Historie
Commer Cars (Rootes Group) – Britská klasika
17.04.2012 18:00
Commer vyráběl skvělé užitkové vozy i pod taktovkou Rootesu, Chrysleru, Peugeotu, Talbotu a Renaultu, než britskou značku zahubilo slučování automobilek…
Zapomenuté vozy Commer patřily k nejrozšířenějším středně těžkým a lehkým nákladním vozům, ale také k populárním dodávkovým i obytným typům a minibusům. Vynikaly působivým designem a řadou technických novinek, k nimž patřily jak motory pod podlahou, tak unikátní vznětový tříválcový dvoutakt se šesti protiběžnými písty. Jejich výrobce se jako součást skupiny Rootes dostal pod taktovku Chrysleru, a když Američané odešli z Evropy, byl prodán s celou skupinou Peugeotu, jenž se záhy zbavil divize užitkových vozů ve prospěch Renaultu. Poslední typ Commer Commando dožil v sedmdesátých letech jako Dodge a později Renault Commando.
Počátky společnosti Commercial Cars Ltd. sahají až do roku 1905, kdy byla založena Julianem Halfordem na Lavender Hillu v jižním Londýně; o rok později se přestěhovala do větších objektů na Biscot Road v Lutonu (Bedfordshire). První nákladní vozy měly ještě pohon zadních kol řetězy, firma nabízela modely 1½, 2 a 7-ton; vyvážela až do USA, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie; za války dodala tři tisíce vozů ministerstvu obrany, ale po ní bojovala o přežití. Zachránila ji v roce 1926 automobilka Humber, s níž se jako Commer Cars Ltd. stala součástí Rootes Ltd, a znovu rozšířila produkci. Slavný typ Superpoise po faceliftu v roce 1948 dokonce kopíroval stylistické řešení přední části luxusních vozů Humber, došlo také k unifikaci produkce se značkou Karier, kterou Rootes pohltil v roce 1934. Revoluce přišla v roce 1954, kdy se představil vznětový motor TS3 od sesterské firmy Tilling Stevens (od roku 1949 součást Rootes Group), kapalinou chlazený ležatý dvoudobý tříválec s protiběžnými písty a plněním dmychadlem typu Roots, vynikající vysokým výkonem a lehkou stavbou, jenž se stal nejen předností nákladních vozů Commer, ale dodal jim i charakteristický zvuk. Z objemu 3261 cm3 (vrtání 82,55 mm; zdvih 2x 101,6 mm) dával výkon 77 kW (105 k)/ 2400 min‑1 a byl alternativou zážehových šestiválců 4139 cm3 z osobních vozů Humber Super Snipe, resp. vznětových motorů Perkins.
Jeho výroba skončila po dvaceti letech v roce 1974, kdy byl uveden poslední automobil této značky, známý jako Commer Commando, ale to už se schylovalo k jejímu zániku. Mezitím doznaly obrovského rozšíření středně těžké nákladní vozy s novou budkou, uvedenou v roce 1962, poháněné alternativně motory TS3 s výkonem zvýšeným na 135 k jako řada C, resp. V s motory Perkins (čtyřválec 4.236 a šestiválec 6.354; 3,8 a 5,8 litru, výkony 80 a 120 k). Dodávaly se jako nákladní vozy a tahače návěsů, komunální varianty vyráběl Karier, pro export se po převzetí americkým Chryslerem (stoprocentní vlastnictví Rootesu od 1967) prodávaly i pod značkami Dodge nebo Fargo. Typy s kapotovou budkou od padesátých let sloužily rovněž v britské armádě.
V roce 1953 se finální montáž přestěhovala do nedalekého Dunstable, výroba dílů zůstala v Lutonu. Dalším známým typem amerického stylu jsou velké dodávkové vozy Commer Walk-Thru (Dodge/Fargo) s užitečnou hmotností 1,5 – 3,0 t a motory Perkins z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Samostatnou kapitolu tvoří lehký Commer 1500/2500 s užitečnou hmotností nákladu 0,8 až 1,1 tuny, typický částečně zakrytými koly vpředu i vzadu, uvedený v lednu 1960, nejprve se zážehovými motory Hillman Minx 1500 a 1725, pak i se vznětovými Perkins 4.99 a 4.108, v pozdějších letech rovněž hojně rozšířený (pro export též jako Dodge nebo Fargo).
Dodávaly se minibusy, skříňové vozy, pikapy, obytné (například známý Dormobile s výklopnou střechou) apod. Pod značkou Commer vyjely rovněž klasické pikapy, odvozené z osobních typů Rootes Group, či dokonce panel van na základě inovativního osobního automobilu Hillman Imp s plochým motorem 875 cm3 vzadu. Chrysler UK v roce 1976 nahradil britskou značku Commer mezinárodně známější Dodge. V roce 1978 britské filiálky prodal Peugeotu, který krátce obnovil slavná jména Talbot (i pro lehké užitkové Peugeoty) a Karier (firmu v Dunstable překřtil na Karier Motors), ale v roce 1981 podnik prodal Renaultu VI, jenž vytvořil Renault Truck Industries Ltd. v Dunstable. Tato firma ještě nějaký čas vyráběla Renault Commando s novou přídí a motory Perkins (až po osmiválce V8.540), a to včetně třínápravových typů a autobusových podvozků, ale i lehkou Series 50, jež nesla na přídi nápis Dodge a znak Renaultu. Nakonec ovšem Renault Véhicules Industriels také Anglii opustil a výrobu soustředil do Francie a Španělska.
Převzato z časopisu