Historie
National Motor Museum – Jubileum
Tom Hyan 10.08.2012 09:54
Národní motoristické muzeum v jihoanglickém Beaulieu letos slaví čtyřicáté výročí od oficiálního otevření; jeho historie je však ještě o dvě desítky let delší…
Britské Beaulieu může být Mekkou příznivců všech forem motorismu; nesmírně obsáhlé sbírky muzea totiž obsahují neuvěřitelný rozptyl konstrukcí od parních strojů až po soudobé monoposty formule 1. Podobně jako později Earl of March v Goodwoodu, tak i Lord Montagu of Beaulieu před lety otevřel své panství veřejnosti. První pořádá Festival rychlosti a Revival v Goodwoodu, druhý vytvořil v Beaulieu naučný a zábavní park, jehož středem je National Motor Museum (dříve Montagu Motor Museums v Beaulieu a Brightonu). National Motor Museum oficiálně otevřel 4. července 1972 sám vévoda z Kentu, když byly sbírky přemístěny do moderní haly, díla architekta Leonarda Manasseha.
Lord Montagu of Beaulieu, patron muzea, však zahájil cestu k uchování motoristických památek už v dubnu 1952, kdy ve vstupní hale rodinného sídla Palace House v Beaulieu vystavil první tři historické automobily, a to britský Daimler ročníku 1899, francouzskou tříkolku Leon Bollée (1895) a německý vůz Benz (1898). Současně s umístěním těchto automobilů do budovy otevřela britská šlechtická rodina Palace House veřejnosti k prohlídkám. Na námitky některých členů rodiny, že je motorový olej cítit po celém zámku, přestěhoval Edward Douglas-Scott-Montagu, třetí Lord Montagu of Beaulieu (nar. 1926), svoje automobily v roce 1956 provizorně do dřevěných stájí mimo budovu.
V té době však už byl rozhodnut o vytvoření automobilového muzea, které pak dne 4. května 1959 jako Montagu Motor Museum slavnostně otevřel Lord Brabazon of Tara... Dnešní National Motor Museum shromažďuje přes 300 automobilů a motocyklů. Je součástí areálu bývalého opatství Beaulieu, takže vstupné zahrnuje prohlídku celého areálu, zahrad se skulpturami, Palace House a dalších výstav (např. Bond in Motion a World of Top Gear). Příjemné prostředí, restaurace, prodej domácích produktů i suvenýrů a další atrakce včetně visuté dráhy a jízdy dvoupodlažním autobusem vybízejí k celodennímu pobytu.
Navzdory pro našince poněkud vyššímu vstupnému lze návštěvu jen a jen doporučit; navíc se do týdne můžete zdarma vrátit. Sbírky motoristického muzea jsou tematicky rozděleny do různých skupin, chloubou je mimo jiné kolekce originálních monster, která bojovala o absolutní rychlostní rekord. V roce 2009 rozšířil sbírky v Beaulieu parní osobní kočár Grenville Steam Carriage, mohutné tříkolové vozidlo, navržené v roce 1875 a postavené během následujících patnácti let. Je to pravděpodobně nejstarší dosud provozuschopný parní automobil. Procházel průběžným vývojem; jednoválcový parní stroj umístěný na zádi vedle kotle byl později nahrazen dvouválcem; kromě řidiče (vpředu) a topiče (zcela vzadu za kotlem) nabízí vůz nekrytá sedadla pro čtyři cestující. Jeho tvůrcem je Robert Neville Grenville z Butleight Courtu v Glastonbury, jemuž asistoval George Jackson Churchward, pozdější šéfinženýr Great Western Railway.
Oba se vyučili v železničních dílnách South Devon Railway a zůstali celoživotními přáteli. Grenville používal vozidlo v okolí Glastonbury několik let, ale v roce 1898 jej proměnil na stacionární lokomobilu pro pohon zemědělských strojů (cider mill). Když roku 1936 zemřel v éře benzinových automobilů, jeho parní vůz rekonstruovala společnost John Allen & Sons Ltd. z Cowley (Oxford), tradiční strojírna s kořeny sahajícími až do roku 1874 (později výrobce autojeřábů, 1984 pohlcený americkou firmou Grove Cranes). Ještě před druhou světovou válkou se Grenville zúčastnil různých jízd, po válce absolvoval London Jubilee Cavalcade v Regent’s Parku a v roce 1947 jej dědic, kapitán P. L. Neville (synovec Grenvilla), věnoval Městskému muzeu v Bristolu.
V listopadu 2000 Grenville Steam Carriage dokončil jízdu z Londýna do Brightonu za devět hodin a v novém tisíciletí se stal součástí sbírek National Motor Museum v Beaulieu. Velkou zajímavostí jsou také automobily, jež bojovaly o světový rychlostní rekord. Uprostřed haly stojí dva Bluebirdy, s prvním z roku 1920 zajel Sir Malcolm Campbell nejprve 235,17 km/h v Pendine Sands ve Walesu (1924), o rok později se zlepšil na 242,7 km/h; základem vozu byl závodní Sunbeam 350 HP, poháněný leteckým dvanáctiválcem 18,3 l. Další Sunbeam, červený speciál 1000 HP, s nímž Sir Henry Segrave poprvé pokořil rychlost 200 mil za hodinu (míle = 1609 m), když dosáhl 327,9 km/h na Daytona Beach v březnu 1927, dostal dva podobné dvanáctiválce po 22,4 l. Sir Henry Segrave se s tímto výkonem nesmířil, nechal postavit zlatý speciál Irving-Napier Golden Arrow s dvanáctiválcem Napier Lion 24,0 l/683 kW (930 k) a zajel 372,38 km/h v březnu 1929 v Daytoně.
Čtvrtým rekordním strojem je turbínový Bluebird CN7, který v roce 1964 dovezl Donalda Campbella (syn Malcolma) k absolutnímu světovému rychlostnímu rekordu 648,4 km/h na dně vyschlého jezera Eyre v Austrálii. Jak Segrave, tak Donald Campbell nedlouho po dobytí rekordu pozemních vozidel zahynuli při obdobném pokusu překonat rekord motorových člunů... Vedle velkého množství klasických automobilů a motocyklů najdeme v Beaulieu také rozličné kuriozity. Patří k nim filmové automobily Jamese Bonda, včetně originálu Lotus Esprit Submarine Car se schopností pohybu pod hladinou (The Spy who loved me s Rogerem Moorem; 1977), či méně známý americký AMC Hornet Hatchback (The Man with the Golden Gun; 1974). V řadě reklamních vozů vynikají pojízdný pomeranč s díly Mini pro Outspan Orange (postaveno šest vozů za dvacet tisíc liber v letech 1972 – 1974), anebo známá Worthington Beer Bottle na chassis Daimler TL30 (vzniklo pět kusů v roce 1927).
NATIONAL MOTOR MUSEUM Beaulieu, Hampshire New Forest, SO42 7ZN, Velká Británie (exit 2 z dálnice M27) www.beaulieu.co.uk; www.beaulieuevents.co.uk, otevřeno denně kromě 24. prosince; 10 – 17 h (v létě do 18 h), vstupné 20 liber, děti 9,95 libry (do 5 let zdarma), rodina 52,50 libry (do 1 + 4; resp. 2 + 3)
Převzato z časopisu