Historie
Jaguar Continuation – Návraty slavných příběhů
Lukáš Dittrich 25.02.2023 02:35
Foto: Jaguar
Historie automobilky Jaguar je plná zajímavých příběhů. Díky programu Continuation si vybrané události dob minulých může pár desítek zákazníků připomínat na vlastní kůži prostřednictvím nově postavených historických vozů. Závist je zcela na místě.
Existují lidé, pro něž je automobilová minulost nesmírně fascinující. Dá se to pochopit, zejména pokud se budeme bavit o značkách silně spojených s motorsportem, jako je například Jaguar. Historie tohoto britského výrobce je plná zajímavých příběhů hodných zapamatování. Pro některé z nich si v rámci programu Continuation Jaguar sáhnul a v nedávné minulosti je vytáhl na světlo světa. Jaké konkrétní příběhy to byly?
Foto: Jaguar
V únoru 1963 odstartovala automobilka Jaguar projekt E-Type Special GT, určený pro vytrvalostní závody. Tento speciál měl zatopit zejména modelům Ferrari. Běžný ocelový monokok byl nahrazen ručně opracovaným hliníkem, čímž se podařilo snížit hmotnost o 114 kg. Vůz zároveň dostal řadový šestiválec o objemu 3,8 litru, nový hliníkový blok, suchou olejovou vanu a dvě specifikace motoru, kdy jedna sázela na trojici karburátorů Weber 45DCO3 a druhá na mechanické vstřikování paliva Lucas. Původní plány počítaly s výrobou osmnácti kusů, v letech 1963 a 1964 jich ale bylo postaveno pouze dvanáct. Šest výrobních čísel připravených pro tuto specialitu zůstalo neobsazených. V roce 2014 Jaguar oznámil, že svůj rest napraví a zbývajících šest kusů „dovyrobí“. Rok 2014 zároveň přinesl start programu Continuation.
Další zajímavý příběh se vztahuje na typ XKSS, který bývá někdy označován za první supersportovní vůz světa. Jaguar nabídl XKSS jako silniční verzi vítěze vytrvalostního závodu v Le Mans, a sice typu D-Type. Jde o velmi vzácný vůz, protože do dnešních dnů přežilo pouze šestnáct exemplářů vyrobených v letech 1954 až 1956. Dalších devět kusů z roku 1957 mělo namířeno do Ameriky, jenže během požáru v závodu Browns Lane byly všechny rozpracované exempláře zničeny. Nakonec i těchto devět kusů ale doslova povstalo z popela, a to ve chvíli, kdy Jaguar oznámil, že je v rámci programu Continuation znovu vyrobí. Jejich stavba proběhla mezi lety 2017 a 2018. Hned v době odhalení prototypu bylo všech devět kusů prodáno.
Foto: Jaguar
Komu utekl nově vyrobený Jaguar XKSS, ten dostal v roce 2018 novou šanci, když Jaguar oživil další významnou událost ze své minulosti. Když v roce 1955 chystal britský výrobce nový závodní automobil v podobě modelu D-Type, ve svých plánech počítal se stavbou stovky kusů. D-Type se stal velmi úspěšným, z legendárního závodu v Le Mans postupně přivezl tři vítězství. Konkrétně šlo o roky 1955, 1956 a 1957. Poslední exemplář vznikl v roce 1956 a celková produkce se zastavila na počtu 75 kusů. Pětadvacet exemplářů zůstalo nevyrobených. Před čtyřmi lety automobilka oznámila, že svůj dávný slib splní a zbývající kusy postaví přesně tak, jak tyto vozy stavěla v 60. letech.
Téma Jaguar Continuation obsahuje ještě jeden příběh, tentokrát sahající až na počátek padesátých let, kdy sir William Lyons přivedl do Jaguaru designéra Malcolma Sayera. Ten následně na základech typu XK120 stvořil vůz s karoserií tvarovanou podle aerodynamických principů. Jaguar C-Type vznikl pouze během šesti měsíců a v roce 1951 se trojice těchto nových automobilů postavila na start Le Mans. Mezi jezdci, kteří britské závodní vozy řídili, se mimochodem objevil také známý Stirling Moss. Vítězství, historicky úplně první pro Jaguar v tomto slavném závodě, si ale nakonec připsala posádka Peter Walker a Peter Whitehead. O rok později C-Type převedl jako první do praxe kotoučové brzdy vyvinuté ve spolupráci se společností Dunlop, aby v roce 1953 obsadil v Le Mans první dvě místa a vůbec poprvé v historii posunul průměrnou rychlost legendární čtyřiadvacetihodinovky přes hranici sto mil v hodině.
Foto: Jaguar
Jak už jste určitě pochopili, všechny tyto čtyři příběhy mají jeden společný jmenovatel. Jaguar si je vybral coby základ pro modely vzniklé v rámci programu Continuation. Na rozdíl od programu Reborn, kdy oddělení Jaguar Land Rover Classic provádí mimořádně pečlivé renovace již existujících vozů, Continuation znamená zcela novou stavbu historických automobilů s enormním důrazem na dodržení původních specifikací a dobových postupů výroby. Současné technologie ovšem přinášejí nové možnosti, takže se ke slovu dostávají i moderní záležitosti typu 3D skenování a tvorby virtuálních modelů chystaných vozů. Od roku 2014 se program Continuation navíc postupně mění. Tým lidí zabývající se programem Continuation totiž navazuje na zkušenosti nabrané z předchozích projektů. Zatím vznikly čtyři takové vozy. Dosud poslední vůz této řady, C-Type, pak přinesl ještě jednu zajímavou novinku v podobě 3D konfigurátoru dostupného on-line. Jeho základem jsou CAD konstrukční data získaná právě během vývoje. Co na tom, že všech šestnáct kusů je už prodáno. Možnost nakonfigurovat si svůj vlastní C-Type je prostě krásná.
Průběh těchto projektů je vždy podobný. Před zahájením sériové, nebo spíš kusové výroby probíhá vývojová fáze. Inženýři musí najít správný způsob stavby těchto vozů, kombinující původní postupy s možnostmi současné počítačové doby. Například při stavbě Jaguaru C-Type byl jeden existující exemplář oskenován, následně ale přišlo na řadu ověřování za pomoci archivních materiálů. Lidé zapojení do projektu znovuzrození C-Type strávili pouze hledáním dobových výkresů, dokumentů a fotografií celé dva měsíce. V případě dosud posledního modelu řady Continuation výrobce sáhl po specifikaci z roku 1953, jež využívala některé speciality včetně kotoučových brzd. K ověření všech detailů posloužily původní poznámky samotného Malcolma Sayera, manažera pro závody Lofty Englanda nebo inženýra Normana Dewise. Tedy lidí podílejících se na stavbě původních kusů z 50. let. Norman Dewis, v minulosti pracující také jako testovací jezdec, dokonce přímo asistoval na projektu C-Type Continuation. Bohužel výsledku se nedožil, protože v roce 2019 zemřel ve věku 98 let.
Foto: Jaguar
Pro zajímavost, 3D skenování původních vozů přineslo jistá zajímavá zjištění. Během vývoje XKSS Continuation Jaguar odhalil, že se jednotlivé exempláře vzájemně liší a některé jejich detaily nejsou symetrické. To samé se týkalo i D-Type. Za vše mohla ruční výroba, a přesně proto se karoserie i u vozů z programu Continuation stavěly ručně. Větší využití soudobých technologií by způsobilo, že by automobily ve výsledku byly příliš dokonalé. Na druhou stranu určitá drobná zlepšení v kvalitě jsou žádoucí, jako například odstranění narážení dveří do prahů při zavírání typické pro D-Type a XKSS. Tým inženýrů tak musí často řešit dilema, kde kvalitu úmyslně zlepšit, aby ale zároveň neutrpěla autenticita nově stavěných vozů.
Z uvedených příkladů je dobře patrné, jak enormní péči každému jednotlivému detailu Jaguar u těchto vozů věnuje. Preciznost stavby jde dokonce tak daleko, že na vozech můžete najít i věci, jež vlastně nemají žádnou funkci. Původní závodní C-Type dostal nádržku na brzdovou kapalinu převzatou z jiných modelů. Proto měla nádobka držáky, jaké u C-Type neměly využití. Provedení Continuation má tento detail stejný, protože tak je to zkrátka dobově správně. Na interiér pak byl použit materiál Rexine. Jaguar pro sérii C-Type Continuation použil poslední roli tohoto materiálu, jakou měl k dispozici. A takto je to u řady Continuation se vším. E-Type Lightweight dostal například tlumiče Koni zkonstruované podle originálních tlumičů z roku 1963, karoserie typu XKSS vznikla ze slitiny hořčíku jako u originálních vozů a Jaguar kvůli devíti kusům dokonce vyrobil formu určenou pro stavbu těchto karoserií původním postupem, protože se původní forma nedochovala. U 25 kusů D-Type Continuation stálo Jaguaru za to nabízet dvě verze, a sice specifikaci Shortnose z roku 1955 a Longnose z roku 1956, typickou prodlouženou kapotou a výraznou ploutví za hlavou jezdce. Do stavby těchto automobilů se zapojuje oddělení, jež se běžně zabývá přípravou prototypů. Když se chystal znovuzrozený Jaguar E-Type Lightweight, technici z tohoto oddělení například připravili nástroje pro výrobu základní hliníkové karoserie.
Foto: Jaguar
Obecným problémem je zdroj dílů. Jaguaru s programem Continuation proto pomáhá řada malých firem zaměstnávajících experty daného oboru. Dobrým příkladem je společnost Envisage pomáhající Jaguaru s karoseriemi. V rukou zhruba třicítky lidí vznikají mistrovská díla. Není se čemu divit. Někteří ze zdejších zaměstnanců pamatují výrobu karoserií pro původní XK120. Části motorů, skříně převodovek, hlavy válců a jiné díly dodává jiná britská společnost, Crosthwaite and Gardiner. Někdy je potřeba vynaložit doslova detektivní úsilí, jako když se v rámci projektu D-Type sháněl olejový filtr původní specifikace. Malá společnost zabývající se výrobou tohoto detailu tak, jak tomu bylo dříve, byla dohledána až na Novém Zélandu. Z těchto spoluprací mohou profitovat i majitelé originálních modelů, protože často spolupráce týmu automobilky Jaguar s drobnými výrobci vede k tomu, že Jaguar začne nabízet nové díly také samostatně. Pokud to jen trochu jde, jsou pro vozy řady Continuation využívány i drobné díly původem z doby, kdy se daný vůz skutečně vyráběl. Například u Jaguaru C-Type se podařilo zajistit originální zpětné zrcátko Lucas nebo kryt pojistkové skříně.
O maximálním úsilí při zrodu nových automobilů z dávné minulosti svědčí také čas strávený vývojem, pomalá stavba a samozřejmě i cena. Pro představu, vývoj Jaguaru XKSS Continuation trval osmnáct měsíců, stavba řadového šestiválce 3,4 litru pro C-Type Continuation zabere devět měsíců. Že bude fungovat vše, jak má, ověřují technici na prototypu, jenž předchází stavbě zákaznických automobilů. Výsledkem všeho toho úsilí jsou exkluzivní, vzácné a nesmírně fascinující stroje, jejichž zpracování hraničí s dokonalostí. Navíc Jaguar tyto automobily nestaví se záměrem odeslat je sběratelům do nějaké uzavřené haly. Vozy řady Continuation jsou připravené na ostré nasazení, přesně jako tomu bylo s jejich originálními vzory. Mají proto výbavu odpovídající předpisům FIA pro závody historických automobilů.
Foto: Jaguar
A cena? E-Type Lightweight, XKSS Continuation a D-Type Continuation stály přibližně milion liber, u C-Type Continuation se v září loňského roku hovořilo dokonce o dvou milionech. Zda Jaguar chystá další podobný model, to v tuto chvíli není jasné. Aktuálně probíhá stavba zákaznických vozů C-Type Continuation. Majitelé si je vyzkoušejí příští rok během speciální „závodnické“ akce určené právě pro ně.
Přehled modelů
Jaguar E-Type Lightweight Continuation
Období stavby: 2014–2015.
Počet vyrobených kusů: 6
Jaguar XKSS Continuation
Období stavby: 2017–2018:
Počet vyrobených kusů: 9
Jaguar D-Type Continuation
Období stavby: 2018–2019:
Počet vyrobených kusů: 25
Jaguar C-Type Continuation
Období stavby: 2021–2022:
Počet vyrobených kusů: 16
Převzato z časopisu