Svezli jsme se
Živě: Tannistesten (COTY) – den druhý (39x foto)
Jiří Duchoň 05.10.2015 22:27
Představujeme
Volba Vozu roku 2016 (COTY) dnes na Tannistesten pokračovala testováním dalších kandidátů.
V dánském Tverstedu jsme včera zahájili zkoušení nejlepších nových automobilů, které se utkají v boji o titul evropského Vozu roku (COTY) pro rok 2016. Dnes jsme pokračovali, byť dopoledne jsme toho mnoho nestihli. Připravovalo se totiž tradiční společné focení všech do širšího výběru zařazených automobilů na pláži. A jak si jistě dovedete představit, narovnat tři desítky automobilů různých kategorií a barev do smysluplného a fotografovatelného celku je logistickým oříškem. Na vše dohlíželi prezident jury COTY Hakan Matson a šéf testování Martti Merilinna, z koše stroje Manitou řidiče vozů navigoval Lasse Holmström, bývalý člen jury COTY za Švédsko.
Odpoledne jsme s Tomášem Hyanem začali zkouškami vozu Mazda CX-3 se vznětovým motorem Skyactiv-D o objemu 1,5 l a výkonu 77 kW (105 k) v provedení s pohonem všech kol a manuální převodovkou. Milé a hbité kompaktní SUV potěšilo hravým, lehkým a dynamickým designem, i přes vyšší stavbu se ovládá lehce jak běžný osobní vůz, podvozek z míry nevyvedete ani dynamickou jízdou. Je ale třeba zvyknout si řadit nejpozději kolem 3000 min-1, pak už motor příliš ochoty k životu nemá. Následoval elegantní Mini Clubman ve špičkové verzi Cooper S s výkonem 141 kW (192 k), jenž nás již při premiéře na letošním IAA ve Frankfurtu zaujal originálním zpracováním zádi s do stran se otevírajícími, symetricky dělenými dveřmi (rozpačitým dojmem působí brzdové svítilny až dole v nárazníku…).
Je to svérázný kombíček, nijak se nepokoušející zasahovat mezi crossovery, jenž osloví nízkým těžištěm a relativně prostorným a variabilním interiérem. Delší rozvor náprav přinesl lepší směrovou stabilitu a s vozem lze jezdit i opravdu ostře. Ovšem podobně jako u výchozího Mini F56 je třeba připravit se i zde na měkkou spojku s necitlivým záběrem, poněkud roztancované řízení při plné akceleraci v zatáčce s nerovným povrchem a samočinně podávané meziplyny při podřazování, jež nejsou dvakrát příjemné a omezují možnosti brzdit motorem.
Svezli jsme se též novou generací BMW řady 7 ve vrcholné variantě 750Li, znamenající prodloužený rozvor, pohon všech kol xDrive a přeplňovaný zážehový osmiválec 4,4 l/330 kW (450 k). V našem případě byl tento vůz prakticky po střechu naložen veškerou dostupnou příplatkovou výbavou a značce BMW po včerejších zkušenostech s X1 napravil reputaci. Je to v současnosti bezpochyby jeden z nejlepších, nejlépe jezdících a nejkomfortnějších vozů své třídy, vzduchové pérování je teď i vpředu a nově umožňuje dvoustupňovou regulaci světlé výšky z místa řidiče. Nová řada 7 je po všech stránkách evolucí té předchozí, takže stávající zákazníci mohou být překvapeni pouze příjemně.
Dnešní testování jsme zakončili skutečným unikátem, vozem Toyota Mirai s pohonem vodíkovými články, k jehož řízení se v magazínu Automobil Revue vrátíme samostatným článkem. Akční rádius dosahuje 300 až 500 km, tankování trvá 3 minuty, prodávat se bude zatím jen v Dánsku, Německu a Velké Británii (v Japonsku je k mání již od dubna!), kde je v současnosti alespoň několik tankovacích stanic na vodík. Baterie pochází z hybridní Camry, motor z Lexusu RX a další komponenty z Toyoty Prius.
Je to vlastně hybridní Toyota, v níž byl spalovací motor v roli generátoru elektrické energie nahrazen vodíkovými články na stlačený plynný vodík. Mirai se ovládá jako běžný osobní automobil a díky absenci převodovky je příjemnější než u Priusu, nízká poloha těžiště umožnila komfortní nastavení podvozku. Výbava je bohatá, prostor pro cestující (jen čtyři) a zavazadla je srovnatelný s běžným vozem nižší střední třídy. K tomu ještě připočtěme překvapivě kvalitní dynamiku a nejvyšší rychlost 170 km/h a máme před sebou normálně fungující automobil, hendikepovaný v současnosti pouze nerozvinutou infrastrukturou a vyšší cenou…