Historie
Audi 100 let? - Divné počty
Tom Hyan 31.07.2009 02:11
Automobilka Audi letos rozvinula kampaň na oslavu 100 let své značky, která vznikla před 99 lety a existuje 75 let. Jak je to možné? Podívejte se s námi na historická fakta, provázející pohnutý osud německé značky Audi, jež od svého znovuzrození v roce 1965 dosáhla raketového vzestupu a dnes patří k nejlepším v segmentu prémiových vozů.
Připomeňme, co značí čtyři kruhy na přídi každého automobilu Audi, a jak vlastně vznikly. Byl to boj o přežití. V hospodářské krizi na počátku třicátých let nevykazovala žádná ze saských automobilek Audi, DKW, Horch a Wanderer dobré výsledky, a tak se z iniciativy Sächsische Staatsbank tři první spojily do nového koncernu Auto Union AG, který 1. ledna 1932 převzal rovněž automobilní oddělení Wandereru. Spojením vznikl druhý největší výrobce automobilů v Německu, čtyři značky symbolizovaly čtyři kruhy, doplněné nápisem Auto Union.
Do dnešního dne přežila jen značka Audi, která se objevila poprvé v roce 1910, tedy před 99 lety. V bývalé továrně Audi ve Cvikově (Zwickau) ve východní části Německa je dnes velmi pěkné August Horch Museum, které historii všech čtyř značek a jejich nástupců (Sachsenring, Trabant) vcelku jasně dokumentuje, a tak se nám podařilo objevit, jak je to vlastně s těmi výročími Audi. Průkopník Dr. h.c. August Horch (1868 – 1951) založil svou první automobilku před necelými 110 lety, a to 14. listopadu 1899 v Kolíně nad Rýnem, když opustil svoje vedoucí místo u Benz-Motorwagenbau (jeden z předchůdců značky Mercedes-Benz). Na počátku minulého století však výrobu přestěhoval do východního Německa, kde v roce 1903 nalezl definitivní působiště ve Cvikově. Neshody mezi akcionáři a Horchem ovšem znamenaly jeho odchod z firmy, takže pokud chtěl dále vyrábět vlastní automobily, musel založit společnost další. Stalo se tak 16. července 1909, kdy vznikla firma August Horch Automobilwerke GmbH ve Cvikově a zahájila přípravu nové výroby. Právě od tohoto data odvozuje dnešní Audi AG svoje 100. výročí, ovšem až 25. dubna 1910 změnil Horch jméno nové společnosti na AUDI-Automobilwerke GmbH. Téhož roku vyjel první automobil s novou značkou Audi, tedy opravdu před 99 lety. Původní automobilka Horch totiž nadále pokračovala ve výrobě osobních automobilů, podala stížnost u soudu, bylo jí vyhověno a její zakladatel už nesměl použít vlastní jméno pro označení svých nových automobilů. Poradil si tedy šalamounsky, přeložil jméno Horch do latiny, čímž vzniklo Audi (česky Slyš!)…
August Horch vedl společnost Audi do roku 1920 (a do roku 1923 byl členem dozorčí rady). Zakládal si na výjimečné kvalitě svých automobilů, které vždy patřily k poněkud dražším, než se dostal do finančních problémů a v cestě se opět objevila původní automobilka Horch. Málem dokonce Audi pohltila už v roce 1925, ale o tři roky později získal většinu akcií jistý Jörgen Skafte Rasmussen, zakladatel DKW. V září 1923 představila Audi svůj první šestiválec (typ M, 4655 cm3) a o pět let později předvedla první osmiválec (typ R Imperator, 4872 cm3); další osmiválcové motory ovšem byly americké konstrukce Rickenbacker, neboť Rasmussen koupil celou výrobní linku z Detroitu. Není bez zajímavosti, že Rasmussen začal továrnu Audi také využívat pro svoje dvoutakty DKW, ovšem spustil i výrobu kuriozního typu Audi P, což byl podvozek DKW, ale se čtyřdobým motorem Peugeot z Francie (čtyřválec 1122 cm3)! Po vzniku koncernu Auto Union se dostaly značky Audi a Horch pod jednu střechu, roli luxusních automobilů si však uchoval Horch, u Audi nastalo období tápání a do vypuknutí druhé světové války vznikly vlastně jen tři nové typy, které byly skládačkou koncernových dílů.
Nejúspěšnější UW Front (1933) dostal šestiválcový motor 2,0 l a karoserii z Wandereru, přední pohon byl odvozen z DKW. V roce 1934 vznikl poslední automobil Audi v továrně Audi, neboť ta přešla na produkci lidových DKW, a vozy Audi se montovaly u Horcha, ostatně klasický Audi 920 dostal podvozek a karoserii z Wandereru a šestiválcový motor Horch 3,2 l/55 kW (75 k). Navzdory novému znaku Audi s jedničkou na kapotě (od roku 1924, výsledek designerské soutěže) neskončila produkce Audi slavně. V roce 1940 se vyrobilo posledních 162 automobilů Audi (všechny typu 920).
Poválečný chaos znamenal ztrátu továren ve východním Německu, produkce vozů DKW s dvoudobými motory byla obnovena až v roce 1950 v Düsseldorfu (nový Auto Union GmbH) a později převedena do Ingolstadtu (tam byla soustředěna v roce 1962). V roce 1958 převzal Daimler-Benz AG, výrobce mercedesů, 88 % akcií Auto Unionu a v roce 1963 představil nový automobil DKW F102 moderních tvarů, avšak stále s dvoudobým tříválcem. V polovině šedesátých let už bylo zřejmé, že dvoudobé motory DKW jsou cestou do slepé uličky, a tak Auto Union překonstruoval poslední DKW F102 na čtyřdobý čtyřválcový motor Mercedes-Benz 1,7 l/53 kW (72 k) v programu F103, ale vzhledem k podstatné změně charakteru tohoto automobilu se rozhodl pro návrat ke značce Audi (po absenci dlouhé celé čtvrtstoletí). Nový sedan Audi (vůz zprvu nedostal žádné jiné typové označení) se představil na IAA 1965 ve Frankfurtu a stal se základem dnešního úspěchu. Daimler-Benz počátkem roku 1965 prodal společnost Volkswagenu, ta se po spojení s NSU proměnila na Audi NSU Auto Union AG (získala tak továrnu v Neckarsulmu) a posléze na dnešní Audi AG. Nebývalé rozšíření výrobního programu Audi od jediného typu z roku 1965 je samozřejmě obdivuhodné, stejně jako úspěchy, jaké tato německá značka sklízí.
Zdroj: Automobil 06/09
Autor: Tom Hyan