Historie
SEAT HISTORICAL CARS – PÉČE O DĚJINY
Jiří Duchoň 01.02.2018 05:44
Historie
Čím kratší historie, tím větší péče o ni. To je případem také španělské automobilky Seat.
Značka Seat, tedy Sociedad Española de Automóviles de Turismo, začala roku 1953 vyrábět licenční vozy Fiat. Výstavba přístavního továrního komplexu Zona Franca byla zahájena roku 1950, firma Seat byla založena 9. května s kapitálem 600 mil. peset (dnes asi 4 mil. eur) jako společný podnik španělského státu a italské firmy Fiat. Od roku 1951 se rozvíjely dodavatelské podniky a další potřebná infrastruktura. Produkce naběhla typem Fiat/Seat 1400 (viz AR 12/’11), ovšem v průběhu jedenácti let vzniklo necelých 100 tisíc těchto vozů. Citelně větším úspěchem se stal Seat 600 (alias Fiat 600), jenž v letech 1957 až 1973 vznikl v 783 tisících exemplářů, včetně ve Španělsku vyvinuté čtyřdveřové varianty 800. Ano, u Seatu probíhal vývoj vlastních derivátů Fiatů a vyráběli tu i čtyřdveřovou verzi Fiatu 850 (Seat 850), stále s motorem vzadu (vyrobeno celkem 663 tisíc vozů). Posledním stupněm této koncepce se stal Seat 133, svým vzhledem připomínající nový, ale poněkud menší Fiat 126. Následovaly Seat 127 s motorem vpředu (Fiat 127, Vůz roku 1972) a série cestovních sedanů a kombi, opět kopírujících italské předlohy, ovšem často s výrazně upraveným vzhledem či motory vlastní konstrukce. Seaty rozhodně nebyly pouhými kopiemi a světlo světa spatřila i řada vlastních vozů, včetně originálního malého kupé Bocanegra na podvozku Fiatu 127 s motorem 1,2 l.
Se značkou Fiat byla historie Seatu těsně spjata až do jejího poměrně divokého osamostatnění v roce 1982. Samostatná existence Seatu netrvala dlouho, prakticky okamžitě po zbavení se vlivu Fiatu o něj začal usilovat Carl Hahn, tehdy čerstvý předseda představenstva koncernu Volkswagen. Španělská vláda však zahájila rozhovory s ambiciózními japonskými značkami Mitsubishi, Nissan a Toyota. Ale Volkswagen nepolevoval, v ovládnutí Seatu spatřoval příležitost stát se globálním hráčem. Od roku 1983 se v továrně Zona Franca vyráběly licenční vozy Passat/Santana a Polo/Derby. O rok později vyjela první Ibiza, vůz vlastní konstrukce Seat využívající mechanického základu Fiatu Ritmo s motory a celkovým naladěním System Porsche. Věc se nakonec podařila a koncern VW Group v průběhu roku 1986 skoupením akcií (18. června 51 %, 23. listopadu 75 %) Seat pohltil. Tím se otevřela nová kapitola existence pokračující do dnešních dnů. 22. února roku 1993 španělský král Juan Carlos a předseda představenstva VW Group Dr. Ferdinand Piëch slavnostně otevřeli rekonstruovanou továrnu v Martorellu, jež v té době patřila k nejmodernějším automobilkám v Evropě.
Ačkoli se plánovalo, že tímto krokem bude s podzimem téhož roku původní areál Zona Franca uzavřen, nestalo se tak. Dodnes zde sídlí například lisovna, z níž několikrát denně převážejí vlaky díly do Martorellu. V jedné z původních hal se navíc skrývá skutečný unikát: sbírka historických automobilů Seat. Najdeme v ní řadu působivých prototypů, závodní speciály, novodobé koncepční studie i zástupce sériových řad Seat ve všech myslitelných verzích. O tuto sbírku se stará samostatné oddělení, v dílnách jsme viděli řadu dalších unikátních automobilů v různém stupni renovace a čas od času se některý z vozů zúčastní nějaké exhibice. Do této starým olejem a novým lakem vonící haly jsme se podívali již před šesti lety (viz AR 7/’12), ale sbírka roste a mění se, proto jsme se sem s chutí loni na podzim podívali znovu. A opět jsme zde našli mnoho nových exponátů! Kolekce má jediný nedostatek: není bohužel přístupná veřejnosti…
Převzato z časopisu