmenovanou Nanuk. 911 Vision Safari jako taková odkazuje na závodní 911 SC Safari (1978) a v podstatě také na koncept Porsche Panamerica (1989). Recept silničního vozu upraveného pro rychlou jízdu na šotolině automobilka zopakovala u studie Macan Vision Safari (2013).
Velice zajímavý je i další funkční prototyp – Bergspyder vycházející z typu Boxster (2014). Designéři odstranili sedadlo spolujezdce i čelní okno, vůz dostal prvky původem z 918 a motor o objemu 3,8 litru. Novodobý Bergspyder váží pouze 1130 kg, což je ale pořád výrazně více, než kolik vážila originální 909 Bergspyder. Za speciálem pro závody do vrchu z konce šedesátých let stál (jako u mnoha dalších vozů Porsche) Ferdinand Piëch, který dotáhl snahu o úsporu hmotnosti do naprostého extrému. Důkazem budiž beryliové brzdové kotouče dodávané z Ameriky. Ušetřily sice 14 kg, ale jejich sada tehdy vyšla na zhruba trojnásobek ceny VW Brouk. Zatímco Boxster Bergspyder nabízí poměr hmotnosti a výkonu 2,88 kg na jednu koňskou sílu, u 909 to bylo zhruba 1,4 kg/k.
Podobu přibližně 900 kg lehkého a možná i relativně levného vozu naznačovala studie 904 Living Legend (2013), odkazující na model 904 Carrera GTS. Vůz vznikl na základech konceptu VW XL Sport osazeného vidlicovým dvouválcem z Ducati 1199 Superleggera. Porsche Vision 918 RS (2019) se naopak zabývalo myšlenkou posunout drahý hypersportovní model 918 Spyder o kousek dál. Kromě úprav aerodynamiky se uvažovalo také o vylepšení hnacího řetězce.
Psal se rok 1900, když Ferdinand Porsche vyvinul vůz s pohonem všech kol. Šlo o závodní elektromobil Lohner-Porsche s elektromotory umístěnými v kolech. Tuto část historie Porsche připomnělo konceptem Vision 916 (2016). Sportovní elektromobil, opět poháněný čtveřicí elektromotorů, ale odkazuje na ještě jeden vůz, a sice na Porsche 916. V jeho případě je řeč o lidové 914, ovšem se šestiválcovým motorem o objemu až 2,7 l. Na rozdíl od 914 se výkonnější 916 do výroby nedostala. Vision 916 v elektrické budoucnosti šanci má, pokud ovšem nenarazí na stejný problém jako jeho předchůdce – na příliš vysokou cenu.
Elektrická linka historie Porsche nedávno dostala vyvrcholení v podobě sériového typu Taycan. Když pomineme pradávné elektrifikované předky, pak tento příběh odstartoval v roce 2016 u studie Vision Turismo. Z pohledu designu jde o čtyřdveřovou variaci na téma 918. Porsche říká, že taková myšlenka vznikla náhodou během vývoje designu hybridního hypersportu. Designéři ji ale dotáhli až do fáze modelu v životní velikosti a při úvahách o možném pohonu nakonec padla volba právě na elektrickou energii.
A čeho bychom se mohli ještě dočkat? Třeba elektricky poháněného speciálu určeného amatérským závodníkům, jak to naznačuje Porsche Vision E (2019). Tato studie využívá coby technický základ monopost Porsche 99X Electric, působící v seriálu Formula E. Elektrický pohon může rozšířit nabídku také do dříve nemyslitelných sfér. Když Porsche v minulosti potřebovalo užitkový automobil jako podporu závodních týmů, sáhlo po první generaci VW Transporter. Vision „Race Service“ (2018) ale ukazuje, že by tomu v budoucnosti mohlo být jinak. Jde o odpověď na otázky, jak by vypadalo Porsche zaměřené na vnitřní prostor a zda je takový vůz pro sportovně založenou značku vůbec přijatelný. Základem je podle všeho technika MEB. Díky jejím kompaktním rozměrům si mají cestující užívat spousty prostoru.
Jestli se elektrická „dodávka“ Porsche (nebo jiné utajené koncepty) v budoucnu dostane do výroby, to se teprve uvidí. Designéři pracující v Porsche Design Studio totiž nemíří na sériovou produkci. Cílem je poskytnout inspiraci, ukázat směr nebo změnit pohled na věc, respektive pomocí dnešních konceptů formovat budoucnost, a to za značného přispění motivů z minulosti.