Historie
Porsche 962C – Oživená legenda
Petr Hanke 10.12.2021 06:20
Porsche Motorsport se intenzivně stará o svůj historický odkaz. Dokazuje to i pravidelným restaurováním svých úspěšných závodních vozů. Byli jsme přítomni u premiéry znovuzrození Porsche 962C s pořadovým číslem 009.
Porsche je s 19 vítězstvími zdaleka nejúspěšnější automobilkou v závodě 24 hodin Le Mans. Triumfuje průběžně od roku 1970, kdy jako první projelo cílem Porsche 917K. Nicméně z pohledu úspěchů v tomto nejznámějším vytrvalostním závodě světa byla zcela mimořádná 80. léta minulého století. Porsche v nich vyhrálo mezi roky 1981 a 1987 sedmkrát za sebou. V roce 1981 to byl typ 936, tedy vůz technicky vycházející z původní 917.
V roce 1982 se ale na start postavily vozy nově vzniklé skupiny C. Porsche o vývoji nového vozu, který dostal označení 956, pro tuto skupinu rozhodlo 1. srpna 1981 a hlavním inženýrem jmenovalo Norberta Singera, jenž měl již bohaté zkušenosti s konstrukcí předchozích vozů s trubkovým rámem. Vozy skupiny C ale byly koncepčně zcela jiné, využívaly totiž přísavného efektu, což si vyžádalo vývoj nové hliníkové samonosné karoserie a zcela jinak navrženou aerodynamiku. Z předchozího Porsche 936 přecházel prakticky pouze plochý šestiválec 2,65 litru přeplňovaný dvojicí turbodmychadel.
Malý konstrukční tým měl na vývoj, stavbu a testování pouhých devět měsíců, protože před červnovým závodem v Le Mans měl naplánovaný první ostrý start na okruhu Silverstone v rámci mistrovství světa sportovních vozů. Automobil se účastnil mnoha šampionátů po celém světě, včetně americké série IMSA. Právě zde v roce 1984 zavedli nový bezpečnostní předpis, že řidičovy nohy nesmějí být před osou přední nápravy. Ve Stuttgartu uvažovali o konci typu 956, případně o stavbě zcela nového vozu, nakonec ale zvítězilo jednoduché řešení, které posunulo přední nápravu o několik desítek centimetrů dopředu. Bylo nutné upravit aerodynamiku, ale k zásadnějším změnám konstrukce nedošlo. Tím vzniklo Porsche 962C. A zatímco Porsche 956 zvítězilo v Le Mans čtyřikrát za sebou v letech 1982 až 1985, na jeho úspěchy v letech 1986 a 1987 navázalo Porsche 962C.
A právě vítězný vůz z roku 1987 v barvách hlavních sponzorů Dunlop a Shell se dočkal v letošním roce oživení. V depozitáři muzea Porsche byl tento vůz odstaven v bílé barvě. Do jeho kompletní rekonstrukce, nebo spíše celkové přestavby, se zapojili nejen původní technici, ale také dnes 82letý Norbert Singer a závodník Hans-Joachim Stuck, který byl s Derekem Bellem a Alem Holbertem členem vítězné posádky z let 1986 a 1987. Povolán byl také designér Robert Powell, jenž pracoval na vzhledu mnoha závodních vozů. V případě vozu 009 byl použit jeho barevný design, který na každé straně propagoval jednoho z dvojice hlavních sponzorů – Dunlop a Shell. Lakování vozu do původních barev zabralo více než jeden měsíc, jen samotné „tejpování“, tedy polepení bílé karoserie páskami oddělujícími jednotlivé barevné segmenty, zabralo dva dny. Díly, jež bylo potřeba vytvořit nově, vznikly původními výrobními postupy ve vlastních dílnách Porsche Motorsport. Jednalo se například o hlavy válců, které bylo potřeba nově odlít.
Automobil se v celé své kráse představil na speciální akci počátkem srpna ve vývojovém centru Porsche ve Weissachu. Na tamní trati se za volant usadil Hans-Joachim Stuck, jenž ve svých 70 letech vystoupil z vozu doslova nadšený a prohlásil, že právě 962C je podle něj nejlepší a nejvíce vzrušující závodní vůz všech dob. Následně se rozpovídal o tom, jak se pro řízení tohoto vozu musel naučit pracovat s přísavným efektem nebo jak se mu na rovince Mulsanne v Le Mans v rychlostech nad 350 km/h přerušovaná čára slila v plnou. Současně přiblížil život tehdejšího závodního jezdce v závodě 24 hodin Le Mans, když řekl, že se obvykle jezdilo na 75–80 % možností vozu. Bylo totiž třeba dbát na životnost techniky, ale současně na spotřebu, protože tehdy bylo na 24 hodin k dispozici pevně daných 2500 litrů paliva – na ukazateli stavu nádrže měli jezdci čárky podle toho, kolik kol by měli na spotřebované množství ujet.
Právě Stuck se velkou měrou podílel také na vývoji a zdokonalování této konstrukce pro skupinu C. Jak řekl pan Singer, tak právě Stuck byl jeho jedinou zpětnou vazbou, konkrétně použil slovo, že byl jeho „senzorem“, na jehož základě prováděl potřebné úpravy. Kromě samotné techniky a technického zázemí byla podle něj klíčem k úspěchu především naprostá profesionalita, která tehdy ještě nebyla samozřejmostí, jako je tomu dnes, a v neposlední řadě i týmový duch.
Závodní vozy postavené na technice Porsche 956/962 se v závodech různých typů, nasazované soukromými týmy, objevovaly ještě dlouho po svých největších úspěších, vždyť odvozený vůz Dauer 962 vyhrál závod 24 hodin Le Mans ještě v roce 1994. Vidět dnes tento vůz v celé jeho syrovosti při jízdě na okruhu, kde před tak dlouhou dobou vznikal, bylo neobyčejným zážitkem nejen vizuálním, ale také akustickým…
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)