Historie
JAGUAR LAND ROVER CLASSIC REBORN – BRITSKÉ ZNOVUZROZENÍ
Lukáš Dittrich 27.11.2018 06:00
Svezli jsme se
Stejně jako si můžete pořídit F-Type, lze si u Jaguaru objednat také klasický E-Type ze šedesátých let. Značka Land Rover vám pro změnu dodá nádherný Range Rover Classic nebo Series I. To vše zásluhou programu Reborn.
"Dobře si vzpomínám na chvíle, kdy jsem nechával renovovat svůj E-Type. Ukázalo se, že původně pěkný vůz tak pěkný není a společnost, kde renovace probíhala, mi často volala s tím, že se objevil nový problém. Každý tento telefonát pro mne znamenal desítky tisíc liber a vše nakonec stálo podstatně více, než jsem si původně myslel. Také proto jsme si řekli, že to zkusíme dělat naopak.“ Tímto zahájil svoji prezentaci programu Reborn šéf oddělení Jaguar Land Rover Classic Tim Hannig.
Program Reborn v podstatě znamená tovární renovace, ty ale nejsou úplně obyčejné. Jejich kouzlo pro zákazníky spočívá v tom, že si de facto objednávají nový vůz, podobně, jako kdyby si objednávali aktuální F-Type nebo Range Rover. Rozdíl je však v postupu výroby. Zatímco F-Type je sestaven z nových dílů, E-Type projde renovací. Renovace se vždy provádí až poté, co se automobilka se zákazníkem dohodne. Cena je ovšem známá dopředu a pokud se během oprav objeví nějaký skrytý problém, zákazníka se to vůbec netýká. Lidé z Jaguar Land Rover Classic vše vyřeší sami. Dohodnutá cena se během renovace nemění a přesně na tuto skutečnost ve svém úvodu Tim Hannig narážel. Právě to je také hlavní kouzlo programu Reborn. Tedy kromě faktu, že dostanete dokonale zrenovovaný exemplář.
Program Reborn je jednou z hlavních činností oddělení Jaguar Land Rover Classic (kromě náhradních dílů, servisu, zážitkových akcí a dalších specialit) spadajícího do divize SVO (Special Vehicle Operations). Aktuálně mají zákazníci k dispozici typy E-Type, Range Rover Classic a Land Rover Series I. Britská automobilka sáhla po této trojici jednoduše kvůli tomu, že jde o ikonické modely, u nichž je možné předpokládat silný zájem. A to se také stalo. Třeba na Series I, což je z této trojice nejlevnější vůz, se aktuálně čeká dva roky.
Jaguar, respektive Land Rover si může dovolit stanovit cenu dopředu z jednoduchého důvodu. Základem celého programu je tým odborníků vyhledávající vhodné automobily po celém světě. Tito zaměstnanci automobilky nic jiného nedělají, je to práce na plný úvazek. Na rozdíl od většiny běžných smrtelníků vědí naprosto přesně, co hledají, a stejně tak dokáží odhadnout, jak moc náročná renovace bude. Zaměřují se na důležité věci, ne na to, jak vůz vypadá na pohled. Jenže najít technicky zachovalý exemplář není nic jednoduchého. Když jsem se ptal, co je v rámci renovací programu Reborn nejtěžší, dostal jsem prostou odpověď – najít vhodný vůz. Někdy tento tým lidí hledá konkrétní verzi některého ze tří zmíněných typů na přání konkrétního zákazníka, většinou se ale zaměřuje na tyto typy obecně. Když je nalezen automobil vhodný pro renovaci, je odkoupen a uskladněn. Renovace vždy následuje až poté, co si daný vůz někdo vybere. Dopředu se renovace neprovádí.
Druhým důvodem, proč program Reborn může stanovovat cenu dopředu, je fakt, že automobilka už u prvních renovací vyřešila různé zapeklité problémy a teď tato řešení může snadno aplikovat na ostatní exempláře. Pěkným příkladem jsou třeba disky na Land Rover Series I. Když lidé z JLR Classic zjistili, že kola není možné sehnat na trhu, zapátrali ve skladech automobilky a objevili původní lisy, takže teď disky mohou přímo vyrábět (a také nabízet jako náhradní díly). Podobné to je i s díly karoserie. Třeba u E-Type automobilka pořád vlastní lisy pro výrobu dílů z přední části, protože kvůli nehodám o ně byl zájem, ty ostatní se musely znovu začít vyrábět nějakým novým způsobem. Nástroje už k dispozici nebyly a vše, co Jaguar a Land Rover vlastní, jsou původní výkresy. Mimochodem, ty jsou uložené kdesi na blíže neurčeném místě v prostoru bývalého solného dolu.
V tento moment se hodilo spojení s divizí SVO, protože na výrobu karosářských dílů v malých sériích byl použit postup běžně využívaný pro výrobu prototypů. Automobilka jednotlivé vozy naskenovala 3D skenerem (údajně tak detailním, že na něm bylo možné rozeznat otisk dlaně na karoserii), následně je vyroben základní tvar daného dílu a ten je postupně dopracován za pomocí dalších technologií (třeba laseru, ale také prosté ruční práce). Takto byly oskenovány všechny tři aktuální typy. JLR Classic ovšem může pro výrobu jiných dílů využít i další moderní postupy. Třeba 3D tisk.
Obecně se ale automobilka snaží původní díly renovovat, i když to někdy bývá nákladnější. Automaticky se mění vše, co se týká bezpečnosti (třeba brzdové hadičky), a to, co nejde opravit, jako například zkorodovaná karoserie. Přesto by mělo být na zrenovovaných automobilech původních přibližně 80 % dílů. Veškeré práce probíhají v centrále v Coventry, kde taková renovace vypadá jako velice pomalá výrobní linka. Jak upozornil Tim Hannig, na této malé „lince“ se už údajně stalo, že se zde vedle sebe sešly dva exempláře Series I, jež od sebe dělilo pouze pět míst na výrobním čísle.
Pokud jde o možné úpravy, mnoho toho povoleno není. Automobilka v rámci programu Reborn dovoluje instalaci dílů z pozdějších fází výroby, takže si třeba můžete na svůj exemplář nechat nasadit lepší brzdy, dodávané až poté, co byl váš konkrétní kus vyroben. Možná je také přestavba pravostranného řízení na levostranné, ale to je vše. Žádné moderní vymoženosti k dispozici nejsou. Kromě jiného také proto, že instalace dalších elektrických zařízení by vyžadovala výraznější zásahy do elektrické soustavy. Jistě, divize SVO je schopna vyrobit v podstatě cokoliv (jako například XJ6 pro bubeníka Iron Maiden Nicka McBraina, představené letos v Ženevě), ale to se řeší individuálně.
Program Reborn sice zákazníky uchrání od špatných zpráv týkajících se problémů objevených během renovace, nicméně zájemci se musí vypořádat s jednou špatnou zprávou hned na úvod. Cena je vysoká. Series I začíná v přepočtu na částce 2,2 milionu korun, na Range Rover Classic budou potřeba minimálně čtyři miliony a E-Type Reborn stojí 8,5 milionu a více. Vzhledem k preciznosti renovací tyto sumy smysl dávají a pokud se vám dostane svezení v některém z těchto tří typů, naplno pochopíte, proč jsou tyto vozy tak drahé. Zpracování všech detailů je naprosto precizní. Vše je tak, jak to bylo kdysi, když tyto automobily poprvé spatřily světlo světa. Určité části jsou díky moderním technologiím zpracovány dokonce lépe než tehdy. Zejména Range Rover a E-Type pak fascinují svými interiéry. Je to ryzí nádhera, kam se vám ani nebude chtít usednout, abyste interiér příliš neopotřebovali. A jízda? Na svezení s šestiválcovým E-Type budu ještě dlouho vzpomínat. Po osobní zkušenosti naprosto chápu, proč mají zákazníci tak velký zájem a proč divize JLR Classic nestíhá vyrábět.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)