Historie
Haynes International Motor Museum - Zašlá sláva
-TH/HH- 04.11.2011 14:56
Především britské automobily zaniklých značek najdete v jednom z největších stánků automobilové historie, založeným vydavatelem Johnem Haynesem v hrabství Somerset…
Nemusíte se však obávat, že neuvidíte také jiné automobily, protože u Haynese si v několika halách (pod jednou střechou) přijde na své opravdu každý. Muzeum leží ve Sparkfordu u Yeovilu a kromě prohlídky exponátů nabízí projížďky na vlastní zkušební trati, konferenční místnosti, půjčování historických automobilů pro svatby (a oslavy, či hostiny přímo v muzeu), restaurování vozidel a jejich opravy i servis ve vlastních dílnách! Zajímavostí je, že muzeum vzniklo z nadšení vydavatele Johna Haynese, šéfa Haynes Publishing Group PLC, největšího vydavatele servisních příruček pro motorová vozidla, ale také dalších knih, zaměřených na motorismus.
Skupina Haynes Publishing postupně pohltila další známá vydavatelství GT Foulis, Patrick Stephens Ltd a Oxford Illustrated Press; expandovala do USA a dosud prodala přes sto padesát milionů příruček Haynes Workshop Manuals i dalších… Všechno začalo tím, že si šestnáctiletý mladík John Haynes v roce 1956 koupil za patnáct liber předválečný lidový vůz Austin Seven Saloon a přestavěl jej ze sedanu na dvoumístný otevřený speciál. Po dvou letech zjistil, že vůz bez jakékoli střechy je nepraktický a bez tlumiče výfuku navíc pro provoz na veřejných komunikacích nepřípustný! Dvouřádkový inzerát v motoristickém časopise na jeho prodej přinesl 150 respondentů, což Haynese inspirovalo k tomu, aby napsal první příručku, jak upravovat automobily. Vycházel z vlastních zkušeností a ačkoli neměl technické vzdělání, byl mistrem slova, takže jeho textům všichni rozuměli a prvních 250 výtisků zmizelo za deset dnů! Kostky byly vrženy, Haynes The Book (Haynesova kniha) se stala pojmem. Johnův bratr David založil tiskárnu a jejich příručky dobyly obrovskou popularitu právě pro názornost a lehce stravitelné texty…
V roce 1972 se Haynesova společnost přestěhovala do nové továrny u Sparkfordu, původně na zpracování mléka (!), ale na tomto pozemku je nová budova vedení Haynes Publishing Group dodnes. John Haynes byl od mládí motoristickým nadšencem, když přišly zisky, potěšil se historickými automobily. Zakrátko jeho sbírka vozů Jaguar, AC Cobra, Bentley, Rolls-Royce, Lagonda a dalších vyžadovala více místa, a tak koupil budovy staré pily ve Sparkfordu, jen půl míle od vydavatelství, navíc s dobrou přístupností z hlavní silnice A303 (odbočka na Bristol, respektive Bath). Slavnostního otevření muzea se 10. července 1985 zúčastnil automobilový světový rekordman Richard Noble, postupně se rozrůstalo z původní sbírky devětačtyřiceti vozů a tří motocyklů na dnešní čtyři stovky většinou pojízdných exponátů. Halu motorsportu v červnu 1997 otevřel sám Stirling Moss, vítěz šestnácti Grand Prix formule 1; základní kámen pro první rozšíření muzea v roce 1988 položil Ned McWherter, tehdejší guvernér amerického státu Tennessee, kde se dnes v Nashville tiskne většina automobilových manuálů Haynes...
Haynes International Motor Museum tvoří jedenáct výstavních hal, z nichž nejznámější je The Red Room, tedy Červený pokoj, s obrovskou sbírkou sportovních automobilů, výhradně v červené barvě, a to nejen pro Ferrari, ale také pro další exponáty jak britských, tak jiných značek. Jmenujme třeba vzácné sportovní kombi Gilbern Invader (1971), vůz jediné značky, která vyráběla sériově automobily ve Walesu; další sportovní kombi Reliant Scimitar GTE (model 1974 s motorem Ford 3.0 V6); kupé Rochdale Olympic se samonosnou karoserií z laminátu (1968); kupé Marcos 3 Litre ročníku 1969, u něhož původní podvozek z letecké překližky už nahradil příhradový ocelový rám; vzpomínkou na časy nepříliš vzdálené jsou roadstery Triumph TR4A a Spitfire, Austin- -Healey 3000 a Sprite, Jensen-Healey, AC 428 Convertible (Frua), Jaguar E‑Type, Morgan Plus 8, Daimler SP 250 a mnohé další.
V červené můžete obdivovat také vozy Ginetta G15, Gordon-Keeble, Ferrari 512 BB, Lamborghini Countach 400S, Facel Vega HK500, Porsche 356, Ford Mustang, Alfa Romeo Duetto a 2600 Spider atd. Hned ve vstupní hale je Haynesův Austin Seven Special, následují opravdu historické Daimler 4 ½ HP (1897), Oldsmobile Curved Dash (1903) nebo Darracq Type L (1903), jež ostře kontrastují s budoucími sběratelskými kousky jako jsou Chevrolet Corvette, MG TF, Toyota MR2, Plymouth Prowler, Dodge Viper a jiné. Jsou zastoupeny všechny generace, jeden automobil dokonce nese značku Haynes, přestože s majitelem muzea nemá nic společného. Je to unikátní americký tourer Haynes Light 12, zachráněný z indonéské džungle na Jávě, dílo Elwooda Haynese (1857 – 1925), jednoho z amerických průkopníků automobilové výroby a vynálezce lehké slitiny Stellite, dodnes používané v kosmickém průmyslu. Elwood Haynes představil svůj první automobil 4. července 1894 ve městě Kokomo v Indianě, kde zahájil sériovou produkci jako druhý v USA (první byl Duryea) a používal reklamní slogan America’s First Car. Vrcholem produkce byl vidlicový dvanáctiválec Haynes, v nabídce v letech 1916 – 1922 (vzniklo 650 vozů), ale vystavený exemplář je jediný v Evropě. Dvanáctiválec Light 12 měl zdvihový objem 5986 cm3, slavil premiéru na New York Automobile Show v lednu 1916, vystavený je o rok mladší. Hovoří se o tom, že rodina amerického Haynese pochází z britského hrabství Wiltshire, výzkum možné příbuznosti však nadále probíhá…
Příznivcům tradičních britských značek jsou určeny dvě speciální haly, Hall of British Cars má totiž ještě sekci The Morris Garages, věnovanou především typům Morris a MG do třicátých let. V hlavní hale najdeme velkou část bohaté britské historie s úspěšnými typy Ford Anglia a Cortina, Austin A35/A40, Hillman Minx, Morris Oxford, Standard Vanguard, Triumph 2000 a Rover 2000, ale také exotické Jowett Javelin, Humber Sceptre, Metropolitan, Vanden Plas 1300, Bristol 403 atd. Na volné ploše pak můžete obdivovat dvoupodlažní autobusy a užitková vozidla, včetně vojenských (mj. Alvis Stalwart 6x6 a ruský tank T34‑85). Mezinárodní sekce nebo British & American Specialists přinášejí další kuriozity od parního vozu Stanley v běžné karoserii (1921) přes varianty Austin/Morris Mini (včetně Riley a Wolseley), galerii typů Lotus a americké klenoty Duesenberg J a Cadillac V16 (oba ročníku 1931) až po milníky Morgan 3 Wheeler, Morris Minor, Citroën 2 CV, Volkswagen 1, Trabant 601, Rolls-Royce Silver Shadow, Lincoln Continental a indickou rikšu Bajaj Auto Rickshaw (1994)!
Nechybějí ani motocykly, zvláštní sekce je věnována historii ploché dráhy, samozřejmě s významným podílem našich strojů Jawa/ESO. Hall of Motorsport není velká, ale je zastoupeno vše od motokár po formuli 1. Schumacherův desetiválcový Ferrari F310 (1996) a Lola T370 Cosworth (1974) přejmenovaná na Hill GH1 pro Grahama Hilla reprezentují nejvyšší kategorii motoristického sportu; počátky kariéry mistrů volantu dokumentují Van Diemen RF84 formule Ford (nápis A. S. Da Silva na boku ovšem značí Ayrtona Sennu), Reynard 893 Alfa Romeo formule 3 pro Jacquese Villeneuva a STP March 86C Indy Car týmu Kraco pro Michaela Andrettiho. Na konci prohlídky na vás čeká prodejna suvenýrů s motoristickou tématikou, ale především příruček Haynes Manuals. Potřebujete třeba vědět vše o Fordu Capri první generace? Není problém…